Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът предупреди Ердоган, че превратът не му дава картбланш за чистка

Подкрепен от хиляди, турският президент заговори за връщане на смъртното наказание

9 коментара
Западът предупреди Ердоган, че превратът не му дава картбланш за чистка

Неудачният опит за военен преврат в Турция не дава картбланш на президента Реджеп Тайип Ердоган за провеждане на чистка в страната, заяви френският министър на външните работи Жан-Марк Еро, цитиран от Ройтерс в неделя.

"Ние бихме искали в Турция в пълна силя да се прилага върховенството на закона. Всякакви чисти са недопустими", каза Еро в телевизионен ефир на фона на информация от Турция за арестувани вече 6 хил. души за съпричастност в преврата, след които поне 500 са магистрати. Френският външен министър също така постави под съмнение надеждността на Турция като партньор в борбата срещу терористичната организация Ислямска държава.

Притесненията за репресии в Турция след потушения опит за военен преврат нарастват допълнително след като турският президент Реджеп Тейип Ердоган повдигна въпроса за връщане на смъртното наказание в страната по време на няколкохиляден митинг в негова подкрепа в събота вечерта. Междувременно продължава чистката на съдии и прокурори, започнала в събота часове след престрелките между превратаджии и граждани, отнели по последни данни живота на 290 души, от които 104 са поддръжници на преврата, а останалите - мирни граждани и полицаи.

Френският президент Франсоа Оланд заяви, че очаква, че ще има период на репресии в Турция след неуспешния опит за преврат, извършен от фракция от армията, предаде Ройтерс в неделя.

"Сега трябва да видим каква е ситуацията в Турция. Ако нейният президент напълно си е възвърнал контрола, което мисля, че е така, би трябвало да имаме период на относително спокойствие, но вероятно ще има репресии", каза френският държавен глава.

"Мога да си представя, че определен брой военни ще трябва да отговарят за това, което са направили или не са направили", добави той.

Външният министър на Франция Жан-Марк Еро заяви по-рано, че се надява, че демокрацията в Турция ще оцелее след последиците от опита за метеж.

"Турското население показа голяма зрялост и смелост, като защити институциите си", посочи Еро. "Франция се надява, че спокойствието ще се върне бързо. Надяваме се, че турската демокрация ще излезе по-силна от този тест и че фундаменталните свободи ще бъдат спазвани напълно", добави той.

Канадският външен министър Стефан Дион прикани Анкара да уреди ситуацията след опита за преврат съгласно основните принципи на демокрацията, предаде Франс прес.

Коментирайки пред телевизия "Радио-Канада" телефонен разговор с турския си колега Мевлюд Чавушоглу, Дион отбеляза, че е важно да се избягнат каквито и да било колективни наказания срещу извършителите на опита за държавен преврат.

Трябва да се прави разграничение, да се гарантира, че изправените пред правосъдието имат шанс да докажат, че са невинни или да защитят своята гледна точка съгласно основните правни норми, които се стремим да спазваме, отбеляза министърът.

"Именно демокрацията беше спасена", каза Дион. "По-добре е да се запази демократично избраното правителство, действащите институции, макар и те да трябва да бъдат подобрени. Прибягването до военна сила обаче е абсолютно недопустимо", добави той.

Ердоган ще обсъди искането на привърженици за смъртни присъди

В същото време Ердоган заяви, че парламентът може да обсъди въвеждането на смъртна присъда. Думите му идват след призивите на събрали се на хиляден митинг в подкрепо на турския президент поддръжници в Истанбул. Той заяви, че "право в една демократична страна е всяко искане да бъде разгледано, обсъдено и дебатирано".

Подобно обсъждане може да се състои в парламента, заяви Ердоган, като добави, че "не е необходимо да се получи разрешение за това от някъде".

Малко преди това и премиерът Бинали Йълдъръм допусна вероятността за връщане на смъртното наказание, като заяви, че то е премахнато от системата на турското правосъдие, но че ще се обмислят стъпки, за да не се повтаря подобно нещо (превратът).

"Искаме смъртно наказание", скандираха събрали се на демонстрацията в събота вечерта, а премиерът отговори: "Получихме вашето послание, необходимото ще бъде направено", предаде АП.

