Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължават негативните тенденции в българската икономика

10 коментара

Краткосрочните индикатори потвърждават негативните тенденции в българската икономика, които се наблюдават от края на 2011 г. Това се казва в месечния анализ на "Райфайзенбанк България" за март, разпространен в сряда.

Спадът на промишленото производство се е ускорил през януари до 3.1% на годишна база, а оборотът на вътрешната търговия се е свил спрямо януари 2011 г. с 3.3%. Износът на стоки спада в номинално изражение с 10.2% спрямо същия период на миналата година, се посочва в анализа.

През февруари месечната инфлация се е ускорила до 0.9% поради поскъпването на храните и горивата, след като петролът достигна исторически най-високата си цена в евро. Състоянието на пазара на труда също се влошава – след отчетената безработица от 11.4% през последното тримесечие на 2011 г., през януари и февруари 2012 г. безработицата рязко се е повишила и достига 13.5%, отбелязват анализаторите на банката.

Кредитите както за фирмите, така и за домакинствата са отбелязали спад през февруари, съответно със 118.8 млн. лв. (0.4%) и 45.5 млн. лв. (0.2%) спрямо януари. Влошило се е и търговското салдо, а оттам и текущата сметка на платежния баланс, която през януари е била отрицателна в размер на 112 млн. евро.

"Развитието от последните месеци показва, че индустрията и износът вече не са фактори на икономическото възстановяване за разлика от 2010 и 2011 г.”, коментира главният икономист на "Райфайзенбанк" Калоян Ганев.

"Поради негативните развития, които виждаме в краткосрочната статистика, вероятно през първото тримесечие ще бъде отчетен минимален спад на брутния вътрешен продукт. Независимо от това, засега запазваме прогнозата си за около 1% растеж на икономиката през 2012 г.”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    гудю Не съществува никаква пречка да последваме Гърция и да бълбукнем. Никаква реформа не се прави и то от правителство със собствено стабилно мнозинство и доверие. Ако следващото е шарено, тогава ли ще почнат реформи? Апаратът расте и се чуди как да одере кожата на идъхващия частник. С широки бодри крачки, песен на уста, бодро настроение и вперен в бъдещето поглед, крачим към киреча.

  2. Анонимен
    #9

    № 7 Казва се: "Вървим нагоре по стълбата, водеща надолу" хаха

  3. Анонимен
    #8

    "Продължават негативните тенденции в българската икономика" .. ееей ашколсун! ... те т'ва е новина! хаха

  4. Анонимен
    #7

    Не може да бъде.Нали вървим все напред и нагоре.

  5. Анонимен
    #6

    Важното е, че последните 10 живи българи ще имат спортна зала за 10 000 построена от Бойко Борисов! Останалото са детайли от пейзажа на една малоумна нация!

  6. Анонимен
    #5

    Не може да бъде! С такъв финансист като Дянков и такъв вожд като Борисов - само напред и нагоре! Скандинавците да го духат!

  7. Анонимен
    #4

    До 3 Утешавай се с отворената икономика. А когато нямаш производство, каква икономика имаш - имагинерна?

  8. Анонимен
    #3

    За добро и за лошо, България има много отворена икономика, която силно зависи от външната конюнктура. Затова подобни статистики малко значат извън контекста на външните икономически процеси. България едно нещо може и трябва решително да прави - да разнообразява и да търси свои източници на нефт и газ, за да намали огромния дефицит с Русия.

  9. Анонимен
    #2

    Казано по-просто,България се срива в пропастта и си отива.

  10. Анонимен
    #1

    И без да се взира човек в статистическите данни, може да преположи каква е тенденцията, след като в страната няма платежоспособен пазар, който да купува и от там да създава нужда да бъде произвеждано, което да води до ръст. Основният проблем от години е в ниската цена, на която българинът продава своя труд. Първо го продава евтино, а след това с малкото си пари не може генерира икономика. Полуомагьосан кръг, от който принципно излизане може да има, а може и да няма, но поне може да се опита с нещо такова например - http://kololoto.blogspot.com/2011/12/108.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.