Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължаваме с манталитета на кандидати, а не на членове на ЕС

12 коментара
Продължаваме с манталитета на кандидати, а не на членове на ЕС

Българите са своего рода скептични евроентусиасти – огромен процент от тях подкрепят членството на страната в ЕС и същевременно смятат, че интересите на страната в ЕС не са добре защитени. Такива изводи могат да се направят от резултатите от национално представително изследване, проведено от институт "Отворено общество" през март и април т. г. и представено във вторник.

Над 60 процента от анкетираните българи подкрепят членството на България в ЕС. Над 70 процента от тях смятат, че интересите на България в ЕС не са добре защитени, каза Георги Стойчев, изпълнителен директор на института. 85% от анкетираните заявяват, че България не е достатъчно активна в рамките на ЕС.

Според 6% това е заради обстоятелството, че България е малка държава, която не може да въздейства на европейските политики. 40% смятат, че това се дължи на вътрешните неуспехи на страната, а за други близо 30% - на липсата на капацитет на правителството да участва в общия европейски дебат, посочи Стойчев.

Директорът на института коментира, че тези нагласи на българите до голяма степен отразяват типа дебат, който имаме в България по отношение на ЕС. Когато се говори за ЕС у нас, обикновено свеждаме разговора до въпроса как прилагаме европейските политики, как съюзът въздейства на България и много по-малко говорим как участваме в правенето на европейските политики и как въздействаме върху формирането на ЕС, каза Георги Стойчев.

Докато разговорът в България се води в подобни рамки, дотогава тя ще бъде държава, която има статут на член на ЕС, но в същото време е с манталитета на кандидат-член на ЕС, каза още той.

Затова, по думите му, колкото по-бързо започнем да гледаме на Европа като на нещо, на което сме продуценти, а не което само консумираме, толкова по-добре за всички.

Ако десетте нови страни членки от Централна и Източна Европа имаха повече влияние в ЕС, алиансът щеше бързо да приеме Лисабонския договор, да включи Хърватия и Сърбия "в рамките на няколко месеца", да търси още разширяване на изток, да преследва по-либерална политика на икономическо развитие и да гледа на НАТО като на решение на въпросите на европейската отбрана и сигурност, е изводът от експертен доклад "Това вече е един различен "Източен блок", представен също във вторник.

Изследването анализира позициите на десетте нови страни членки от Централна и Източна Европа в седем основни политики на ЕС, сред които енергетика, външна политика и икономика, и откроява основните промени, които новите страни биха прокарали, ако можеха да налагат дневния ред на ЕС.

Въпреки икономическата криза, десетте нови страни членки биха отхвърлили държавния протекционизъм, биха либерализирали пазара на труда и биха замразили дебата за уеднаквяване на данъчните политики в рамките на Съюза. Енергийната сигурност на Европа би била усилена чрез сериозно развитие на ядрената енергетика, показва още докладът.

Въпреки тези предпочитания, новите членове на ЕС от Централна и Източна Европа все още следват изработени от другите страни членки политики, като по-рядко играят водеща или възпираща роля при вземането на общоевропейските решения, показва изследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #13

    да "имат думата" Сравни например БВП в РРР на Германия и Франция съответно 2863+2097 млрд.долара с този на Чехия и Полша съответно 266 и 667 млрд.долара/год 2008 например.За другите маници да не говорим! Къде да правят политика????

  2. !!!
    #12

    между българите и ЕС, нарича се ДЪРЖАВА, другите хора си имат, ние си нямаме.

  3. Грую
    #11

    Да, но нашата мафия си има държава!

  4. ivancho
    #10

    za iztochvane na bulgaria i po-natatashnoto i otdalechavane ot evropeiskia saiuz - negovite cennosti, nachin na jivot, kultura i t.n.

  5. Който си иска
    #9

    До манталитета е бе

  6. С респект
    #8

    Прав си. И трите варианта са реални, номерът е да не останем самички, щото сме като Хензел и Гретел по стъпките на татко му на Хамлет.

  7. Да!
    #7

    Не ни е там мястото.

  8. реалист
    #6

    нека сами да си излезем от ЕС. Народецът не иска ЕС, а руски путинизъм. Народецът мрази демокрацията и европейските ценности. Не е от политиците, те са като всички останали - крадливи, прости и проклети. Нека не се лъжем повече - колкото арабите, турците или индусите са подходящи за ЕС, толкова сме и ние.

  9. morskiq56
    #5

    На тази територия в континента Европа, съществува БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА,с население БЪЛГАРИ,вече повече от 1300 години.За разлика от много други европейски държави,оформили се като държави много след БЪЛГАРИЯ.Аз съм БЪЛГАРИН и ЕВРОПЕЕЦ,независимо дали това харесва на някого или не му харесва.........

  10. реалист
    #3

    нека сами да си излезем от ЕС. Народецът не иска ЕС, а руски путинизъм. Народецът мрази демокрацията и европейските ценности. Не е от политиците, те са като всички останали - крадливи, прости и проклети. Нека не се лъжем повече - колкото арабите, турците или индусите са подходящи за ЕС, толкова сме и ние.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.