Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължават съмнителните търгове с държавен ток

Изисквания за огромни покупки ограничават конкуренцията, държат цените ниски и будят подозрения за избрани купувачи

4 коментара
Продължават съмнителните търгове с държавен ток

Два търга за продажба на базова електроенергия от държавните ТЕЦ "Марица Изток 2" и "Националната електрическа компания" (НЕК) взривиха търговците на ток. Причините са късите срокове за подаване на оферти, които са обявени в кратката седмица след празниците по 24 май, както и разделянето на количествата на огромни лотове, което ограничава кандидатите и съответно няма да се постигнат по-високи тръжни цени.

Това провокира съмнения за ново нагласяне на процедурите за избрани купувачи, както през есента на 2014 г., когато НЕК продаде цялата си базова енергия за 2015 г. авансово без конкурс с пряко договаряне с осем избрани фирми. Прокуратурата разследва този търг вече  почти година и половина за евентуални щети, нанесени на държавната фирма, но все още няма обявени резултати. 

Новите оспорвани търгове за сериозни обеми електроенергия се случват на фона на настояванията на Световната банка да отпаднат самостоятелно провежданите от електроцентралите продажби на ток и всички те да стават само през енергийната борса. По думите на енергийния министър Теменужка Петкова от юли 2016 г. на борсата ще заработи платформа за сключване на по-дългосрочни договори за доставка на електроенергия. Реално това би трябвало да изсветли търговията с ток, половината от която, според участници на пазара, "става под масата".

"Удари" като за последно за избраници

Според търговци, с които Mediapool разговаря, тези две процедури са част от последни опити за обслужване на интересите на свързани с властта фирми за търговия с ток, които са напазарували през есента на 2014 г. ударни количества, а впоследствие ги продават на по-високи цени на конкурентите си и на предприятията.

На 25 май, след четирите неработни празнични дни, НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2" обявяват на собствените си онлайн платформи за търговия няколко търга за продажба на базова енергия. Два от тях обаче се по-специални.

Единият е на НЕК, която пуска 300 МВ базов товар със срок на доставка месец юни, а наддаването е насрочено само за два дни по-късно – в петък, 27 май. Така на потенциалните кандидати остава много кратък период за учредяване на депозит от 1 евро за исканите мегаватчаса, които са разделени в три лота. Тоест, минималното количество, което може да се купи, е 100 МВ. Това означава, че едва трима търговци ще могат да се сдобият с предлаганата електроенергия на минимална цена от 28.12 евро за мегаватчас.

Ограничението практически елиминира конкуренцията и възможността повече участници да се включат в процедурата, да се състезават с цени и финансово закъсалата НЕК да си осигури повече приходи.

Големите получават по-евтино

За сравнение, насрочени други търгове на НЕК за 27 май за 200 МВ и за 100 МВ за същия период на доставка са с обявени минимални цени съответно от 30.17 евро/МВтч и 31.70 евро/МВтч без ДДС и такси. При първата процедура минималното количество, за което може да се подава оферта, е 50 МВ, при втората – 1 МВ, което по презумпция означава по-голям интерес от повече и по-малки търговци и предприятия, които имат по-малки нужди, но са готови да платят добра цена.

Според търговци краткият срок между обявяването и провеждането на търга и изискването за  вземане на поне 100 МВ означава, че тримата купувачи вече са спазарени и привилегията да купят количества на ниски цени ще бъде съответно разплатена. Доставчици смятат, че спечелилите търга са имали предварителна информация и най-вероятно количествата им трябват за износ и вече са купили нужните им капацитети за трансгранична търговия от "Електроенергийния системен оператор".

Проблем обаче е, че НЕК не публикува резултатите от приключилите търгове и не става ясно нито кой е спечелил, нито на какви цени. Междувременно компанията свали от онлайн платформата си обявения и приключил спорен търг.

Държавното дружество не смята, че ограничава конкуренцията, наглася процедурите и твърди, че защитава финансовия си интерес.

Офертите според метеорологичната обстановка    

На въпроса защо е толкова кратък срокът за подаване на офертите, от НЕК заявиха за Mediapool, че организират публичните продажби "съобразно динамичния енергиен баланс на дружеството и променливата метеорологична обстановка в страната, като предвижда необходимото време за осъществяване на плащания или предоставяне на банкови гаранции от класираните кандидати преди стартиране на доставките". Компанията допълва, че сформирането на лотовете с количествата и определянето на цените зависи от комбинацията между собствена енергия и купуваната от различни други източници, които се активират при реализиране на определена минимална мощност.

