Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът със строежи върху свлачища ще се решава със завишени санкции за главните архитекти

0 коментара
Проблемът със строежи върху свлачища ще се решава със завишени санкции за главните архитекти

Близо половин милиард лева са необходими за справяне със свлачищата в следващите пет години, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. По думите ѝ броят на свлачищата към момента е 2004, от които 139 са от тази година. Почти 4000 хиляди са незаконните строежи върху свлачища, каза още регионалният министър.

"Почти 4000 строежа, разрешени от съответните местни власти. Докладът на ДНСК е изпратен до тях, има конкретни предписания, които трябва да бъдат изпълнени, за да се предотвратят допълнителни кризи, защото имаме вече няколко къщи, които бяха строени по този начин и се срутиха", каза Павлова.

По думите ѝ сами по себе си въпросните строежи отговарят на строителните норми, но са изградени в нарушение, тъй като се намират върху неукрепена свлачищна територия и не са съгласувани с регионалното министерство, което е трябвало да издаде предписания за укрепване още преди да започне работата по тях.

Задължението за съгласуване с МРРБ е на кметовете и главните архитекти, преди да издадат разрешение за строеж, но това не се правело.

В предлаганите промени в закона за устройството на територията се предвижда затягане на контрола и завишаване на санкциите за главните архитекти от 5 до 20 хил.лв., каза министърът по време на дискусия за риска от бедствия.

"Първоначално предложихме горна граница от 40-50 хил. лв., но тя беше оспорена като прекалено висока спрямо размера на заплатата за тази длъжност в общинските администрации. Оттук нататък, ако се приеме законът, във всяко разрешение за строеж, което е издадено за попадащ в свлачищен район обект, трябва ясно да се указва дали е съгласувано с министерството и какви са предписаните укрепителни мерки за него. Ако това не е посочено в разрешението за строеж, предвиждаме той изобщо да не може да се реализира на тази територия", каза Павлова.

1.400 млн. лв. са средствата, които на година регионалното министерство разходва за поддържането на регистър и извършването на мониторинг на над 2000 свлачища, обясни министърът.

"За следващите 5 години, съгласно разчетите, които имаме в нашата програма за превенция на свлачищата, необходимият ресурс е 499 млн.", допълни Павлова.

Шефът на националната пожарна главен комисар Николай Николов каза, че МВР обмисля да използва новите комуникационни канали, за да предупреждава за бедствия и аварии. Според него това може да става дори и чрез приложения за смартфони.

Николов каза, че и в момента има изградена система за ранно предупреждение в 10 града, но тя предупреждава само длъжностните лица в местната и централната администрация, но не и гражданите.

Промените в Закона за защита при бедствия предвижда да се създаде специално звено към кметовете, което да изготвя планове за реакция при кризи, бедствия и аварии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.