Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Присъединяването към пакта "Евро плюс" не среща особен възторг в парламента

16 коментара

Решението на правителството страната ни да се присъедини към новосъздадения европейски пакт "Евро плюс", налагащ набор от мерки за съгласувана икономическа и финансова политика в страните членки на еврозоната и по желание - на страни, кандидатстващи за нея, не въодушеви особено членовете на парламентарните комисии по бюджет и финанси и по европейски въпроси и контрол на еврофондовете.

Присъединяването на страната ни към пакта бе определено от премиера Бойко Борисов като много важно решение, но бе прието скептично и сдържано както от управата на БНБ, от финансовия министър Симеон Дянков, от независими икономисти. Други пък го определиха като най-важното и дисциплиниращо за вътрешната финансова политика на страната.

Пред депутатите зам.-финансовият министър Боряна Пенчева обясни, че България се е включила към пакта "Евро плюс", "защото той отговаря на стремежа на правителството за провеждане на благоразумна фискална политика". Пенчева представи разработената от правителството Националната програма за реформи в изпълнение на стратегията "Европа 2020". Програмата е рамков документ за България за влизането ѝ в еврозоната и в изпълнение на стратегия "Европа 2020".

Пактът е отворен за подкрепа и досега 17 страни са се присъединили към него и

само четири, които са най-големите евроскептици, не са се присъединили към пакта, продължи Пенчева. Тя посочи, че основните цели на пакта са увеличаване на конкурентоспособността и заетостта, сигурност на публичните финанси и фискална дисциплина.

Депутатът от ДСБ Асен Агов заяви, че правителството е взело решение за присъединяване към пакта, без да го подложи на обсъждане в парламента. Страните, които са останали извън пакта - Швеция, Унгария, Чехия, Великобритания, не са евроскептици, а отстояват интересите си и това трябва да прави и България, смята той.

Националната програма за реформи е създадена по указания на ЕК и тя е съобразена с конвергентната програма и с разчетите на ЕК за растеж до 2020 година, каза Пенчева пред депутатите. Тя обясни, че присъединяването към пакта е политически акт, но няма конкретни финансови измерения. Финансов инструмент е

новосъздаденият Европейски механизъм за стабилност, към който България би имала ангажимент, когато стане част от еврозоната, посочи Пенчева. Макар че България не е била сред страните участнички в дискусията за приемане на условията на механизма, то страната ни е дала предложения и условията са претърпели промени, добави тя и обясни:

Страните членки на еврозоната са се съгласили да има преференции към страните, чийто БВП е под 75 процента от средния БВП за еврозоната, каза Пенчева. Тя съобщи, че ако България бъде присъединена към механизма, нашето участие би било 0.43% от общата сума от 80 млрд. евро или около 340-350 млн. евро внесен капитал и около 2.6 млрд. евро от капитала при поискване. Тоест общата стойност на финансовия ангажимент на страната ни би била към 3 млрд. евро, каза Пенчева. Тя подчерта, че е постигнато съгласие да има 12-годишен гратисен период за страни като България, което означава, че страната няма да плаща непосилни вноски.

Подписали сме договора с желанието да участваме в еврозоната, а от всички политически сили това е определено като наш приоритет, аргументира се зам.-министърът.

Депутатите от двете комисии приеха Националната програма за реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВЪЗМУТЕН
    #16
  2. питащ
    #15
  3. Дедо Тошо
    #14
  4. Дедо Тошо
    #13
  5. Грешки
    #12
  6. Минус
    #11
  7. Фон Щрьом
    #10
  8. крис
    #9
  9. Бърдоквата
    #8
  10. Тарквемада
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.