Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължаваме проектите с Русия с одит на "Белене" и работни групи за "Южен поток"

407 коментара
Продължаваме проектите с Русия с одит на "Белене" и работни групи за "Южен поток"

България и Русия продължават преговорите за реализацията на проектите АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и петролопровода "Бургас-Александруполис", които бяха временно замразени от правителството на Бойко Борисов, за да се анализира дали и как могат да бъдат довършени. Това е резултатът от първите преки разговори в петък на руския министър на енергетиката Сергей Шматко с българския му колега Трайчо Трайков и премиера Борисов, на които София е поставила и въпроса за нов договор за газови доставки след 2013 г.

В изявлението си след срещата при Борисов в МС министър Шматко заяви, че има разбиране от страна на българското правителство да се продължи сътрудничеството с Русия по трите енергийни проекта. "Не сме обсъждали "да бъдат или да не бъдат". Беше изказана готовност за сътрудничество по всички тях, как най-бързо да се движим за изпълнението на "Южен поток" и как по-бързо да разрешим проблемите с финансирането на "Белене", каза Шматко.

Министър Трайков каза, че българската страна проучва каква част от проекта "Белене" да задържим и каква част да бъде предоставена на инвеститори при процедура, която да не дискредитира руските фирми.

След като България заяви намерения да продаде част от дела си в АЕЦ "Белене", Русия вече изрази интерес да го придобие. Трайков заяви преди дни, че страната ни може да намали дела си от 51 процента до 20 на сто, а сега каза, че е споменавал и други цифри за размера на държавното участие.

Часове преди началото на разговорите на Шматков София, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков определи като "добра" идеята Русия да изкупи част от българския държавен дял в АЕЦ "Белене", "но е хубаво да се види кои други инвеститори имат интерес, за да имаме най-добрата възможна цена".

Източници, запознати с хода на неофициалните разговори до този момент, съобщиха пред Mediapool, че по време на първата им лична среща в началото на месеца, руският премиер Путин е поставил пред българския си колега Борисов поне две условия – проектът АЕЦ "Белене" да се реализира и Русия да получи поне 25% - 30% от българския държавен дял в него.

В момента НЕК държи 51% в "Белене", а с германската RWE има сключено споразумение за придобиването на 49%.

Планът на руснаците е да придобият контрол върху бъдещата атомна централа, като изкупят и половината дял на RWE, която от началото на годината търси партньор, с който да подели риска по финансирането на проекта, твърдят източниците на Mediapool. През май стана ясно, че германците преговарят с компании, сред които и руската “Интер РАО“, за отстъпване на половината си дял в българския ядрен проект.

Представители от делегацията на Сергей Шматко казаха пред Mediapool, че нямат конкретно предложение какъв дял от проекта да придобие Русия и че това зависи от българската страна, както и от постигнатата политическа договореност на най-високо ниво.

Трайков пропусна да отговори на въпроса какво мисли за строеж на българска територия на ядрена централа, която би била контролирана напълно от чужд акционер.

Одит на "Белене" и работни групи за "Южен поток"

Министър Трайков каза, че двете страни са се съгласили с това, че до този момент "Белене" не е управляван по най-добрия начин. Сергей Шматко добави, че ще бъде извършен съвместен финансов и юридически одит на досегашното управление, за да се реши как да продължи финансирането.

По проекта "Южен поток" е договорено създаването на две работни групи. Едната ще подготви тръжните процедури за изготвяне на предпроектно проучване за газопровода в българската част на трасето, а другата – акционерното споразумение между "Българския енергиен холдинг" и "Газпром".

Руснаците опровергаха твърденията на президента Първанов, че искат да изкупят дела на БЕХ в този проект.

Прозрачност, ясна юридическа основа и финансиране

В изявленията си, след които не бе дадена възможност за репортерски въпроси, премиерът Борисов и министрите Шматко и Трайков нееднократно подчертаха, че разговорите са били открити и добронамерени.

Впечатлен съм от министър Шматко, мислим по един и същи начин за работата по големите енергийни проекти, които трябва да се основават на прозрачност, ясна юридическа основа и структура на финансиране, заяви Трайков.

