Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите с корупцията в България всяха раздор в ЕС

111 коментара
Проблемите с корупцията в България всяха раздор в ЕС

Великобритания и Франция обединиха усилията си в настояване пред Брюксел  да действа строго спрямо България и Румъния заради “сериозната” корупция и твърденията, че двете най-нови членки на Европейския съюз и че контролът върху двете страни е разхлабен, пише в петък британският вестник “Файненшъл таймс”.

Швеция и Холандия също изразиха опасения, че Европейската комисия (ЕК) не взема на сериозно обещанието си да поддържа натиска върху двете балкански държави да изпълнят съдебните реформи, което подкопава процеса на разширяване на ЕС.

Настояването е отправено на частна среща по-рано този месец, като страните членки твърдят, че европейският комисар по правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини е станал твърде близък с властите на двете държави, които наблюдава.

Решението на Фратини да отиде да кара ски през февруари с вътрешния министър на България Румен Петков породи недоумение в някои столици и сред някои колеги на комисаря в Брюксел, пише “Файненшъл таймс”.

Макар че авторитетният лондонски вестник допуска грешка с името на министъра, който не е Румен Петков, а колегата му съпартиец Румен Овчаров, самият факт на ски уикенда бе потвърден от говорителя на комисар Фратини. Той обаче категорично отрича всякакви предположения за конфликт на интереси.

Някои посланици от ЕС смятат обаче, че публичните оценки на Фратини - в частност за напредъка в България - не отразяват положението, което според дипломат е "много, много сериозно", пише “Файненшъл таймс”.

Според някои страни от ЕС, представители на ЕК са получили указания на четири очи да не се отнасят много критично към България и Румъния, въпреки че в София няма нито един осъден за корупция по високите етажи на властта.

През февруари, когато посети България, Франко Фратини изсипа доста похвали за борбата на властите с организираната престъпност и корупцията. Неговият тон значително се различава от другите му колеги в Брюксел, които настояват за осъдителни присъди за корупция по високите етажи на властта.

Безпощаден доклад, сериозна ситуация

“Надеждността на процеса на разширяване е заложена на карта, защото ако не успеем да овладеем тази ситуация, изводът ще е, че ние няма да можем да приемем държави като тази в ЕС в бъдеще”, заяви пожелал анонимност европейски дипломат, цитиран от “Файненшъл таймс”.

България и Румъния се присъединиха към ЕС на 1 януари 2007 година под условие, че ще се предприемат спешни мерки за реформа на съдебната власт, включително ще ускорят мерките за борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност.

Посланиците на Великобритания, Франция, Холандия и Швеция в България са поискали среща с генералния секретар на ЕК Катрин Дей и поискали уверения, че ситуацията в България ще бъде овладяна и че докладът на ЕК през юни ще бъде “безпощаден”.

ЕК отговори, че генералният секретариат наблюдава работата и че в момента в България и Румъния се извършват експертни мисии.

Франция и Холандия са скептично настроени относно бъдещо разширяване на ЕС, но Швеция и Великобритания са поискали уверения, че опитът с България няма да “опетни” бъдещото разширяване.

Говорителят на Фратини заяви, че е нормално екипът на Дей да координира работата по мониторинга на България. Италианският еврокомисар бил “принципен и последователен”, приветствал е вече проведените реформи, окуражил ги е че те са правят за тяхно добро и е настоял, че те вече дават конкретни резултати, пише в заключение “Файненшъл таймс”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

111 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поетът
    #114

    Не тъжи майко не плачи, че стана синът ти айдутин!

  2. борче
    #113

    Повече рана за да има борба!Да живей труда!

  3. craghac
    #112

    лудницата, бе човек? Я бегай бързо да си изпиеш лекарствата.

  4. зоолог
    #111

    не сяда на опашката си кога му пари отзад - хвърля я и става почтен бизнесмен.Да живей труда!

  5. От Драгалевци
    #110

    бе капутиЩе видите предпазна клауза през крив макарон, нещастни гладни и прости надничарчета

  6. дсБ
    #109

    Костов шеф на ЕС! Да го подкрепим!

  7. гражданин
    #108

    това име го даде техен подръжник

  8. neznaen voin
    #107

    И ТОЙ РАЗБРА КВА Е ДАЛАВЕРАТА В БГ. ЛАПАЙ ЯКО И БЪДИ СИГУРЕН, ЧЕ НЯМА КОЙ ДА ТИ ПОТЪРСИ ОТГОВОРНОСТ !!! НАЛИ ???

  9. az
    #106

    za kakvi korupzii govorim sled kato na nai visoko nivo e korupziata a nie ia tarsim po niskite etaji. ama vie ste smeshni kogo zablujdavate. da eba vashta mam da eba.

  10. 220V
    #105

    Ей, Чолак!Честит 1-ви Май! Помниш ли "Amnesty International" Sockholm 1989?Кога се обаждахме за Тренчев, Събев и Н.Колев, дето ги бяха окошарили тогава?Тренчев изяде лай..та. Предаде профсъюзното движение. Ояде се. Къде госега да организира работниците?Бъди жив и здрав и не обръщай многовнимание на тъпаците. Пълно е с продажници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.