Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблем в двигателя - ЕС среща трудности да синхронизира дипломацията си в Брюксел

2 коментара

Издигането до властта на евроскептични популисти в някои държави членки прави по-трудно за ЕС да постига общи позиции по динамични външнополитически кризи, което създава заплаха за така хваления статут на съюза на "мека сила", казват дипломати.

До края на срещата на външните министри в понеделник държавите от ЕС все още не бяха успели да постигнат съгласие по цели три външнополитически становища - за Венецуела, за отношенията с арабските страни и руските нарушения на ракетния договор със САЩ - въпреки продължилите с дни предварителни преговори.

Макар че позицията по въпроса за Иран получи одобрение, предишните седмици тя неведнъж се натъкваше на съпротива заради текста на един-единствен параграф от нея.

"Наистина имаме проблем в машинното отделение", каза дипломат от ЕС.

Постигането на обща позиция на 28 държави членки никога не е било лесна задача, но за тази консенсусна форма на вземане на решенията винаги се е смятало, че е в основата на дипломатическите успехи на влиятелния в икономическо отношение съюз. Тези успехи включваха утвърждаването на продемократичните революции в Украйна и Тунис и посредничеството за забележителното споразумение за иранската ядена програма.

Въпреки публичния профил на шефа на европейската външна политика на ЕС Федерика Могерини на енергичен човек, опитите да се приемат позиции по различни въпроси, като се започне от споровете в Южнокитайско море и се стигне до израелско-палестинския конфликт, се проваляха в последния момент.

Подобни разногласия са пречили на съюза бързо да налага санкции за нарушаване на човешки права, както често правят САЩ, казват дипломатите.

С наближаването на изборите за Европейски парламент през май ситуацията може да се влоши, тъй като партиите от основните политически течения възприемат по-остри позиции в Брюксел, които звучат добре във вътрешен план, заяви друг дипломат.

"Работим петък вечерта, после целия уикенд, имаме безкрайни заседания по тези документи и накрая, в понеделник вечерта, някой пак идва и налага вето", добави трети дипломат.

Тъй като вниманието на Великобритания е насочено към планираното ѝ излизане от ЕС следващия месец и че на власт в Италия са популисти, френско-германският съюз, който подкрепя европейската интеграция, невинаги е достатъчен.

Според дипломати трудното постигане на единство на общоевропейско ниво е признак, че проблемите стават по-ясно изразени, а последствията - по публични, без значение от геополитическия въпрос, за чието решаване съюзът иска да допринесе.

Въпреки подкрепата на ЕП за признаване на провъзгласилия се за временен президент на Венецуела Хуан Гуайдо, Италия блокира постигнатия от Швеция компромис той да бъде признат, поради опасения да не ядоса Русия, която подкрепя президента Николас Мадуро.

А когато се наложи Москва да бъде порицана за нарушаване на датиращия от Студената война Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег, както направи НАТО, Кипър блокира решението заедно с Гърция. Атина направи същото и в ООН през 2017 г., когато ЕС се опита да разкритикува Китай в областта на човешките права.

Унгария, която наред с Италия е яростен критик на европейската имиграционна политика, също се оформи като препятствие. В понеделник Будапеща отказа да приеме обща декларация с Арабската лига заради проекта, съдържащ препратка към пакта на ООН за миграцията, който Унгария отхвърли.

"Европейско-арабската министерска среща беше подготвяна седмици наред и в позицията на Унгария просто няма логика. В случая с Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег същността беше НАТО срещу ненатовски страни. В италианското правителство е хаос. Тези примери показват как всеки все повече започва да тегли чергата към себе си", каза високопоставен европейски дипломат.

Според дипломати управляващата в Полша дясна партия е против всичко, което може да съдържа критика към САЩ, фактическия закрилник на Полша от Русия по линия на НАТО.

Дори проевропейска Испания се забърка във вътрешни спорове в ЕС, след като се почувства изключена от някои дипломатически инициативи, като тази за убеждаване на Техеран да помогне за прекратяване на войната в Йемен.

Миналата година председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предложи външнополитическите решения вече да се приемат с мнозинство гласове, а не с единодушие, за да се допринесе за политическо единство по въпросите за човешките права и да се улесни налагане на санкции и вземане на решения за мисии при задгранични кризи.

Но затова ще е нужно правителствата от ЕС да се откажат от правото си на вето.

Мнозина дипломати казват, че ще продължат да се стремят към консенсус.

В понеделник дипломатите се събраха рано сутринта в облицованата с червен мрамор сграда на Европейския съвет след преговори за Венецуела, продължили през целия уикенд.
Решението на един изтощен дипломат, както се изрази самият той, беше "повече Ред бул".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Изход от тази ситуация може да се намери, само ако се промени начина за постигане на съгласие между държавите членки на ЕС. Например, може да се търси съгласие за общите положения, те да се подписват от представителите на страните, а да се избира работна група, на която да се делегират права за намиране на решение, което да не се оспорва, ако е аргументирано и влиза в принципите, с които всички са съгласни.

  2. Milenca
    #1

    Изходът май вече е в ЕС на 2, или 3 скорости

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.