Срещу такава вероятност вече се обявиха международната правозащитна организация Амнести интернешънъл и редица политици предупредиха срещу въвеждането на смъртно наказание в Турция.

Демонстрации в подкрепа на Ердоган се събраха на емблематичния с протестите си площад Таксим в Истанбул, а група от тях пое на шествие към централния булевард Истиклял.
В столицата Анкара хиляди хора се събраха на централния площад Къзълай, за да протестират срещу опита за преврат и скандираха лозунги срещу метежа. В егейския окръг Измир демонстранти се събраха на централния площад Конак. Протестиращи срещу опита за преврат в Турция са излезли на улицата и в редица градове в Европа, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.

Йълдъръм  призова поддръжниците на правителството да останат на улицата, тъй като събитията още не са свършили, предаде Ройтерс.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган твърди, че опитът за преврат в петък е вдъхновен от привърженици на проислямското движение Хизмет, което е свързано с живеещия в САЩ проповедник Фетхуллах Гюлен, който обаче отрича това.

Гюлен: Демокрацията не е съвместима с военен преврат

Живеещият в САЩ ислямски проповедник заяви в неделя, че пучът може да е бил инсцениран и призова народа на Турция да не разглежда военната намеса в положителна светлина, предаде Ройтерс.

Пред журналисти в щата Пенсилвания Гюлен каза, че демокрацията не може да бъде постигната чрез военна акция, макар да не е привърженик на авторитарните режими.

"Много пъти съм казвал, че съм поддръжник на републиканците и съм против авторитарните методи на управление. Оставям решението за това има ли демокрация или не в Турция на турския народ", заяви Гюлен в отговор на журналистически въпрос.

През декември 2014 г. съдебните власти в Истанбул издадоха заповед за ареста на Гюлен във връзка с подозрения за създаването на терористична организация, целяща подкопаване на действащото ръководството на страната.

След опита за преврат Ердоган отново призова САЩ да екстрадират Гюлен. "САЩ, вие трябва да екстрадирате този човек", каза турският президент пред хилядите свои привърженици в Истанбул.

САЩ ще разгледат искането на Турция за екстрадиция на Гюлен и призова турските власти да представят искането си "със съответните легитимни доказателства"., каза от своя страна американският държавен секретар Джон Кери. Той е казал на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че публичните твърдения, че САЩ са замесени в неуспелия преврат в Турция, са вредни за отношенията между двете съюзнички от НАТО, предаде Ройтерс.

Кери призова Турция към въздържаност и спазване на върховенството на закона по време на разследването на заговора, заяви говорителят на Държавния департамент Джон Кърби.

"Той даде ясно да се разбере, че САЩ биха искали да окажат помощ на турските власти, извършващи това разследване, но тези публични инсинуации или твърдения за някаква роля на САЩ в провалилия се преврат са пълна лъжа и са вредни за двустранните отношения", посочи Кърби.

Песимизъм за бъдещето на Турция

Събитията в Турция обаче повдигна множество коментари какво предстои от тук насетне.

"Отмъщение срещу метежниците" е заглавието, под което "Сънди телеграф" съобщава за вълната арести в Турция вчера на служители на армията и съдебната система, последвала опита за преврат. Според изданието"Съдбата на Турция е изпит за света" и "Западът има нужда от стабилна Турция и Турция, разбира се, също има нужда от стабилна Турция". В интерес както за турците, така и за западняците е да се постигне мир и спокойствие в страната, посочва вестникът. Според него, макар и да е основателна опозицията срещу Ердоган, "лидер, който се опитва да преобърне дългата светска традиция на Турция", един преврат е огромна "грешка в сметките".

"Превратът бе осуетен, какво ще стане по-нататък", пита и "Сънди таймс". Според вестника метежниците, вдъхновени от успехите на предишни военни преврати в страната, са си направили криви сметки. "Дори и онези, които са против Ердоган, искат той да спечели на избори", отбелязва още изданието. "Независимо от това как е възприеман навън, в своята страна Ердоган се ползва с подкрепата на поне половината от избирателите," пише изданието.

