Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът с Международния наказателен съд отново разделя САЩ и ЕС

0 коментара

След като сме чакали 13 години връщането на иракския дълг, една или две години повече вече не е толкова фатално. Това каза министърът на финансите Милен Велчев, който е на посещение в САЩ. Една от основните теми, които той обсъжда във Вашингтон, е възможността за връщането на иракския дълг към България.

Този въпрос стана особено актуален, след като Съветът за сигурност на ООН прие резолюцията за вдигане на санкциите срещу Багдад. Членовете на Съвета наложиха временен имунитет върху иракските вземания с цел по-бързото възстановяване на страната след войната срещу режима на Саддам. Това решение обаче постави в неизгодна ситуация България, която, след победата на съюзническите сили, се надяваше на бързо връщане на дълга.

По тази причина българското правителство се опитва да форсира преговорите по дълга в интензивен диалог със САЩ, от които, като окупационна сила, ще зависят краткосрочните ходове в тази насока.

Министър Велчев посвети по-голямата част от разговорите си с американските политически представители тъкмо на тази тема. Според него конгресмените, с които той разговаря, са посрещнали с разбиране българския проблем.

Според финансовия министър те много добре разбират, че Ирак дължи на България много повече от всички останали страни, които имат задължения към страната. Размерът на иракския дълг към България може и да е малка част от общия дълг на Багдад, който възлиза по общи оценки на над 300 млрд.долара, но съотношението между този дълг и Брутния вътрешен продукт на България е много по-високо, отколкото е съотношението за която и да било друга страна, аргументира се Велчев.

Запитан какви са пътищата за връщане на дълга, предвид наложения имунитет върху вземанията, Велчев отговори, че това е временна мярка, която ще важи до следващата подобна резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

"Това, което искаме да постигнем, е да се започнат час по-скоро преговори за уреждането на иракския дълг към България. Но за целта трябва да има легитимен субект, с който да се преговаря", заяви Велчев. Кой е този легитимен субект е въпрос, който предстои да бъде решен. Не смятам, че временната администрация на Ирак засега е готова да води преговори за дълга и най-вероятно, ако не се вземе решение за упълномощаването ѝ в тази насока, ще бъде необходимо идването на власт на едно легитимно иракско правителство, каза финансовият министър.

По думите му, от там нататък желанието на българската страна е тези преговори да започнат час по-скоро и да завършат час по-скоро. На втори план е колко бързо България ще започне да получаваме конкретни плащания по дълга. "След като 13 години очевидно сме чакали, вече не е толкова фатално дали ще чакаме още една или две години, преди да почнем първите плащания. Много по-важно е да получим възможно най-висок процент от този дълг обратно", каза Велчев.

Финансовият министър опроверга твърденията, че по-голямата част от иракския дълг е натрупан от продажбите на специална продукция за режима на Саддам. Твърденията за обратното създаваха предпоставки дългът да не бъде признат от страните-победителки в конфликта и съответно да не бъде върнат на България. Велчев обаче каза, че "частта, която не е резултат от продажба на специална продукция, е няколко пъти по-голяма от тази, която е".

Финансовият министър обсъди и версията за продажбата на иракския дълг - една актуална версия предвид възможността България да получи пари веднага, вместо да изчаква появата на легитимен субект, с който тепърва да преговаря.

"Разбира се, дългът може да бъде продаден и на трети страни, на инвестиционни банки и т.н. Днешните котировки са около 16 цента на долар. Тоест, ако искаме да получим около 250 милиона от целия дълг, можем да го направим до около една седмица. Нашето желание обаче е да получим по-голяма част и затова и работим", заяви обаче Велчев.

В официално прессъобщение на финансовото министерство в София се казва, че засега американската страна не проявява интерес да закупи българския дълг.

По време на посещението си министър Велчев търси подкрепа и за поправката в Закона за защита на американските служители, внесена от конгресмен Джон Шимкъс. Гласуването на тази поправка може да приравни страната с държавите-членки на НАТО и ще избави правителството в София от ситуацията, в която трябва да избира между САЩ и ЕС по болезнения въпрос, свързан с Международния наказателен съд. Министър Велчев каза, че евентуално спиране на американската военна помощ няма да има негативно финансово отражение върху страната, доколкото тя не е била заложена в бюджета за тази година. Той обаче не коментира политическите ефекти от подобен ход.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.