Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пробив в отношенията между Сърбия и Косово след 12 часа преговори (Обновена)

Вучич не вярва, че Сърбия ще стане член на ЕС преди 2027 г.

2 коментара
Преговорите между Сърбия и Косово бяха с посредничеството на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел. Снимка: Пресслужба на Жозеп Борел

След 12 часа преговори в Охрид беше постигната договореност за това как да бъде приложено споразумението, постигнато на 27 февруари между Сърбия и Косово, което трябва да доведе до нормализиране на отношенията между двете държави, каза след преговорите върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.

"Първоначално предложихме по-амбициозен анекс към споразумението, но за съжаление и двете страни не се съгласиха с това подробно предложение. Това беше подкрепено едностранно, косовската страна не беше достатъчно гъвкава. От друга страна, Сърбия подчерта, че по принцип няма да подписва нищо, докато не бъде напълно готова да го приложи. Споразумението и изпълнението ще станат неделима част от европейския път, както и в дневния ред за стабилизиране на Косово с ЕС", каза Борел.

Той допълни, че на срещата на съвета по външни работи на ЕС в понеделник, а в четвъртък пред лидерите на страните-членки на ЕС ще информира подробно за днешните разговори.

"Косово и Сърбия трябва да нормализират отношенията си, това вече не може да се избегне, споразумението и анексът са много важни в тази посока и ние ще работим усилено за това реализиране", каза Борел.

Изпълнението на споразумението означава практически стъпки, които трябва да бъдат направени, допълни той. Косово и Сърбия са се ангажирали изцяло и добросъвестно да спазват всички членове на споразумението и да изпълняват съответните си задължения своевременно.

Премиерът на Косово Албин Курти заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич е избягал от подписването на споразумение, за да изпълни поетите задължения между двете страни и е оставил на Европейския съюз да намери механизъм, по който ангажиментите да станат обвързващи.

"В анекса е записано, че веднага започваме разговорите за самоуправление на сръбските общини. Знаете, че сръбската общност и общността на общините не са едно и също нещо. Всичко това се обсъжда по същество и за цялото съдържание, но тези разговори все още продължават. Говорихме за това, но имаме нужда от още много, за да стигнем до конкретно заключение. Аз съм министър-председател на всички граждани, не искам да омаловажавам никого въз основа на етническа принадлежност", каза Курти, цитиран от македонските медии.

От своя страна Александър Вучич, който дойде в Охрид с нагласата, че няма да подписва каквото и да било, заяви, че е постигнато "някакво споразумение" и няколкото точки, по които има постигнато съгласие, ще станат част от преговорната рамка за двете страни.

След разговорите в Охрид сръбският президент допълни, че ще представи всяка точка на гражданите на Сърбия и ще обясни всичко, което се е случило в Охрид, а от понеделник ще се среща с представители на парламентарните групи.

Преговорите за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия продължиха 12 часа, като те бяха водени от специалният представител на ЕС Мирослав Лайчак, първоначално бяха двустранни с Курти и Вучич, а по-късно и съвместно. В срещите като наблюдател участва и специалният представител на САЩ за Западните Балкани и заместник-помощник държавен секретар Габриел Ескобар. 

Сърбия няма да подпише споразумение

Сърбия иска нормални отношения с Косово, но няма да подпише споразумение с него, заяви по-късно сръбският президент Александър Вучич, след като устно се съгласи да приложи подкрепен от Запада план за нормализиране от отношенията, предаде Ройтерс.

"Не исках да подпиша споразумението за анекса за прилагане (на плана) снощи, нито подкрепяното от ЕС споразумение (в Брюксел миналия месец)", заяви Вучич. "Не искам да подписвам никакви международни законово обвързващи документи с Косово, защото Сърбия не признава независимостта му", подчерта той.

Снощи Курти заяви, че споразумението представлява "де факто признаване" на Косово.

В рамките на вербалното споразумение Косово се ангажира да даде по-голяма автономия на районите със сръбско мнозинство, а Сърбия се съгласи да не блокира членството на Косово в международни организации.

ЕС обеща да организира донорска конференция за двете страни, като изплащането на финансовите средства ще зависи от стъпките за подобряване на отношенията.

Вучич не вярва, че Сърбия ще стане член на ЕС преди 2027 г.

Сръбският президент, чийто президентски мандат изтича през 2027 г., заяви още, че не вярва, че Сърбия ще стане член на Европейския съюз преди края на президентския му мандат.

"Не вярвам, че Сърбия ще успее да се присъедини към ЕС преди края на президентския ми мандат", заяви той в обръщение към нацията днес, коментирайки постигнатите споразумения между Белград и Прищина на вчерашната среща в Охрид.

"Какво се е променило за нас? Не много. Само това, че знаем, че пътят ни към ЕС зависи от действията ни по този въпрос. (...) Не вярвам, че Сърбия ще успее да се присъедини към ЕС за три или четири години, преди края на моя президентски мандат. Който иска, може да каже след това, че Сърбия не се интересува от пътя към ЕС. Аз се интересувам", заяви той.

Вучич каза още, че Прищина се опитва да използва темата за изчезналите лица, за да поиска от Белград обезщетения.

"Всички искат въпросът за изчезналите сърби и албанци да бъде решен. (...) За съжаление, Прищина досега го е използвала като инструмент за натиск върху Република Сърбия, с помощта на който да се създадат материални и формално правни основания за военни щети, за които Сърбия ще трябва да плати на т. нар. Република Косово", каза Вучич.

Той изтъкна, че именно за това Белград и Прищина никога не са могли да се споразумеят, защото е неприемливо да се подпише документ, който прави Сърбия отговорна за изчезналите.

Сръбският президент каза още, че планът "Ахтисаари" е без значение за Сърбия и без значение за диалога Белград-Прищина.

Вучич заяви, че премиерът на Косово Албин Курти е направил изявления, основаващи се на плана "Ахтисаари", след разговорите в Охрид, Северна Македония, вчера.

"Сърбия не е подписвала този план. Планът "Ахтисаари" не е свързан с диалога между Белград и Прищина", заяви сръбският лидер.

През 2007 г. специалният пратеник на ООН Марти Ахтисаари представи план, подкрепен от САЩ и Европа, който предоставя на Косово „контролирана независимост“, но руските възражения в подкрепа на отказа на Сърбия да признае суверенитета на Косово блокираха одобрението му в Съвета за сигурност на ООН.

През февруари 2009 г. бившата сръбска провинция Косово обяви независимост, която Белград продължава да не признава.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #2

    съвсем НЕ случайно двете страни са имали консенсус и за мястото на преговорите: ;-))) - и сърбите, и косовците (албанците) си я имат СМ за нещо свое... ;-))

  2. Keyser Söze
    #1

    Е, ние като сме в ЕС пак сме си задунайска губерния. Най са на далавера фирмите близки до властта усвоили европейските фондове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.