Борисов: Нямаме комплекси от Русия

Нямаме комплекси относно работата си с Русия, заяви от своя страна премиерът Борисов. Той изтъкна, че по отношение на енергийните проекти между двете страни има откритост и обществото вече ще бъде информирано за всяко действие, което се предприема от страна на правителствата.

Важното за нас бе да чуем, че проектите "Набуко" и "Южен поток" не са конкурентни на територията на България, а че участваме еднакво и в двата, каза Борисов. Изгодата за нас е, че руски газ идва на българска граница и много от нашите съседи се включват в този проект, посочи той.

Борисов добави, че на всеки две седмици ще има доклад за изчистването на всички детайли по проекта "Южен поток".

АЕЦ "Белене" е европейски проект с участието на няколко държави и съм доволен, че руската страна разбира нашето притеснение и толерира нашето поведение, че искаме да определим всеки детайл и изгодата и ползата за България от този проект, каза Борисов.

Разделили сме проекта на етапи като технологично изпълнение и финансиране, каза още той и добави, че това ще помогне да се знае точно колко ще струва проектът и да се върви напред.

При реализирането на проектите трябва да се придържаме към прагматичен подход с внимание към детайлите, каза и Сергей Шматко.

Той изрази разбиране и към притесненията в България относно екологичните аспекти на петролопровода "Бургас-Александруполис". Ще работим за изясняване на тези въпроси с представяне на необходимата информация на българската страна, така че обществото да се убеди в сигурността на проекта, добави той.

Шматко посочи още, че АЕЦ "Белене" е един от най-добрите проекти, които осъществява руската страна. Към реализацията му са привлечени като доставчици и други европейски страни - Франция и Германия, и разчитаме, че и от тях ще получим подкрепа, заяви Шматко.

Предишното българско правителство избра руската компания "Атомстройекспорт" за изпълнител на АЕЦ "Белене", а нейни подизпълнители са френската "Арева" и немската "Сименс".

Проблемът е обаче, че не може да бъде осигурено финансиране и правителството на Борисов смята, че "Белене" може да се реализира, но само ако се намерят инвеститори и без ангажимент на държавата.

Дянков: Има инвеститорски интерес към "Белене"

Симеон Дянков коментира в петък пред БНТ, че от енергийна гледна точка нищо няма да загубим, ако АЕЦ "Белене "не се реализира, но интересът на Русия е очевиден и днешното посещение на руския енергиен министър доказва това“.

Ако АЕЦ "Белене" се реализира като частен проект, без държавни гаранции, може да имаме добър проект, но трябва да запазим 20 - 30% участие , за да имаме блокираща квота в Борда на директорите, каза Дянков.

Според него, идеята Русия да изкупи нашето държавно участие е добра, но е хубаво да се види кои други инвеститори имат интерес, за да имаме най-добрата възможна цена. По думите му такъв интерес вече има и през последния един месец правителството е работило именно в тази посока.

В процедурата за търсене на стратегически инвеститор в проекта оферти, освен германската RWE, подадоха белгийската “Електрабел“, германската Е.ОН, чешката ЧЕЗ и италианската “Енел“, а по-малки дялове искаха испанската “Ендеса“, швейцарските EGL и ATEL, както и българската "Кумерио Мед“, която е част от едноименната международна група. В началото на лятото обаче от “Енел“ и от ЧЕЗ твърдяха, че вече нямат интерес към “Белене“.

По думите на Дянков, вариантите пред страната ни в момента по отношение на Белене са два: да замразим проекта до излизане от кризата или да проучим кои инвеститори по света се интересуват от част от нашия дял.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

407 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нина
    #412

    НИКАКЪВ АЕЦ, НИКАКВИ РУСНАЦИ! СПРЕТЕ ТОВА БЕЗУМИЕ!

  2. Торбеш
    #411

    Защо водкаджиите не си го построят у тЕх, като се натискат толкова да са собственици в тази АЕЦ?Щото нашите рубладжии са се предложили?Бесилка за националните предатели !!!

