Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Призракът на комунизма още тегне над Русия, Украйна и България

1 коментар

Светът още по-разделен след войната в Ирак
Призракът на комунизма още тегне над Русия, Украйна и България
според изследване на глобалното обществено мнение
Милен Минчев, Вашингтон
5 юни 2003

За последната една година образът на САЩ по света се е влошил. Войната в Ирак е увеличила различията между Америка и Европа, възпламенила е в още по-голяма степен мюсюлманския свят, предизвикала е намаляване на подкрепата за войната срещу тероризма и е намалила доверието в ООН и НАТО.

Това са основните изводи, които се налагат от последното проучване на общественото мнение по света. Изследването е направено от американския Pew Global Attitutes Project, чийто ръководител е бившият държавен секретар Мадлийн Олбрайт. В проучването, освен последиците от войната, се изследва и отношението към демократичните ценности в много държави по света, в това число и в България.

Загуба на доверие между атлантическите партньори

Авторите на изследването са проучили общественото мнение в 44 държави по света плюс Палестинската автономия, където са анкетирали общо няколко десетки хиляди души. Резултатите от изследването показват, че Америка се възприема във все по-негативна светлина, въпреки че като цяло светът подкрепя защитаваните от САЩ ценности, в това число и демокрацията и свободния пазар.

Изследването констатира, че в резултат на войната в Ирак сериозно е пострадало доверието в ООН. Мнозинството от анкетираните по света хора твърдят, че ООН вече не е толкова важна организация.

Другата голяма промяна е загубата на доверие в отношенията между традиционните атлантически партньори. "Мнозинството от европейците заявява, че не иска да поддържа толкова тесни контакти със САЩ в областта на дипломацията и сигурността. И това мнение се налага и в двете страни на Атлантика", каза директорът на Изследователския център Пю Ендрю Кохут. Сега едва около половината или 53 % от американците отговарят, че искат да поддържат тесни връзки със Западна Европа. Това е по-малко в сравнение с 63-те процента, които дадоха такъв отговор преди година.

Войната срещу тероризма се възприема като заплаха срещу Исляма

Най-сериозно през последната година обаче е пострадал образът на САЩ в мюсюлманския свят, като най-драматичният спад е регистриран в Индонезия и Нигерия - с близо 40 процента. Нещо повече - по-голямата част от изследваните мюсюлманските държави виждат във войната срещу тероризма заплаха срещу Исляма. Мнозинствата в осем от изследваните девет мюсюлмански държави се притесняват, че могат да станат обект на американско нападение.

На този фон вече не е изненадваща и подкрепата, на която се радват действията на Осама бин Ладен в мюсюлманските страни. Над половината от анкетираните в Палестинската автономия, Индонезия, Йордания и Мароко и близо половината от анкетираните в Пакистан и Нигерия смятат, че Бин Ладен действа правилно.

Тези, както и някои други подобни резултати от изследването, накараха ръководителката на проекта Мадлийн Олбрайт да заяви: "Това, което е очевидно за мен, гледайки тези данни е, че вместо да видим една обща картина, ние ставаме свидетели на все повече и повече разделения. Веднага след 11 септември имаше много по-голямо чувство на състрадание към САЩ, както и желание за оказване на помощ. Сега това чувство е заменено от разделителни линии, от липса на интерес към нас, от враждебност и дори, говорейки за мюсюлманския свят - от страх."

България в групата на Русия в отношението към демократичните промени

Една немалка част от изследването на Pew Global Attitutes Project е посветено на отношението на бившите комунистически държави към демократичните промени. Основният извод е, че наследството на комунизма продължава да тегне над редица страни, но най-вече над Русия, Украйна и България, където едва половината от населението одобрява политическите промени след падането на комунизма. Специално в България, където през 1989 г. 60 процента от населението са одобрявали политическите промени, сега този процент е 49 на сто. 48 на сто пък не одобряват промените.

За сравнение, в страни като Чехия и Словакия процентът на одобрение е нараснал с около 10 пункта за последните 13 години, а в Полша той продължава да е константно висок.

България е страната, където най-голям процент от населението е разочаровано от пазарната икономика. На въпрос "Чувстват ли се хората по-добре при свободната пазарна икономика" цели 62 на сто от българите отговарят отрицателно. В Украйна и Чехия, например, недоволните са съответно 35 и 36 процента.

Разочарованието от хода на реформите в България върви ръка за ръка с нарастването на националистическия и изолационисткия сантимент, сочи проучването. 69 процента от анкетираните българи смятат, че начинът им на живот трябва да бъде защитен от чужди влияния. Сред бившите комунистически страни само Русия има по-висок резултат по този показател.

На този фон съвсем не е изненадващо защо в България предпочитанията за силен лидер са по-големи в сравнение с предпочитанията за силно демократично управление. 44 на сто от анкетираните искат силен лидер, а 41 на сто - демократично правителство. В Чехия, за сравнение, хората с тежнения към силната ръка съставляват едва 7 процента, а 91 на сто предпочитат силно демократично правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. CCCP
    #3

    Da jivee CCCP!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.