Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължава стремглавият срив на меценатството в България

1 коментар
Продължава стремглавият срив на меценатството в България

За трета поредна година продължава катастрофалният срив на меценатството в България и за 2018 г. са дарени едва 13 380 лв. в подкрепа на култура и творци и то от три физически лица. Това сочи доклад на министъра на културата Боил Банов до Министерския съвет.

Сумата е над два пъти по-малка от безвъзмездно дарените през 2017 г. 29 700 лева, която на свой ред е двойно по-ниска от предоставените 60 259 ллв. за меценатство през 2016 г., когато в регистъра на меценатите са били вписани 4 физически и две юридически лица.

"През последните три години имаме реално намаляване с повече от 4 пъти на безвъзмездно дарените средства от български меценати в подкрепа на родната ни култура, което е пълен срив", посочват от сдружение "Кинопамет“ в неделя. Организацията алармира, че е напълно запуснат и неподдържан официалният Регистър на меценатите към Министерството на културата. "На сайта на ведомството в този така важен регистър фигурират например имена на хора, които, уви, отдавна не са вече между живите", отбелязват от гражданското сдружение.

Според него, "най-скандалното в случая е, че за изминалите над две години от мандата си министър Боил Банов и екипът му така и не предложиха да бъде изработен и приет нов, смислен и работещ Закон за меценатството, който да смени действащия днес крайно несполучлив и нефункциониращ законов текст.

Сдружението смята, че има нужда от нов закон, който да формулира ясно разписани правила за благодетелите на културата у нас. Това е от изключително значение, защото финансирането от държавния бюджет е крайно недостатъчно и по тази причина е необходимо да имаме и дарители, меценати, които да подкрепят българските творци, българското изкуство, посочва се в позицията му.

Предлага се да има и облекчения за насърчаване на меценатите, така че да има много повече благодетели, подпомагащи със сериозни средства българската култура. Най-важното е той да стане работещ закон, който наистина ще стимулира физическите и юридическите лица да подкрепят развитието на българската култура с дарителски жестове, заявяват от гражданското сдружение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Да не разчитаме на благодетелите?! Трябва да се създаде традиция в оценяването и популяризирането на произведения на изкуството, културни прояви и културно строителство. Нещо като родни Оскари, които да представляват комисия от авторитетно жури мнението на обикновените граждани. След като се оцени подобаващо даден продукт, творец, представяне, може да се намерят и пари, които да подкрепят каузата? Селектирането на филмите за Оскар е един много интересен процес, който дава възможност нестандартни, интелигентни новатори да се впишат в културния афиш, да се рекламират по най-добрия начин в медиите и да получат парите и подкрепата, от които се нуждаят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.