Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Продължаваме“: Когато изкуството влиза в болницата, за да лекува

Над 300 картини на близо 40 художници украсиха Специализираната болница по онкология

1 коментар
“Продължаваме“: Когато изкуството влиза в болницата, за да лекува
  • Директорът на УСБАЛО д-р Стефан Константинов (вляво) с галеристът Бистра Стойчева и музикантът Стефан Илчев.

Във време, когато всички се оплакват от липса на пари като оправдание за неприветливата здравна система, Университетската специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания (УСБАЛО) разчупва клишето, че болницата е задължително тъжно и потискащо място. Със съвместните безвъзмездни усилия на много български творци екипът на болницата дава пример как с желание нещата могат да се променят към по-хубаво. За да дадат психологическа и емоционална подкрепа на пациентите и техните близки по пътя им към преодоляване на онкологичните заболявания и да им вдъхнат увереност, че те са лечими.

Над 300 картини на близо 40 български художници украсиха лъчетерапевтичния комплекс на болницата в четвъртък. Изложбата е начало на кампания под надслов “Продължаваме“, която има за цел да превърне част от лечебното заведение в център за арт терапия и да повиши здравната култура на пациентите и техните близки.

Воден от идеята, че психическото здраве е не по-малко важно от физическото, екипът на болницата през последните месеци разкри център за психологическа подкрепа на пациентите, училище за пациенти, в което специалисти изнасят образователни лекции за различните онкологични заболявания, а сега се обръща и към арт терапията като средство за психологическа подкрепа.

Досега психолозите на болницата са осъществили контакт с общо 1800 пациенти по време на престоя им в лечебното заведение, а 300 души са потърсили и им е била оказана индивидуална психологическа помощ. От болницата отчитат, че пациентите търсят повече индивидуални консултации с психолог, докато груповите терапии се радват на по-малка посещаемост. Расте интересът и към училището за пациенти, в което досега е имало четири образователни лекции - за рехабилитацията след онкологични заболявания, ТЕЛК, онкологичните заболявания на бъбреците и грижата след рак на гърдата. По време на лекциите пациентите получават отговори на всички интересуващи ги въпроси относно правата си, препоръчвания хранителен режим, подробности за самото заболяване и лечението.

Инициативата "Продължаваме" стана възможна благодарение на съвместните и безвъзмездни усилия на редица български творци.

Сред тях са галеристът Бистра Стoйчева, композиторът Ефтим Чакъров, музикантът Стефан Илчев, поетесата Маргарита Петкова, художникът Димитър Анастасов и певицата Тони Димитрова.

В изложбата са включени творби на Петър Мичев – Педро, Васил Петров, Анастасия Ножарова, Деян Дачевски, Димитър Анастасов, Спасимир Богданов, Зорница Боева, Гено Генов, Борис Руканов, Митко Железаров, Тоню Цанев, Станимир Кръстев, Белчо Хаджийски, Кристина Захариева, Таню Павлов, Стойко Гъгъмов, Васил Байлов, Дани Динкова, Николай Минчев, Надежда Нанева, Благой Иванов, Поликсения Здравкова, Диана Тошева, Филиз Мехмед, Тоня Пепелджийска, Таня Коджаманова, Лили Кантарска, Данчо Йорданов, Снежана Попова, Надежда Нанева, Румен Паскалев, Светослав Славчев, Тодор Шекерджиев, Анатоли Карачинов, Костадин Етридерлиев, Тодор Маринов, Здравко Дановски и др.

Картините ще бъдат изложени в продължение на 3 месеца, като лечебното заведение има амбицията да се превърне в постоянна галерия и е отворено и към други творци, които проявяват интерс.

Кампанията ще продължи с конкурс за текст за песен на тема “Продължаваме“.

Победителите ще получат шанса тя да бъде изпята напълно безвъзмездно от Тони Димитрова и посветена на всички хора с онкологични заболявания. В състава на журито, което ще избере най-добрият текст влизат композиторът Ефтим Чакъров, музикантът Стефан Илиев и поетесата Маргарита Петкова. В конкурса може да участва всеки. Текстовете могат да се изпращат на имейл [email protected].

Срокът, до който ще се приемат, е 1 септември. След това журито ще избере най-добрият и ще създаде мелодия за него.

Успоредно с това специалистите на УСБАЛО ще повишават здравната култура на пациентите чрез беседи в “Училище за пациенти“ на болницата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #1

    Похвална е инициативата на болницата и художниците. Също е много важно наличието на възможности за психологическа помощ. Претърпях операция от рак на гърдата преди 20 години. Знам добре какво значи депресия и да няма кой да ти помогне. А тази помощ е изключително важна за пациентите. Мисля също, че в някаква форма и музикалното изкуство може да помогне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.