Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблем е, че хората с увреждания се третират като "второ качество"

19 коментара
Проблем е, че хората с увреждания се третират като "второ качество"

Фондация “Амста” е амстердамска организация, съвкупност от три филиала, в които добре подготвени специалисти и доброволци се грижат и предлагат различни услуги на територията на града за деца и възрастни с проблеми в умственото развитие, с психически проблеми или деменция, както и такива, които са с двойна диагноза. Обединението на трите филиала е по финансови съображения - за да се намалят разходите и същевременно да се сътрудничи, за да може да се осъществяват по-мащабни проекти. В един от трите филиала на "Амста" - "Малкият Йохан" (De Kleine Johannes) работи като терапевт и медиатор един българин - Божидар Константинов.

"След като завърших психология в СУ "Св. Кл. Охридски", завърших и дефектология - така наричаха тогава у нас това, което тук се нарича ортопедагогика. Сега са го прекръстили на “специална педагогика”. Но “дефектология” е показателно наименование за отношението у нас (даже и на вишистите) към децата, с които се занимават", казва той в интервю на Даниела Горчева от сп. "Диалог".

Работил ли си в България по твоята специалност и къде?

Да, във второ помощно училище - София

Какви са впечатленията ти?

По-скоро добри. Имай предвид, че това бе училище, а не интернат. В него по мое време работеха доста от току-що завършилите “дефектолози” и даже трябваха връзки за да те “назначат” там.

Трябваше ли да завършиш някакви допълнителни курсове на обучение тук, в Холандия, за да може да работиш с тези деца?

Да, имах възможност да изкарам доста курсове и да участвувам в много семинари. Това не беше задължително, но именно благодарение на тях успях да се “впиша” в културата на моята организация. За пръв път се замислих за значението на определения като: умствена изостаналост, отговорност, свободен избор и много други.

Разкажи за твоята работа и за впечатленията ти от работата в Холандия.

Трябва да кажа, че това е нещо което правя с голямо удоволствие вече над 7 години. Терапевт съм, също така водя и курсове - например за "сексуално просвещение". Работя с деца, с младежи и с възрастни. Занимавам се и с индивидуални клиенти - улеснявам тяхното функциониране в един динамичен свят, който не винаги е предсказуем и лесен за обяснение за нас - ”нормалните”, пък камо ли за хора с умствена изостаналост.

Би ли направил едно сравнение между България и Холандия? Например, има ли разлика в манталитета, в отношението към хората с увреждания?

Разлика в манталитета има, да. Тук, например, работя като терапевт с хора с умствена изостаналост, които са изнасилвачи. Не мога дори да си представя, че подобна работа бих имал в България, което вече е показателно за отношението към хората с проблеми.

Имам неприятното усещане, че хората с увреждания в България се третират като хора "второ“ качество. Между другото, терминът "увреждания“ е все по-малко популярен тук и това не е само въпрос на семантика. В Америка този термин не се използува от десетилетия. Добре е да се знае, че хората с умствена изостаналост, общо взето са като нас, само че темпото, с което възприемат информацията и я преработват, е различно и се налага повече специално внимание и индивидуална работа. От друга страна, деца, с които никой не се занимава, също ще попаднат в категорията "умствено изостанали”, дори да са се родили без никакви увреждания.

Затова отглеждането на деца в т.нар. "домове” е изключително вредно за развитието им.

Децата, за които се грижиш, изоставени ли са или се отглеждат в семействата?

Не са "изоставени“. Класически сиропиталища в Холандия почти не съществуват. По-скоро има обратния феномен - списъците на хора, желаещи да осиновят дете (включително и с увреждане) са много дълги. Децата, с които работя, са дошли при нас, защото ние предлагаме специализирана, професионална помощ, на която не всички родители са способни. Връзката със семейството е много важна както за тях самите, така и за техните родители.

Каква помощ получава едно семейство в Холандия, ако реши да си отгледа детето с увреждания, вместо да го оставя в институция? Каква е ролята на държавата в този случай?

Здравната застраховка (която е задължителна за всички) поема всички разходи по отглеждането на дете с увреждания. Родителите не плащат нищо допълнително, съответно не получават и "помощ“.

