Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Присъствието на САЩ в Азиатско-Тихоокеанския след войната срещу тероризма

0 коментара

В древните китайски карти неизменно божественото царство е в центъра на познатия свят. От гледна точка на Пекин днес хоризонтът е осеян с звезди и хоризонтални черти, които се развяват над новите американски бази в региона.

С всяка стъпка в борбата срещу тероризма Пентагона оставя по една американска база в Азиатско-Тихоокеанския район, от бившия СССР до Филипините. Една от трайните последици на войната сякаш е трайното обкръжаване на Китай с военни бази.

На първо място американската армия изгради военни бази в Узбекистан, Киргизстан и на други места в бившите съветски републики на Централна Азия. Учудващо е, че въпреки твърденията на администрацията на Буш, че САЩ нямат намерения да установяват постоянно военно присъствие в Афганистан, тя говори за базите в Централна Азия като полу-постоянни.

Американският интерес към находищата от петрол и газ в тази част на света са добре известни. Кой например, е очаквал откриване на втори фронт на войната в джунглите на Филипините, където бяха изпратени 600 американски войници и се очаква към тях да се присъединят още британски подкрепления? Бунтовниците от Абу Саяф във Филипините наброяват около 500 души. Не съществува опасност те да се опитат да свалят правителството на бившата американска колония, която за втори път от Втората световна война моли Вашингтон да ѝ помогне за разгромяването на радикалните движения. Също така не съществува опасност филипинските бунтовници да организират терористични нападения срещу САЩ.

Това, което се знае със сигурност е, че САЩ още недоволстват от факта, че трябваше да напуснат военните си бази във Филипините след края на Студената война. Според дипломат във Вашингтон американците отчаяно се опитват да се върнат на Филипините, след като войските им бяха изгонени от там през 1992 г.

Някой може да се запита защо? Не е защото в Тихоокеанския район няма американско присъствие. САЩ са изпратили вече около 40 000 войници в Южна Корея, също толкова в Япония, както и в Хавай и Тайван. Но много преди терористичните нападения от 11 септември Азия се беше превърнала в център на съпреничество, а Китай е основния потенциален конкурент за търговско и стратегическо влияние на континента. Не без основание списание "Форчън" публикува за първи път класация на 100-те най-големи китайски корпорации. Не без основание и Пентагонът наскоро изтъкна рисковете и преимуществата от увеличаване на американското военно присъствие в Азия.

Прегледът по въпросите на отбраната, който се изготвя от Пентагона на всеки четири години и беше разпространен малко след атентатите на 11 септември не привлече много внимание. Въпреки това този официален документ определи Югоизточна и Източна Азия като изключително важни райони за американските интереси, които не трябва да попадат под "враждебно господство".

В прегледът Азия беше определена като район, който може да стане обект на военна конкуренция и който се доминира от различни регионални сили. Китай със сигурност е една от тези сили. Без да назовава явния конкурент, Пентагонът предупреди за възможността "в района да се появи военен конкурент с добра техническа база" и също така изтъкна, че американските военни бази там са недостатъчни.

Открива се все по-голям вакуум, който трябва да се запълни от американците - руснаците наскоро се съгласиха да освободят военноморската си база във Виетнам. По-важното е, че сблъсъкът на интереси се разраства. повече от големите китайски компании от списъка на списание "Форчън" са в енергийния сектор, към който явно са насочени интересите на администрацията на Буш. В играта на господство са заложени пари и власт.

Би било абсурдно да се предположи, че главната цел на "войната срещу тероризма" на Буш и Блеър е да разклатят Китай - единствената държава в света, която показва най-голяма способност да действа независимо от САЩ. Но няма съмнения по въпроса, че американците използват войната, за да наклонят везната на господството в Азия към Вашингтон. Също така няма съмнения, че в новия световен ред, всеки конфликт просто подготвя почвата за следващия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.