Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът с Международния наказателен съд отново разделя САЩ и ЕС

0 коментара
В четвъртък Съветът за сигурност на ООН трябва да гласува аналогична на миналогодишната резолюция, въз основа на която американските участници в умиротворителните операции по света получават имунитет от международно съдебно преследване. Същевременно стана ясно, че Вашингтон е изпратил остро писмо до Евросъюза, в което го предупреждава да не се меси в процеса по подписването на двустранни споразумения с други държави, отнасящи се до имунитета на американските граждани.

Така Международният наказателен съд, който трябва да започне да функционира в края на годината, отново породи напрежение в отношенията между САЩ и ЕС.

Гласуването на новата резолюция ще бъде предшествана от обширен дебат, посветен на бъдещето на Международния наказателен съд. До решението за дебата се стигна по настояване на Канада, Нова Зеландия, Швейцария и Йордания - четири държави, които силно подкрепят идеята за съда.

Според наблюдателите резолюцията, която ще освободи американските умиротворители от евентуално наказателно преследване за период от още една година, ще мине почти без проблеми. Миналата година всички 15 страни-членки на Съвета за сигурност подкрепиха документа, след като Вашингтон заплаши, че в противен случай може да се оттегли от участие в умиротворителните мисии на ООН по света. Сега, по мнението на редица дипломати, европейските представители на Съвета едва ли ще искат да се конфронтират отново със САЩ, след като раните в отношенията между съюзниците заради войната в Ирак още не са зараснали.

Твърде вероятно е обаче, смятат някои, Германия и вероятно Франция да гласуват "въздържал се", за да демонстрират принципното си несъгласие с американската позиция по този въпрос.

Международният наказателен съд, споразумението за който беше подписано през 1998 г., си поставя за цел да преследва престъпления като геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството навсякъде по света. Администрацията на Бил Клинтън подписа т.н. Римски статут, с който беше учреден съда, но в последствие Буш оттегли американския подпис. Вашингтон се опасява, че американски граждани могат да станат обект на политически мотивирани преследвания от страна на други държави.

Тъкмо поради тази причина САЩ, позовавайки се на член 98 от Римския статут, започнаха кампания по подписването на двустранни споразумения с други държави, даващи имунитет на американските граждани от международно съдебно преследване. Европейският съюз пък предупреди страните-кандидатки за членство да не правят това. И така в отношенията между Вашингтон и Брюксел отново възникна сериозно напрежение.

В навечерието на дебата в Съвета за сигурност стана ясно, че САЩ са отправили остро предупреждение към ЕС да не се опитва да саботира процеса на подписването на двустранни споразумения. В писмото, според вестник "Вашингтон пост", Щатите предупреждават, че ако ЕС не спре, въздействията върху трансатлантическите отношения ще бъдат "разрушителни".

Говорителят на Държавния департамент Филип Рийкър пък заяви: "Ние със сигурност уважаваме правото на другите държави да вземат решения и да се присъединяват към Римския статут, но същевременно ние искаме тези страни да уважат и нашето право да не правим това. Така че същественият елемент тук, предвид това наше право и предвид желанието ни да отделим американските граждани от Международния наказателен съд, е да преговаряме за споразумения по член 98."

Рийкър потвърди, че до този момент САЩ вече са подписали двустранни споразумения с 37 държави по света и повтори твърдата решимост на Вашингтон да продължи този процес. "Нека повторя, каза той, нашето предложение да търсим споразумения по член 98 има основания в Римския статут, въз основа на който беше създаден Съда, така че ние не виждаме никакъв конфликт - нито по отношение на закона, нито по отношение на духа на споразумението. Ние винаги сме били пределно ясни, че ще преследваме целта си чрез двустранни споразумения с отделни страни."

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.