Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Призив за по-пазарни решения в Зелената сделка, вместо декларации

0 коментара
Призив за по-пазарни решения в Зелената сделка, вместо декларации

Призив за по-навременни, по-далновидни, по-пазарни предложения в българската Зелена сделка и в плана за възстановяване и устойчивост, по който страната ни ще получи безвъзмездни 12 млрд. лв. от ЕК, отправиха представители на бизнеса към политиците. Това става по време на виртуална дискусия за конкурентоспособността на българската икономика в контекста на европейската зелена сделка, организирана от софийския офис на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) във вторник.

В разговора се включиха представители на индустрията, зелените иновации, земеделието, енергийната ефективност, спедицията и транспорта, възобновяемите енергийни източници, както и експерти от парламентарно представените политически партии и коалиции. Само от ГЕРБ не бяха пратили свои експерти.

Българският план за възстановяване и устойчивост претърпя две редакции след критиките срещу първоначалния проект, че не е иновативен, че запазва консуматорския подход и не допринася за развитието на икономиката. По-рано през деня премиерът Бойко Борисов каза, че той ще бъде внесен за одобрение на заседанието на кабинета в сряда, за да се придвижи в уречения срок до края на април в Брюксел. Планът обаче липсва в дневния ред на Министерския съвет, а вицепремиерът Томислав Дончев следобед призна в парламента, че планът ще бъде внесен в ЕК за предварителна оценка, докато всички партии в НС призоваха да се внесе за одобрение въпреки дефектите, които после можело да се оправят.

"Дебатът за Националния план за възстановяване и устойчивост и за Зелената сделка е много закъснял и затова обсъждането на очакванията на бизнеса по темата са важни", обясни Весела Чернева, ръководител на софийския офис на ЕСВП. Според нея обществото също трябва да е активен участник в тази дискусия, защото всички сме акционери в бъдещето на нашата икономика.

В капана на въглищата

Към 2020 г. българската икономика е сред най-енергийно и въглеродно интензивните в ЕС и едва на 48-мо място по отношение на своята конкуретноспособност от 63 държави в класацията на Международния институт за развитие на управлението, представи данните Мария Трифонова, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет. Според нея страната ни има уязвими места въпреки общото намаляване на парниковите газове в сравнение с 1980-те години.

България е силно зависима от енергията, произвеждана от изкопаеми горива. Това повишава въглеродната интензивност на българската индустрия, но и вдига цената на тока, поради обвързаността ѝ с цените на въглеродните емисии. Неслучайно индустриалните потребители все по-активно търсят възможности за собствено производство на възобновяема енергия в точката на потреблението, отбеляза Трифонова.

Развитието на ВЕИ сектора би разкрило нов тип работни места и налагането на иновативни бизнес модели. ВЕИ технологиите са вече зрели, нямат нужда от финансова подкрепа, но са необходими значителни подобрения в мрежовата инфраструктура и по-улеснени административни процедури, посочи Севдалина Йончева, представител на Continental Wind Развитието на жп транспорта бе посочено като правилно решение от Цанко Симеонов, заместник-председател на Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура", което е разработило проект за пътувания от София до Перник с двуетажни мотрисни влакове, движещи се на кратки интервали. Според изчисленията му това може да спести изхвърлянето на над 100 хил. т. вредни газове годишно и ще се разтовари наполовина автомобилния трафик в това на правление, който сега е 2500 МПС на час.

В плана за възстановяване и устойчивост липса адекватен прочит на социално-икономическата реалност и някои от предложените мерки не са адекватно представени, коментира д-р Румяна Мишонова, старши консултант в областта на кръговата икономика.

Твърде различни мнения

В политическата дискусия стана ясно, че липсва консенсус по водещите параметри в плана за възстановяване и устойчивост. Според Мария Капон, народен представител на КП "Изправи се! Мутри вън" Зелената сделка трябва да е за хората, а не за олигарсите. Независимо от тежката ситуация, в която се намираме, планът не трябва тепърва да се подлага на дискусия, а да се внесе в срок, защото това ще осигури кислород за икономиката възможно най-скоро, смята Капон.

Голяма част политическия елит у нас е само декларативно "зелен", а исканията на хората са за дефинитивно чисти вода, въздух и природа и почва. В същото време няма прагматични решения като данък върху трудно разградимите опаковки, коментира още тя. По думите ѝ страната е в позиция, в която въглищните централи нямат бъдеще, но вятърните и соларните централи са станали източник за субсидии. Само автомобилната индустрия ще увеличи консумацията на електроенергия с 15 процента през следващите 20 години, отбеляза Капон.

Депутатът от БСП Атанас Костадинов заяви, че консенсус липсва дори и по отношение на значимите предимства на икономиката ни. Според него Европейският зелен пакт е "една голяма зелена планина, която не можем да отместим, а трябва да използваме устойчиво".

Затаената истина

Проблемът е, че никой не казва истината, че въглищните централи нямат бъдеще, коментира Иван Хиновски, депутат от "Има такъв народ". Според него е възможно цената на електроенергията на европейските борси да се повиши с 20 процента до края на годината. Затова взимането на адекватни решения не може да се отлага във времето, смята експертът, според когото е необходимо изграждането на интелигентни мрежи за управление на енергийното потребление.

С новите цени на въглеродните емисии от 45 евро за тон, най-вероятно загубите на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" ще достигнат 600 млн.лв и това ще ни изправи пред парадокса, колкото повече работи ТЕЦ-ът, толкова повече да губи, посочи Владислав Панев, народен представител от "Демократична България". Предизвикателствата пред енергетиката са огромни, защото десетилетия е имало отказ от реформи, смята той и призова за повече пазарно ориентирани решения.

На финала на дискусията Цветан Кюланов, и.д. ръководител на представителството на Европейската комисия в България, напомни и на бизнеса, и на политиците, че инвестициите и реформите като част от зеления преход трябва да са основани на широка политическа и обществена подкрепа. Иначе усилията са безуспешни, заключи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.