  3. ВИКТОР
    #410

    Господин Борисов:Руският президент Дмитрий Медведев внесе в парламента проектозакон за условията,при които въоръжените сили на страната да се намесват на територии извън Русия.Московският в. “Комерсант” посочва,че в законопроекта е заложено руската армия да се използва в чужбина за отразяване на атаки срещу руски войски, както и отблъскване или предотвратяване на агресия срещу друга държава и за защита на руски граждани и собственост в чужбина.В закона изрично е подчертано,че руските войски ще охраняват и защитават зад граница руската собственост.

  4. ВИКТОР
    #409

    Путин цели АЕЦ Белене да се построи с руски пари,и така да стане руска собстност,а същи и Южен поток и Бургас-Александруполис ще бъдат изцяло руски в България,поради финансовата невъзможност на България.В страната ни според посоченят закон руската собственост ще се охранява от руски войници,въоръжени не само с леко но и с тежко въоръжение,и с правото да го ползват дори отвън от охраняемият периметър. Като се познават войствените навици на Путин,допоснимо е да се скрои една провокация към тяхните войници,и за няколко часа да окупират България,и така да подставят западните сили пред свършен факт!

  5. ВИКТОР
    #408

    Така целиха преди за Косово,но правителството на СДС не допусна руските самолети с войници над България,така че войските на НАТО имаха време да завземат летищито на Прищина!Само че кое по-точно им е важното? С какво примерно „Бургас-Александропулис” защитава българските национални интереси, след като се очаква България да печели от транзитни такси някакви жалки суми от порядъка между 35 и 50 милиона евро, докато Русия и Гърция, която поема траспортирането на петрола след Алексадропулис, ще печелят

  6. Пенчо Драганкин
    #407

    драга!!!

  7. ВИКТОР
    #406

    И за какви български интереси може изобщо да става дума,след като руската компания спечели този нагласен търг срещу задължението да построи централата срещу 4,4 милиарда евро,а сега оптимистичните прогнози са за 8 милиарда,а песимистичните – за 10-12 милиарда – при това без прилежащата към централата инфраструктура от енергопреносители,без депо за радиоактивни отпадъци и без предвидени средства за нейното погребване след изтичане на проектния срок – които средства са най-често в размер две трети от необходимите за построяването й.И най-накрая още едно без разчети за икономическата ефективност на начинанието

  8. ВИКТОР
    #405

    без яснота на кого аджеба ще продаваме тока от тази централа,с която се силим да ставаме „енергиен център на Балканите” – след като и в Румъния отдавна се строи атомна централа,която ще запчне експлоатация години преди нашата,а същият този Путин предлага да построи такава и в Турция,при това при много по-изгодни условия в сравнение с българската.Ако се съгласите с Путин,то вие ще защитавате не българските,а олигархичните интереси на Русия,и няма да се различавате много от Станишев и Първанов!С тези проекти ще загробите България,и ще превърните отново страната ни в сателит на Москва!

  9. генерал Столевов
    #404

    "Путин е поставил пред българския си колега Борисов поне две условия – проектът АЕЦ "Белене" да се реализира и Русия да получи поне 25% - 30% от българския държавен дял в него."БравосТака се процедира с колониална администрация.Тропваш по масата и поставяш задачите. Такива глезотии,като,има ли раята нужда от това,няма ли,това са глезотии за белите държави.Само едно не разбрахме.Защо не се намери нормален политик,който да зададе нормалния въпрос.Щом РУСИЯ ще му е собственик на това чудо,ЗАЩО не иска да му бъде собственик на РУСКА ТЕРИТОРИЯ.Дойдохме си на думата.Мръсотията,екологичния риск,радиоактивните боклуци остават за раята.Парсата ще я прибират в Русия.

  10. Елена
    #403

    На всички е ясно,че АЕЦ Белене ще се строи.Цената ще бъде около 6млрд.евро.(ако се откажем ще платим 800 млн.евро неустойки)Задачата е,държавното участие да падне от 51 на 20 или 10 процента.Няма да го коментирам.Само ще кажа,че по-лош от държавния монопол е частния монопол.Който не вярва,да пита хората около Варна как ЕОН ги направи на луди.Или ЧЕЗ как ни влудява с тримесечното отчитане и с липсата на инвестмънт в мрежата,и т.н и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.