Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Призракът на нестабилността ужасява съседките на Ирак

0 коментара

Съседите на Саддам Хюсеин може да го мразят и биха се радвали да бъде свален от власт, но ги плаши мисълта, че краят му може да предизвика политическо сътресение далеч зад границите на Ирак.

Идеята за "смяна на режима" ужасява всяка страна от Турция до Саудитска Арабия по различен начин. Общият им кошмар е, че Ирак може безразборно да се раздроби на етнически и религиозни кантони, което ще наруши деликатния регионален баланс.

Най-голямото им опасение е, че свалянето на иракския лидер ще бъде извършено вероятно от САЩ. Те се страхуват, че това ще отприщи вълна от антиамерикански настроения и народно недоволство срещу всяко правителство, което се съюзи с Вашингтон.

"Районът преживява критичен период, невиждан от Втората световна война досега, защото САЩ прокламират променяне на света със сила и извън рамките на международното право", каза тези дни сирийският външен министър Фарук Аш Шараа.

Иран, Сирия, Турция и Саудитска Арабия съвсем основателно се тревожат от евентуалните последици от политиката на президента Джордж Буш за отстраняване на Саддам, защото знаят, че Багдад притежава оръжия за масово поразяване , смятат анализатори.

Тези страни са загрижени, че следвоенен Ирак може да се разпадне, като шиитите установят контрол над юга, кюрдите - над севера, а малобройна сунитска общност ще доминира в Багдад.

БУРЕНОСЕН ОБЛАК

САЩ нямат ясна стратегия за времето след Саддам, а подкрепяната от тях иракска опозиция не се ползва с почти никакво доверие в района, така че арабските държави с право са обезпокоени, смятат анализатори.

"В политиката съм от 20 години, но никога не съм бил толкова разтревожен. Това не е защото обичаме Саддам, а защото ако той си отиде, в района ще се възцари хаос, който ще доведе до разпадането на Ирак и бог знае какво ще стане след това", споделя сирийски политик.

"Огромен буреносен облак виси над района. Готви се нов договор Сайкс-Пико", каза той, като напомни за британско-френското споразумение от 1916 г. за подялбата на Османската империя.

Управниците на Саудитска Арабия, свързани със строгото уахабитско-сунитско движение, се страхуват до смърт от централизирането на шиитска власт в южен Ирак, която може да разбуни собственото им шиитско малцинство.

Турция, която е член на НАТО, се изнервя от всяка стъпка на иракските кюрди към независимост, защото се опасява, че тя може да подбуди мирните кюрди в нейната югоизточна част желание да се отцепят.

"Поне честността на администрацията в Багдад трабвяше да бъде изпитана", заяви турският премиер Бюлент Еджевит, като посочи, че трябва да бъде даден шанс за възобновените оръжейни инспекции на ООН.

"Но по някаква причина г-н Буш се зае да поставя допълнителни условия. Посланията загрубяха и това започва да ни тревожи", каза Еджевит.

Въпреки това анализатори смятат, че съседки като Турци, която вече е предоставила бази на американски и британски бойни самолети, патрулиращи над забранената за полети зона над северен Ирак, може накрая да склони да подкрепи Вашингтон, дори и само за да бъде чута при издаване на окончателната заповед.

ИНДИВИДУАЛНИ ТРЕВОГИ

Сирия, определена като престъпна държава от Вашингтон, и Иран, който Буш заклейми заедно с Ирак и Северна Корея като част от "оста на злото", се опасяват, че могат да са следващите на опашката за "смяна на режима".

Вашингтон обяви, че Дамаск спонсорира тероризма, защото подкрепя антиизраелски екстремистки групировки. Сирия смята, че това, което САЩ всъщност искат, е да прекроят целия Близък изток, като нагласят правителства-марионетки, приятелски настроени към еврейската държава.

Сирия твърди, че американски контрол над Ирак ще позволи на Вашингтон да доминира политиката на петрола в региона и ще наклони баланса на сили в полза на Израел, а той на свой ред ще може да диктува мирните условия на своите арабски врагове.

Въпреки че не е приятел на Саддам, който води кървава 8-годишна война с Иран през 80-те години, Техеран се опасява от перспективата за проамерикански режим на западната ѝ граница, който ще бъде подобен на този на източната ѝ граница в Афганистан, ползващ се с подкрепата на САЩ.

Иранският вицепрезидент Мохамад Али Абтахи каза , че "всеки друг режим в Ирак ще бъде по-добър от този на Саддам", но предупреди да не се правят опити да се използват неговите наследници срещу Иран.

АРАБСКИТЕ СЪСЕДИ СЕ ОПАСЯВАТ ОТ НЕДОВОЛСТВО

Управниците на Саудитска Арабия, пазители на светите за исляма места и дългогодишни съюзници на Запада, имат лоши предчувствия за още една, водена от САЩ война срещу един арабски и мюсюлмански съсед.

Американската подкрепа за Израел в кървавия му конфликт с палестинците вече разпали антиамерикански настроения в кралството и предизвика симпатии за саудитеца Осама бин Ладен, предполагемия стратег на ударите от 11 септември в САЩ.

Връзките между Рияд и Вашингтон бяха подложени на допълнително изпитание, след като неотдавна съветник в Пентагона нарече Саудитска Арабия, родината на 15 от 19-те терористи-самоубийци, "най-опасният враг" на Вашингтон и "люлка на злото".

Йордания следва деликатна балансираща линия между близостта си с Вашингтон и опасения за недоволство сред поданиците си, повечето от които подкрепят Саддам и най-малко 200 000 от тях са иракчани.

Аман застана на страната на Ирак в кризата вследствие на окупацията през 1990 г. на Кувейт, но този път вероятно няма да подкрепи една губеща страна и да рискува да си навлече гнева на Вашингтон, предвиждат наблюдатели и политици.

Кувейт, който бе окупиран от войските на Саддам, може да злорадства, когато той падне, но подобно на всички свои съседи, се страхува от последните му действия - като отприщване на бежански поток, нападения с химически и биологически оръжия или удари по петролни кладенци.

"Не трябва да се учудваме, ако Ирак използва химическо оръжие", каза външният министър на Кувейт шейх Сабах ал-Ахмад ас-Сабах.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.