Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Присъствието на НАТО в България и Румъния трябва да бъде увеличено

Плевнелиев: Изоставаме в борбата с корупцията по високите етажи на властта

7 коментара
Росен Плевнелиев и Клаус Вернер Йоханис. Сн. president.bg

Присъствието на НАТО в България и Румъния трябва да бъде увеличено. Това заяви румънският президент Клаус Вернер Йоханис след среща с българския си колега Росен Плевнелиев в Букурещ.

Йоханис отбеляза и необходимостта от единство в посланията по отношение на поддържането на санкциите срещу Русия и възможността те да бъдат допълнително разширени при положение, че Кремъл не се присъедини към спазването на примирието.

Плевнелиев от своя страна каза, че не се очаква "безкрайно отлагане на влизането на България и Румъния в Шенген". Според него категорично изпълняваме техническите изисквания за присъединяване и Европейската комисия го е потвърдила.

Плевнелиев коментира още, че България изостава в борбата с корупцията по високите етажи на властта за разлика от Румъния.

Според държавния глава България може да постигне много бързо същите резултати, но е необходим политически кураж.

Президентът припомни приетата от българския парламент стратегия за продължаване на реформата в сектор "Правосъдие” и даде за пример Румъния, която демонстрира независимост по отношение на борбата с корупцията.

"В България имаме над 860 000 решения на година на всички съдилища. Над 94% от тях се потвърждават като решение на следващата инстанция. Това означава ефективност и справедливост. От друга гледна точка имаме може би 100 дела от национална и международна значимост, където за съжаление България в момента показва неефективност, отлагат се и имаме какво да подобрим”, каза Плевнелиев, цитиран от "Фокус".

Той посочи, че очаква конкретни дела и вижда позитивни сигнали в българските правораздавателни органи.

"Надявам се и посещенията в двете посоки да уеднаквят и стандартите от гледна точка на това как нашите румънски приятели успяха да създадат активна и независима прокуратура", допълни Плевнелиев.

Той заяви още, че иска да задълбочи сътрудничество във всички възможни направления с Румъния.

"В последните десет години България и Румъния увеличиха осемкратно търговския оборот. Говорихме за свързаност и регионален подход. Искаме да задълбочим сътрудничеството в сферата на сигурността, отбраната, общи учения в български и румънски бази", каза още Росен Плевнелиев.

В рамките на визитата си президентът Росен Плевнелиев проведе срещи и с министър-председателя на Румъния Виктор Понта, с председателя на Сената Калин Попеску-Таричеану и със заместник-председателя на Камарата на депутатите Флорин Йордаке. Предстои среща на държавния глава с представители на румънския бизнес и на българската общност в Букурещ.

По време на посещението стана ясно, че през първата половина на тази година ще бъде проведено съвместно заседание на правителствата на България и Румъния, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васил Митов
    #7

    Съгласен съм, но как да определя групата на Тодор Живков, Станко Тодоров и др. - като "либерал-демократи" ли? Не казвам, че Тодор Живков беше цвете за мирисане, но все пак имаше известана разлика между него и Андрей Луканов, който си беше съветски политически агент. Като пример мога да посоча, че още през 80-те години Станко Тодоров (тогава министър-председател) на една среща с инженерно-техническите кадри направи едно сензационно за времето си изказване. Той каза тогава: "Вие гледайте икономическия интерес на България, а българо-съветската дружба оставете на Цола Драгойчева".

  2. Филка Русофилка
    #6
  3. Васил Митов
    #5

    Правилно, правилно. Това не е нова политика. Това е политиката на Тодор Живков и въобще на русофобското (или по-право на не чак дотам русофилското) крило в бившата БКП.

  4. so what_deactivated_1521205049
    #4

    ПРАВИЛНО! Трябва да се държим с румънците, там русофили не виреят! ШВЕЦИЯ И ФИНЛАНДИЯ ПОДПИСАХА ВОЕННО СПОРАЗУМЕНИЕ за обща отбрана в случай на нападение. След РУСКАТА АГРЕСИЯ в Украйна, в неутрална Швеция преобладават желаещите за присъединяване към НАТО. Финландският премиер също се изказа в подобна насока. http://www.ibtimes.com/scared-russia-sweden-finland-make-war-pact-1821906

  5. roccotull
    #3

    Отдавна трябваше да се направи! Колкото повече, толкова по-добре.

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  7. Kiril Kovatchev
    #1

    Украйна твърде дълго се колеба между цивилизацията и варварите и стана лесна плячка за варварите. Затова България и Румъния трябва съвсем ясно да заявят европейския си цивилизацинен избор, за да не дават повод на варварите да дойдат да ни освободят от нашите свободи. Повече НАТО означава повече гаранции за свобода и цивилизованост. Не на варварите, били сме им васали и знаем че е нещо лошо, много лошо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.