Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Продължаваме промяната" предлага училищата да се финансират по нова формула от 2024 г.

Акад. Николай Денков е готов да въведе система за оценка според качеството

13 коментара
Акад. Николай Денков, Снимка: Архив

Служебният министър на образованието акад. Николай Денков, който се очаква да бъде номинацията на "Продължаваме промяната" за участие в редовното правителство, иска да въведе финансиране на училищата според качеството от 2024 г. Дотогава трябва да започне да функционира "оценка на добавената стойност" на всяко конкретно училище според методология, предложена от Световната банка.

"Това ще премахне терминът "елитно" училище в сегашното му разбиране", каза Денков по време на коалиционните преговори с БСП, ИТН и "Демократична България" в сектор "Образование".

Неговата идея е чрез математически формули всяко училище да се оценява за това колко е допринесло за образователните резултати на своите ученици. Така, ако едно училище работи в отдалечен район и има по-проблемни ученици, то няма да бъде ощетено, а ще бъде оценявано според напредъка на възпитаниците му в по-трудната среда.

За целта ще има национално стандартизирано външно оценяване преди всеки училищен етап и ще се следи какви са резултатите на всяко училище спрямо средното ниво на децата преди и след постъпването в съответния образователен етап (1 клас, 4 клас, 7 клас и т. н.).

Според Николай Денков е реалистично училищата да получават финансиране спрямо новата оценка от 2024 г.

Намаляване на учебниците

"Има такъв народ" предложи учебниците да бъдат намалени до два по предмет във всеки клас, докато БСП разви старата идея на Корнелия Нинова за един учебник по предмет. Левицата обяви, че е готова на гъвкавост и ще приеме и два учебника, но при условие че се преустанови сегашното превръщане на печатането на учебници в печалбарство. "Трябва да се промени системата за оценка на учебниците, което сега се прави формално", посочиха от левицата.

Николай Денков се застъпи за промяна на академичния стил в учебниците с нови умения като критично мислене, работа в екип и т. н.

Според Юлия Чортленева от "Има такъв народ" голям проблем са учебните програми и особено с тези по история. Според него те трябва да са свързани с възрастовите особености на учениците.

БСП също се съгласи с идеята за пълен преглед и ревизия на учебните програми, но с условието в образованието да не се допуска "джендър идеология".

Според ИТН трябва да се направи обстоен анализ и след него националното външно оценяване в четвърти клас да бъде премахнато и да се замени с изпит по български език. Акад. Денков обаче изрази категорично несъгласие с предложението, защото тя би провалила идеята за финансиране на училищата според качеството.

Според ДБ финансирането на образованието трябва да е обвързано с БВП и 4% да отиват за средното образование, 1% - за висшето образование, и 1% - за науката. Коалицията принципно подкрепя идеята за финансиране според качеството.

От ИТН също се обявиха за "нова и интегрирана формула за финансиране на училищата", тъй като делегираните бюджети според партията са довели до училища мастодонти в големите градове и до закриване на училища в малките населени места. Според Пламен Николов училищата могат да получават 10% към бюджетите си, ако имат учители, които искат да повишат своята квалификация и ученици, които участват в олимпиади. От ИТН предлагат още училищата да получават средствата си директно от бюджета, а не от общините.

Връщане на учениците в клас

"Демократична България" постави въпроса за "незабавно" връщане на учениците в клас. "Много спешно трябва да се набележат няколко мерки за връщането на учениците в присъствената форма на обучение в клас", заяви Ивайло Старибратов от "Демократична България".

Отпадането на ученици от училище у нас продължава да е с най-висок процент в ЕС и трябва да има политики за решаването на този проблем, заяви Ивайло Старибратов.

Мандатност на училищните директори

ИТН постави на масата старата идея за въвеждане на мандатност за училищните директори. "Предлагаме да има два мандата на директорите, с период от пет години, но не ограничаваме този директор, който е качествен, да може да отиде и стане директор на друго училище", обясни Юлия Чортленева. Тя каза, че директорите трябва да се явяват на публични конкурси, а договорът с тях да се подписва не от началниците на регионалните управления на образованието, а от министъра на образованието.

Николай Денков подкрепи идеята за мандатност, но с условието директорът да не бъде сменян, ако се справя добре.

Левицата иска също ангажимент за непрекъснато увеличение на учителските заплати, които трябва да бъдат над средните за страната. Идеята срещна единодушие.

Отпадане на таксите в университетите?

Радикална идея на левицата е да се върви към пълно премахване на таксите за висше образование и то да стане напълно безплатно за студентите. Според Николай Денков обаче таксите трябва да останат, защото студентите и техните родители трябва да имат ангажимент към висшето образование и да имат мотив да бъдат взискателни.

БСП предложи също приемане на нов закон за развитие на академичния състав.

Пламен Николов от ИТН каза, че трябва да се създадат международни магистърски програми, за да се повиши академичният обмен не само на преподавателите от университетите, но и на учените от БАН.

От ДБ заявиха, че трябва да се модернизират процедурите за получаване на академичните степени. Трябва да има много ясно държавна политика за пълноценна интеграция на българското висше образование и на българската наука в световни и европейски инициативи, посочиха от "Демократична България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivaylo Nikolchovski
    #13
    Отговор на коментар #7

    Ко речи, тр0ле неук?

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Мюнхен
    #10

    По стара българска традиция образованието и науката са поставени от обществото и държавата най-накрая, нещо като "последната дупка на кавала." А тия "експерти" тръгнали да измислят формули по които да се раздават пари, след като е видно, че колкото и да дадат по нашенските стандарти, пак ще е малко и нищо няма да решат. Все едно да спорят по колко лева- 5, 10 или 15 - да дадат на клошарите в градинката и това да става според някакви "критерии" и "методики"- като примерно дали клошарят казал "Добър

  5. anton nikolov
    #9

    Мандатността на директорите на училищата трябва да е задължителна. Тези директори се превърнаха във феодали свързани с местните дерибеи и партийни велможи,с които сключват договори за ремонти, доставка на храна,екскурзии и т.н. и крадат на поразия. И какво означава "ако директорът се справя добре" ? Това звучи твърде общо.

  6. Опълченеца Адамов
    #8

    Да взаимстваме опит от най успешните в тази сфера държави, може много работа и време да се спести и резултатите са предвидими, а успехът почти гарантиран. МожемЕ много бързо и ефективно да напреднемЕ ако се действа правилно и се осуетят всякакви опити за саботаж и други недоброжелателни действия.

  7. Stefan
    #7

    Придължаваме Подмяната и изродът Денков изчакаме да минат изборите и показаха истинските си лица. Ще ковид ваксинират насилствено и девицата над 5 години. Може и по-малките, но то ще е след година примерно, терорът пълзи с малки стъпки. Така е, когато родителите сте едни изме-кяри и наивници.

  8. BG900
    #6

    Най-накрая, остава да се позволи на учителите да шамарят деб.лчетата, да се събират телефоните във всеки час и да се пишат двойки яко!!!

  9. Мислимотор
    #5

    Николай Денков знае какво и как. Състоянието на образованието е скръб. ИТН очаквано са гола вода и сламки в косите. Международни магистратури в БАН (Пламен Николов, ИТН)? Законът за висшето образование в момента не разрешава дори български магистратури в БАН, в угода на СУ-ГЕРБ(ДПС).

  10. Ясен от Герман Тракторист
    #4

    Вихри се див популизъм, без сметките на кръчмаря!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.