Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът е да се намали ролята на бюджета в икономиката

0 коментара

Господин Богданов, как оценявате политиката, която предлага правителството чрез бюджета за следващата година?

Правителството не прави някакви големи промени във фискалната политика. Тя е единствената възможна стопанска политика, като изключим преките регулации на бизнеса - лицензионни и всякакви други режими. Това, което се вижда, че по основните параметри на бюджета той ще прилича на последните бюджети.

Данъчното бреме се запазва, защото голямото намаление на горната ставка на данък общ доход няма да има голям ефект в абсолютна стойност. Може би заради преговорите с МВФ, а може би заради това, че вече са разбрали как точно стоят нещата, правителството не посмя да предприеме някакви коренно различни от досегашните мерки?

Доколко беше важна борбата на правителството за въвеждане на нулева ставка при реинвестиране на данък печалба?

Така, както бе замислена, нулевата ставка представляваше едно подобие на указ 56, който действаше до 1996 година- т.е. инвестициите за дълготрайни материални активи да бъдат признавани за разход в годината на тяхното закупуване. Това, което действаше тогава, даде доста изкривени резултати, което означава, че за да не се допусне сега, трябва да има много силна система за контрол.

Важното нещо тук е, че правителството не трябва да стимулира един вид фирми да инвестират, а други не. От тази преференция биха спечелили само тези, които вече имат натрупани големи печалби, а не тези, които тепърва навлизат в бизнеса.

Аз смятам, че като цяло премахването на каквито и да е данъци е хубаво нещо за икономическата активност, но това не бе основния проблем за това МВФ да не допусне тази преференция. Основният проблеми беше бюджетът да бъде относително балансиран и с минимален дефицит. Тъй като правителството не показа нито как ще намали други разходи, нито как ще събере повече приходи, в крайна сметка нулевата ставка не бе приета.

Общото намаляване на 15% на данък печалба е добра стъпка, ако бъде съпроводена с някакви планове за по-нататъшно намаляване на общата ставка, както и другите мерки за които се говори, като ускоряване на връщането на данъчния кредит по ДДС, то това в дългосрочен план би имало много по-добър ефект.

Смятате ли, че въвеждането на ДДС върху някои стоки, увеличаването на определени акцизи и новите цени на тока и парното могат да доведат до по- висока от заложената в бюджета инфлация?

Инфлацията в България през последните няколко години се влияе главно от курса на долара, защото икономиката ни е доста отворена и 90% от БВП е внос и износ на стоки и услуги. Друг фактор е цената на някои горива и енергоносители. Що се отнася до някои стоки, които се произвеждат в страната, то вноса е достатъчно конкурентен стимул за изравняването на вътрешните и международните цени.

Ако някой в България се опита да вдигне цените повече отколкото са те на международния пазар, то това ще бъде компенсирано с внос. Това периодично се вижда на пазарите на олио, захар и др. Акцизите, примерно за бирата, са толкова пъти по-ниски от тези в ЕС и затова ние трябва да ги въведем. Не мисля, че това ще окаже някакъв сериозен инфлационен натиск.

Данните за изпълнението на бюджета за първите девет месеца показват сериозен дефицит. Възможно ли е тази тенденция да се запази и през следващата година?

Дефицитът е част от политиката на предишното правителство, която вероятно няма да бъде променена и от сегашното, за постигане на широкобалансиран бюджет. Това означа, че когато външната обстановка е добра, трупаме излишък, който харчим и трупаме дефицит, ако има неблагоприятни външни условия. Големия проблем, който не беше достатъчно дискутиран покрай преговорите бе, че правителството не намалява своя дял в преразпределението на БВП.

Търсят се някакви начини да се намират пари за запълване на дупки, но не се прави принципна реформа за намаляване на ролята на бюджета в икономиката. Разходите са големия проблем, който стои пред всяко едно правителство. Приходите не са ценни сами по себе си, а само доколкото са необходими за да се покрият разходите.Тези спорове с МВФ за данъчните промени всъщност отразяват това, че правителството иска да намали някакви данъци, защото е обещало, но без да намали някакви разходи. Това беше принципния спор, който не бе явно изкаран в медиите. Големия дебат е за намаляването на разходите и дали те трябва да се намаляват, когато има неблагоприятна външна среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.