След статиите за Могилино ти ми писа, че много от колегите ти в Холандия искат да помогнат?

Да, искат да помогнат и имат какво да предложат- най-вече опит. Защото нещата не опират само до пари, а до нещо много по-важно – до отношението към различните хора. След излъчването на части от филма по холандската телевизия много хора тук (и не само колеги) ме питат как могат да помогнат, но най-вече (и това е въпрос, на който трудно мога да отговоря): как е възможно това?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #23

    То казва само половината от истината. Проблема е, че и хората без увреждания се третирата по същия начин.А някакъв изрод ot Lodon мучи с кравешки възторг, че ето видите ли, и те (в ЕС)не са много свестни.

  2. Stefka Krasteva
    #22

    У нас(в България) имаше преди години закон за здравето, в който се казваше, че на гражданите на България се огигурява "лечение по международните стандарти"(не помня в кой ДВ беше поместен закона за Здравето, неговите изменения и допълнения.. Сега- в новия закон-няма нищо такова.И на кого дължим това?Навярно на компетентните лекари, изменили закона.Не виждам изход-аз, болната със 100% нетрудоспособност, с 28г10м трудов стаж, но-...нямаща 100точки...!!!Къде ли не писах-и до МТСГ, и до МЗ, до премиера, до президента...Чакам...

  3. Стефка Кръстева
    #21

    ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО!Искам да помолиа да ми изпратите Холандскиа закон за ХОРАТА с Увреждания- или друг норм документ по въпроса.Напр.:1)Кой има право на личен Асистент?2)Каква пенсия получава болен с 28г нормално заработен 28г трудов стаж?

  4. EUROPEAN
    #20

    Всичко е въпрос до цивилизация - културно равнище, възпитание за толерантност, интелигентност... Тук всеки смята различния за "идиот" - простете за израза, но е точен! Но тук, в България, хората са оскотели от комунистическата епоха, от промиване на мозъци, от господството на простотията и животинския цинизъм - за жалост!

  5. И.Иванов, Швеция
    #19

    Приятно е на човек най-сетне да прочете разумни и човешки разсъждения на сънародник по трагична тема в допълнение и на истинността и точността им. (Благодарност на г-жа Горчева за това, че се опитва да измие очите към проглеждане на правили безсрамни изявления и поглеждали под кревата за "западни врагове" министър, премиер, президент).

  6. happy
    #18

    edno smisleno mnenie

  7. реалист
    #16

    България още дълго няма да се оправи,ако не се промени отношението към различните хора, към хората с увреждания

  8. Румен
    #15

    Г-н Константинов, в България е пълно с умствено изостанали изнасилвачи, крадци, серийни убийци, садисти и прочее нуждаещи се от специализирана помощ хора с увреждания. Нещо повече, тук има цяла партия, страдаща от забавено интелектуално и социално развитие, която се нуждае от квалифицирана помощ. С промените през деветдесетте години, все по-категорично се очертава пълната и неадекватност. неспособност за адаптация, за интегриране в този "динамичен" свят, за "нормалност".Тези дълбоко увредени наши

  9. Bojidar
    #14

    Izvinqvam se,che pisha na latinica-v momenta imam dejyrstvo. Napulno sum suglasen s napisanoto ot Vas. Za jalost se sumnqvam , che spetzializiranata pomosht,koiqto moi kolegi i az sme sposobni da predlojim e adekwatna za slychaq. Bi bilo chydesno,nali?Vsichko nai-hybawo i dano da v obozrimo budeshte da imame i priqtni povodi da si pishem.Bojidar Konstantinov

  10. Румен
    #13

    Дай Боже и приятни поводи!За съжаление прогнозата за пациента не е оптимистична. Размерите на епидемията са отчайващи.Тези дни видях един почти сюрреалистичен репортаж по BTv - интервю с кметския наместник на с.Велиново, бивщ педофил с присъда, до неотдавна възпитател в Дома за деца в Трън, където друг педофил, също толериран от властите, застреля едно дете и рани други две.Репортажът изглеждаше като картина от резерват, където времето е спряло. Въпросният педофил в кадър, в който се вижда голяма

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.