Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приятелството си е приятелство, пък и нефтът струва пари

10 коментара
Приятелството си е приятелство, пък и нефтът струва пари

Завърши посещението на руския президент Путин в Германия. Между него и личния му приятел, германския канцлер Шрьодер отново бяха разменени взимнополезни подаръци: В горещата фаза на предизборната борба за най-важната федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия Шрьодер получи възможност да се представи като динамичен канцлер, осигуряващ солидни сделки на бизнеса и работни места на избирателите. Путин си заминава от Хановер с поизлъскан имидж на европейски ориентиран, просветéн автократ, в чийто заден двор няма нищо, от което би трябвало да се срамува. По време на посещението му бяха сключени 8 многомилиардни сделки между германски и руски фирми. Най-впечатляващ е съвместният проект на Газпром и BASF за разработката и експлоатацията на западносибирското находище “Южнорусское“ с предполагаем обем на газовите залежи от 700 милиарда кубически метра.

В германските медии преобладават положителните анализи на новата перспектива пред германския бизнес, хронично зависим от внос на суровини и от нови пазари в чужбина. По-слабо се чуват гласовете, които предупреждават, че Германия все по-нетовратимо затъва в енергийна зависимост от Русия.

Малко са политиците като депутата от ХДС Фридберт Пфлюгер, който недвусмислено припомня, че “колкото и да е разумен енергийният съюз с Русия, не бива да се забравя, че Русия разглежда енергийните доставки като потенциално средство за натиск срещу зависими от нея страни, нещо което не се крие и от руското външно министерство“. До сега обаче не съм срещал анализатор, който пряко да зададе в тукашното медийно пространство въпроса, дали вече не сме свидетели на този натиск по отношение на Германия и дали на него не се дължи мекостта на немските реакции по отношения на конфликта в Чечения или на съдебната разправа с концерна Юкос.

Все пак прави впечатление, че особено сред “левите“ тукашни вестници, традиционно благоразположени към СДП, през последните дни зачестиха скептичните коментари на демонстрираното безусловно приятелство на канцлера Шрьодер и президента Путин. Франкфуртер Рундшау пише във вторник: “В Хановер отново бе демонстрирана в морален план “сивата зона“ на германо-руските отношения... Какви са конкретните резултати от мотото на канцлера “Чрез търговия към постепенни промени“? В Украйна Путин се завърна към по-умерения цивилен тон поради собствени търговски интереси. Но по отношение на централния конфликт в Чечения имаме само разговори с цел протакане вместо смели импулси в кавказката политика. Това не може да се нарече публична откровеност на отношенията“.

Зюддойче Цайтунг коментира: “В панаирното градче на Хановер Путин можеда мине и за либерален реформатор, но не у дома и със сигурност не в оценката, която ще му даде историята. За момента Шроьдер създаде чрез неограничената си подкрепа за Путин известно предимство на германския бизнес. Но едва след години и десетилетия ще се покаже, дали по този начин е успял трайно да осигури германските енергийни нужди. И в единия и в другия случай подкрепата от страна на Германия на един автократ е прекалено висока цена“.

Интересно пространно интервю публикува вестник Берлинер Цайтунг. В него Роберт Амстердам, адвокат на руския олигарх Михаил Ходорковски, недопуснат до защитата му пред руски съдилища заявява: “Шрьодер е съучастник на Путин“.

Канадецът Амстердам казва по-нататък: “Правителството на ФРГ участва съвместно с руското държавно ръководство в разбиването на нефтения концерн Юкос. Германският канцлер е съучастник в кражба и аз няма да пожаля усилия за да разкрия германското съучастие в тази операция“.

Според адвоката на Ходорковски две германски финансови институции са подпомогнали руските власти в акцията им срещу Юкос - Дрезднер Клайнворт Васерщайн и Дойче Банк. По поръчение на руското правителство те са участвали както в изготвянето на оценката на дъщерната фирма на Югос Юганскнефтегаз, която бе продадена на търг на 19 декември миналата година за да се покрие данъчният дълг на Юкос, така и в предоставянето на милиарден кредит на Газпром, за да може да закупи Юганскнефтегаз.

Кредитната оферта е оттеглена едва след като Юкос се обърна към съда в САЩ, без това да осуети разбиването на Юкос, който обяви процедура по несъстоятелност. Според Амстердам участието на двете банки е станало с подкрепата на канцлера, за да се създаде предимство на германския енергиен бизнес. На всеки участник е било добре известно, че не става дума за редовен и коректен търг, а за инсценирана и противоречаща на международното право национализация. “До сега не съм бил свидетел на подобен ход на дадено правителство, което за да облагодетелства собствената промишленост погазва принципите на правовата държава“, казва в интервюто си Роберт Амстердам.