"Ердоган преживя преврата, но бъдещето му все още е несигурно", пише "Индипендънт". "Много хора в Турция и извън страната смятат за опасно заиграването на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) с османския национализъм и радикалния ислямизъм," посочва изданието, като обаче добавя: "Дори и целта на пучистите да е била някакъв вид либерализиране, не е работа на армията да направи това".

"Трудно е да бъдем оптимисти за бъдещето на Турция. В началото на века с появата на Реджеп Тайип Ердоган, тя беше модел, пример за напредък. Либерализираната икономика осигури заетост на хиляди турски младежи, а липсата на подобни възможности отвори път за Арабската пролет. Турция беше една от двете демокрации в Близкия изток и един от много малкото примери за демокрация в ислямския свят. Гордееше се с миналото си на секуларизъм. Опитите за преврат бяха останали в миналото. Днес тя има напрегнати отношения със съседите. Явно е, че и армията е тревожна", пише още "Индипендънт", цитиран от БТА.

"Вашингтон пост" публикува мнението на Сьонер Чагаптай от Института за близкоизточна политика, според когото "турското общество ще стане по-малко свободно и демократично" след опита за преврат, съобщава ТАСС. "Ако представителите на въоръжените сили бяха удържали победа, то Турция щеше да стане една деспотична страна, управлявана от генерали", казва той. Според Чагаптай обаче победата на Ердоган също означава, че режимът в Турция ще стане още по-репресивен.

В редакционна статия на "Ню Йорк таймс" се твърди, че опитът за преврат в Турция ще усложни отношенията между Анкара и Вашингтон. Вестникът предвижда, че опитът за преврат ще има последствия за демокрацията в Турция, че турските граждани ще трябва да платят немалка цена, а за международната общност ще възникнат нови трудности що се отнася до борбата с "Ислямска държава".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #9
  2. Началника на базата в Инджирлик леко се е наклонил в посока САЩ, толкова леко , че дори се е включил в преврата. Сега Кери него ли да защитава, да споява американо- турската дружба ли?Отношенията САЩ-Турция от излизат от хладилника и отиват във фризера!!!

  3. Entdecken
    #6

    Путлер лично е позвънил ва Ердоган за да го поздрави, че е запазил диктатурата и успешно преследва враговете с и без партиен билет. През август Путлер ще направи лично посещение на омразния си аналог-диктатор и ще обсъдат важни въпроси относно запазването и процъфтяването на личните им режими...

  4. Александър Борисов
    #5

    С Ердоган, демокрацията ще "процъфти" веднага. Нали затова той инсценира преврата! Скоро ще го видиме като нов Садам.

  5. filt
    #4

    Сега на ислямистката диващина е дадена зелен светофар. Всякаква талибанска измет ще вилнее и репресира всички нормални и светски настроени хора. Ердоган иска да върне страната в Средновековието и да управлява като всесилен и несменяем тиранин. Като в Русия и сев. Корея.

  6. Илиев Пешо
    #3

    Някои хода имат клинична мания към Пътин и РФ. Темата - преврат в съседна Турция, а тук все Путин им се привижда.

  7. иван клепаров
    #2

    Ердоган, Путин са авторитарни и вредни както за собствените си народи така и за международната общност. Путин е по опасен, защото в Русия няма истински избори няма демокрация и мразят всички без изключение. Само 4% от руснаците ни харесват и одобряват. До обяд мразят себе си следобяд околните и затова са много опасни за цялата международна общност. Обичат да се намесват в работите на други суверенни държави, саботират ги и провеждат хибридни мероприятия включително и в България. На тези хибридни

  8. Милостипросим
    #1

    Демокрация: Народът решава съдбата си -- избира Путин, бай Симо Цара, Брекзит или Ердоган. Каквото сам си направиш, цяло село да се сбере -- не може да ти го направи. Тъй е казал мъдрият български народ. И не чакай после друг да ти помогне -- Господ, Чичо Сам, аскерът,.. Щото "помогни си сам, та и Господ да ти помогне" и "аз ли Ти се криво молих, Ти ли ме криво разбра?" Светът изпростя. Хората избират за водачи себеподобни простаци. Хората престанаха да ценят превъзхождащите ги по образованост, интелект и морал. Но се прекланят пред вулгарността, шмекерията, сексапила, парите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.