Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Привилегии и за българските евродепутати

0 коментара

Привилегиите - този път на евродепутатите - пак разбуниха духовете в Народното събрание (НС). В петък с допълнение и изменение към закона за избор на български представители в Европейския парламент (ЕП) им се даде право да използват автомобилите на българския парламент, да се лекуват безплатно в правителствена болница, да ползват безплатни самолетни билети по вътрешните линии на страната, както и да не плащат на ВИП-а на летището.

Вносител на промените е Младен Червеняков (БСП) и други народни представители, а целта е да се приравни статутът на евродепутатите с тези на колегите им в българския парламент, като най-вече се улесни достъпът им до държавните институции и ползването на нужната им информация. Измененията в закона бяха приети на първо четене, а малцината, които протестираха, бяха независимите Стела Банкова и Минчо Христов.

От парламентарната трибуна Христов заяви, че с промените се дават допълнителни привилегии на евродепутатите. Той попита защо в регистъра на лицата, които трябва да обявят своето имущество, не присъстват и евродепутатите. Депутатът се обърна и към колегата си Четин Казак (ДПС), който е сред вносителите на промените, дали няма конфликт на интереси, тъй като брат му Метин Казак е евродепутат. Според Христов с приетите поправки за евродепутатите ще отиват между 60-70 хиляди лева отгоре месечно.

Стела Банкова обясни отрицателният си вот така: “Доказахме, че пред привилегиите не сме равни. Защо изсипваме толкова пари, където не са нужни".

По-късно в кулоарите на НС евродепутатът от "Атака" Димитър Стоянов обясни, че това, което той и колегите му са искали, са промени, даващи им право свободно да посещават държавни институции и да получават нужната им за работа информация.

Той припомни, че за издръжката си българските представители в ЕП получават пари от Брюксел. Оттам са им осигурени средства за офиси в България, за сътрудници и пр. Сумата възлиза на около 30 000 евро на евродепутат. "Няма причина да получаваме надбавки от българския парламент, защото ги имаме от Европейския", посочи Стоянов. Според него не в закона за избор на евродепутати, а в правилника на НС трябва да бъде записано в отделна глава какви са правомощията и функциите им.

Председателят на правната комисия в НС Янаки Стоилов (БСП) коментира, че текстът трябва да се прецизира, за да не се стига до внушения, че евродепутатите ще получат нови привилегии и това ще натовари бюджета на българския парламент.

И в доклада на правната комисия становището на Стоилов е, че народните представители се "нуждаят от подробна информация за материалното и финансово осигуряване чрез Европейския парламент, която да се поиска от европейските институции, за да не се допуска никакво дублиране на средства, които се получават от ЕП и от НС". Според Стоилов измененията са "твърде бланкетни и би предизвикали спорове при прилагането им".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.