Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължават да растат борсовите цени на зърното

3 коментара
Продължават да растат борсовите цени на зърното
Вместо да се успокоят борсовите цени на зърното, те се увеличават като пазарът е белязан от по-голямото търсене заради по-слабата реколта у нас и в световен мащаб. Това сочат данните на Софийската стокова борса, представени от изпълнителния ѝ директор Васил Симов във вторник.

Докато през октомври 2009 г. хлебната пшеница се е търгувала за 190 лв./тон без ДС, сега това става на нива от 305 лв. Реколтата на пшеница сега е 3.6 млн. т при миналогодишни 4.2 млн. т, но количествата са напълно достатъчни за вътрешно потребление и за износ. Качеството на българската пшеница е по-лошо от миналата година, но въпреки това се търси на международните пазари, тъй като в региона цялото зърно не е с добро качество.

Най-драстично тази година е увеличението на цената на пшеницата в САЩ - 86 процента, където достига до 292 долара за тон. Най-ниско е поскъпването в Украйна - с 35 процента до 196 долара за тон. При нас цената на хлебното зърно се вдига с 59 процента на годишна база.

Реколтата от пшеница в света през 2010 г. е 541.4 млн. тона, докато през 2009 г. тя е била с около 6 процента по-малко - 682.1 млн. тона, съобщиха от борсата.

Потреблението пък се увеличава до 657 млн. тона тази година при 649 млн. тона през 2009 година. Това ще доведе до намаляване на предходните запаси, казаха от борсата.

В Евросъюза тази година са ожънати 135.6 млн. тона пшеница при 138 млн. тона през 2009 г. Във Франция и Германия пшеницата също поскъпва, отчитат от борсата. На последния търг на зърно в Египет, преди седмица, френска пшеница се е продавала по 317 долара за тон. Зърното в Германия струва 301 долара за тон. Това са цени за стоки на пристанище и вече натоварени на борда на кораб.

По света цената на пшеницата е малко над 300 долара, а при нас е малко над 300 лева - ние сме на дъното на световните цени но тенденцията е ясна, след като цените се вдигат по целия свят това ще става и в нашата страна, каза Симов.

Брашно тип "500" се продава на цени над 310-320 лв. за тон, докато миналата година по това време беше около 200 лв. за тон, посочиха от борсата.

Световното производство на царевица тази година е 819.7 млн. тона при 835 млн. тона потребление. Повишеното търсене е заради биогоривата. Очаква се със 17 процента да нарасне производството на алтернативни горива и затова предходните запаси също ще намалеят, поясняват експертите. В САЩ се очаква цената на царевицата през октомври да е 247 долара за тон, в Украйна - 237 долара за тон и в Унгария - 235 долара за тон.

Увеличението на годишна база е с 32 процента в САЩ и с около 50 процента в Украйна, отчитат в ССБ.

У нас сега цената на царевицата се движи между 320 - 330 лв. без ДДС, а миналата година е била 180 - 220 лв. без ДДС, тоест цената е с 50 процента по-висока.

Световната реколта от маслодаен слънчоглед през тази година се очаква да е 31.1 млн. тона, от тях в ЕС - 6.6 млн. тона. Търсенето на слънчоглед значително превишава предлагането - дори Русия изкупува украински слънчоглед, посочиха от ССБ. У нас цената на слънчогледа е 550 - 620 лева за тон без ДДС или с 50 процента повече от 2009 година, когато стоката се търгуваше по 350 лева без ДДС.

У нас цената на бутилка от един литър рафинирано олио е 1.98 лв. при 1.42 лв. през миналата годна или 40 процента по-скъпо, отчитат експертите на борсата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. PT
    #3

    Не разбрах реколтата през 2010 е 6 процента повече или по-малко от 2009? Освен това не се посочват данни за добивите в САЩ, а се набляга на 86% увеличение на цената. Май целта е главно да се оправдае увеличението на цените и у нас.

  2. H
    #2

    Това на спекулацийка нещо прилича, хехе. Не идва от България, ама и нас ни засяга, няма как. Просто се използва малко по-ниската реколта и малко по-високото търсене като повод търговците на фючърси без реална доставка да пораздрусат крушата. На пазара за суровини обаче няма толкова възможност за балони, така че нещата обикновено бързо се нормализират. Ще видим де, хехе.

  3. реалист
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.