Докато в Кремъл поне, никой не прикрива възгледите си и разбиването на Юкос напълно съответства на разбиранията на тамошните ръководители, според  Амстердам германското правителство, подкрепяйки фирми, участващи с комерциална цел в нелегални сделки,действа от чист опортюнизъм. Така канцлерът Шрьодер пропилява репутацията на своята страна преди всичко в страните от Източна Европа, които са още по-зависими от руските енергийни доставки отколкото Германия. “Питайте ръководителите в Латвия или Унгария, какво смятат за германската политика спрямо Русия“, добавя Роберт Амстердам и завършва: “Благодарение на политиката на канцлера Шрьодер имиджът на Германия в Източна Европа сериозно страда“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. благодаря
    #11

    Интересно ! Доколкото си спомням, не беше ли Дойче банк една от големите кредиторки на Русия ?Поздрави за г-н Милен и г-н И.Иванов !

  2. Djon
    #10

    Vie ste mnogo zagubeni. Zapomnete ot men che ot Amerikanzite po-strashni njama.Grabyt nefta v Irak pyk zenite se pokachha neimoverna. Hak da vie prijatelcheta.

  3. G.G.
    #8

    Uvagaemi gospodin Radev, ne e losho da pishete po profesionalni statii...

  4. isgubeno pokolenie
    #7

    Germaniaj e poslednijat svetoven bastjon na sozialdemokrazijata i megdu drugota Evropejskata integrazija na Balgarija. Che balgarite se vkljuchvat v opljuvaneto (chres propagandni reakzionni vestnizi) na Schroeder, kato techen Evrointegrator- istoricheski -Baj Ganjo ne me ochudva...Baj Ganjo vinagi e bil lishen ot konzepzija... Ami vsemete si Bush- samo che toj ot 6 godini iska parvo da integrira Turzija- togava ste vi svetnat i vashite VULGARSKI (sigurno s pravo sa narichani Balgarite Vulgaria) sadnizi...

  5. Kiro
    #6

    Durjawata bila otkradnala nefteneta kompania ot mafiota Hodorkovski.Obache ne kazwa toi otkude ia wzel. Wse edno gospod mu e dal neftena imperia.Sega rusia si wrushta obshtestwena sobstwenost otkradnata prez mutnite wremena, priwatizirana po wtoria nachin na bezcenica i neplashtala mnogo godini danuci.

  6. Дрън-Дрън
    #5

    Та трудно ще може страните от ЕС да преминат на външни доствки без гоелми катаклизми.А това че Русия ползва доставките на нефтепродукти за политически цели си е вярно, но във външната политика няма морал. За Чехите - те са доказали, че гледат собствените си интереси , а не чужди - както примерно Полша.

  7. И. Иванов, Швеция
    #4

    "за ножа на гърлото на Русия - Чехия не е чак такъв голям пазар, че да е притеснителна загубата му"В търговията "малки пазари" няма, защото сума от малки пазари прави голям пазар. Особено, когато става въпрос за привлекателн спокоен и сигурен от сътресения пазар в сърцето на Европа с вече изградена инфраструктура за евтино транспортиране на газ.Осен това "ножът" е самият пример.Който утре може да бъде повторен и от страни, голям пазар.

  8. Дрън-Дрън
    #3

    за ножа на гърлото на Русия - Чехия не е чак такъв голям пазар, че да е притеснителна загубата му. А освен газ развитите страни се нуждаят и от нефт, койно Чехия си купува от Русия.Като цяло в света "икономически интереси" вече почти няма - голяма част се определя и от политика.Германия (независимо, дали при Шрьодер или Кол) се опитва да излезе от влиянието (диктата) на САЩ и за сега поне Русия предлага диалог, а не заповеди.Опитите на САЩ да вземат под контрол азиатския нефт за сега довеждат до цялостното му поскъпване и понякога на нарушаване на редовността на доставките, което не е много приемливо за доста държави.

  9. И. Иванов, Швеция
    #2

    Звучи доста отблъскващо бивш полеви шпионин на КББ в Германия да бъде канен и посрещан днес като държавен глава в страната, която подкопаваше.Що се касае до пълзящата газова и нефтената зависимост на Германия от Русия, би трябвало да бъде напомнено, че една значително по-малка страна, Чехия, натири демонстративно Русия с опитите й да използва доставките си на природен газ за политически натиск. Чехия се обърна към далеч по-приличен партньор, Норвегия, която изгради газопровод от находищата в Северно

  10. Zmeyan
    #1

    След като загуби студената война и зависамата от нея източна Европа, сега май ще се пробва да направи цяла Европа зависима. Може и да успее, но леко се съмнявам. При всички случаи обаче ще има достатъчно сериозни позиции, за да можем да сме спокойни. Това до голяма част засяга и нас като бъдеща равноправна част от ЕС, в който Германия има централно място.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.