"Непостигането на определена минимална мощност в продажбите възпрепятства активирането на централата, от която се обезпечава обявеното количество", обясняват от НЕК. Дружеството отхвърля обвиненията, че търгът е нагласен и посочва, че към него е имало заявен значителен търговски интерес. Дали обаче това наистина е така, няма как да се разбере, тъй като не се публикува никаква информация за това как са протекли процедурите.

Някой ще си купи накуп 1.314 млн. МВтч

Другият съмнителен търг е на ТЕЦ "Марица Изток 2", която търси купувач за 150 МВ базов товар или общо 1.314 млн. мегаватчаса за периода от 1 юли 2016 до 30 юни 2017 г. Търгът е насрочен за 30 май, докогато трябва да се учреди и банков депозит по сметка на ТЕЦ "Марица Изток 2" от 2 лв./МВтч за цялото количество. Офертата е "всичко или нищо" с възможно отклонение 20% от пуснатото за продажба количество. Минималната цена е 72.10 лв. без ДДС и други такси за мегаватчас.

На пръв поглед няма проблеми. Ограничението да се вземе цялото количество за една година напред обаче предполага единици участници, които да имат нужда от такъв обем. Липсата на по-малки лотове, както в други, насрочени за същия ден и за същия период на доставка процедури, спира търговци, на които им трябват далеч по-малки обеми от предлаганите. Ситуацията е същото като при НЕК.  Възпрепятствани са и големи предприятия, които не биха имали нужда от такова количество мегаватчаса.

И тук ограничаването на потенциалните участници удря конкуренцията, тъй като малкото кандидати означава цени около минималната. Така електроцентралата, която за първото тримесечие на 2016 г. отчита загуба от 9.2 млн. лв., от самото начало си отказва възможността да осигури по-високи цени от големия интерес и повече приходи.

Ако прогнозите на недоволните търговци за сделка на близка до минималната цена за обявените 150 МВ за 12 месеца се окажат верни, постъпленията от този търг ще са между 76 и 114 млн. лв. в зависимост дали се приложи девиацията за 20% повече или 20% по-малко количества. А при разбивки на по-малки обеми биха се постигнали по-високи цени. Участниците на пазара дават за сравнение други търгове за същия ден за базова енергия за период от година, но кандидатите може да подават произволни заявки според нуждите си. В тях минималните цени са по-високи, макар и само с 50 стотинки. Съотнесено към количествата и конкуренцията, която ще вдигне допълнително офертите, това ще донесе повече приход от мегаватчас, отколкото в спорната процедура.

Когато всичко е съобразено със законите

В държавната въглищна централа, също като НЕК, не считат, че има проблем с търга. От там коментират краткото време между обявяването и провеждането с това, че "срокът  е изцяло съобразен с изискванията на законите на Р България".

Обяснението на ТЕЦ "Марица Изток 2" за изискването на оферта "всичко или нищо" е свързано с търсенето на пазара и техническите възможности на централата. "Предлагането на различни количества електроенергия е, всъщност, предлагане на различни продукти. Нормална търговска практика е всеки участник на пазара да се стреми към по-добри финансови резултати, чрез предлагане на различни продукти", коментират от дружеството пред Mediapool различните подходи при провеждането на търговете и образуването на началните цени. От там твърдят, че "целта на дружеството е да продаде по-големи количества на по-добра цена" и че всички негови търгове "са напълно прозрачни и защитават изцяло интереса на дружеството, защото дават възможност на всички лицензирани участници да се включат в тях". Държавната фирма допълни, че до нея не са достигнали упреци за нагласен търг.

И тук обаче няма да стане ясно кой е купувачът на съществените количества електроенергия, тъй като практиката на ТЕЦ "Марица Изток 2" също е да не публикува имената на спечелилите търговете ѝ, а само цените на одобрените оферти.

Фирмата победител обаче ще разполага с огромен ресурс, който след това може да предлага на по-високи цени на вторичния пазар на електроенергия, където доставчиците купуват "къси" количества, за да покриват не добре планирани нужди или появили се нови потребители. Което изкривява допълнително и без това сумрачния енергиен пазар у нас.

Все пак надеждите на непривилегированата част от търговците са за разсъмване след въвеждането на изискванията на Световната банка всички производители на ток да продават само на енергийната борса при ясни правила и прозрачни сесии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #4

    Гарантирано от ГРОБ!

  2. АлександърНиколов
    #3
  3. 26 годин корупция СТИГАТ! Без значение дали корупцията се ръкува с Меркел, целува с Юнкер, прегръща с Камерън и я хвалят от Вашингтон!

  4. BLM
    #1

    "Прокуратурата разследва този търг вече почти година и половина за евентуални щети, нанесени на държавната фирма, но все още няма обявени резултати." Когато му дойде времето, резултатът ще бъде изтекъл срок на давност. Така е с цацаратурата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.