За пореден път пореден министър на енергетиката, в случая Румен Овчаров, който е министър на икономиката и енергетиката, си променя становището по въпроса за това дали е нужна държавна подкрепа, държавна гаранция, държавно участие в проекта за АЕЦ “Белене”. Преди няколко месеца г-н Овчаров твърдеше следното.
“Въпросът за държавната гаранция е важен. По принцип съм за модел, при който самото участие на частните инвеститори доказва работоспособност и ефективност на проекта. Ако в него инвестират реномирани компании, значи той е перспективен. Ако държавата даде гаранции, това би могло да се изтълкува като съмнение в неговата пазарна целесъобразност. За щастие проектът АЕЦ “Белене” като цяло е добър, така че държавна гаранция може и да няма.”
Ако трябва да обобщим неговото мнение през миналата година: ако в проекта инвестират реномирани компании, значи той е ефективен, ако държавата предостави държавни гаранции, това хвърля съмнение в пазарната целесъобразност на проектапроектът е добър, следователно няма да има нужда от държавна гаранция.
Тези дни, обаче, министърът вече е на друго мнение:
“Държавата ще даде гаранция от 300 млн. евро за заемите от "Евроатом" и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за изграждането на АЕЦ "Белене", съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. По думите му по този начин правителството ще си гарантира подкрепа на ЕС за реализацията на проекта. Даването на гаранцията е чисто политически акт, който ще гарантира на България подкрепата на ЕС за строежа, обясни той.”
Ако приложим логиката на министъра от предходната година, би следвало да стигнем до извода, че пазарната целесъобразност на проекта е под съмнение и проектът не е добър сам по себе си и затова има нужда от държавна гаранция.
Ако се замислим, логиката е правилна – след като всяка година в българската икономика се инвестират над десет милиарда лева без държавни гаранции, значи и АЕЦ “Белене” може да се построи без такива. Ако се искат гаранции, това означава липса на доказана необходимост от подобна централа. Следователно всяко искане за гаранции показва, че дори самият министър не вярва, че има нужда от тази централа и че тя ще е ефективна.
Нека да разгледаме новите аргументи за много старото искане за държавна гаранция, което и предишният министър защитаваше. Според г-н Овчаров чрез отпускането на държавна гаранция българското правителство едва ли не ще подкупи Европейския съюз и ще си осигури неговата подкрепа за АЕЦ “Белене”.
Тук могат да се направят няколко много сериозни забележки:
- Абсурдно е да се мисли, че отпускането на държавна гаранция може да накара ЕС да има някакво мнение за АЕЦ “Белене”
- Ако частните инвеститори, които финансират проекта за АЕЦ “Белене” са загрижени за парите си, те сами ще направят необходимото, за да осигурят подкрепа от институции, които сметнат за необходимо (а проектът ще се изгражда с частни инвестиции, поне това е последната информация)
- Европейският съюз няма право на мнение по строежа на отделни централи в страните-членки, така че дори ЕС да бъде “подкупен” от държавната гаранция, ефектът ще е нулев
- Отпускането на държавна гаранция за 300 милиона евро, което е почти 600 милиона лева, означава увеличаване на дълговия показател на българското правителство – нещо, което увеличава риска в страната и има негативни ефекти върху чуждите инвестиции.
Интересна е и финансовата схема на проекта, която си представя министерството. Според г-н Овчаров държавата ще участва с апортна вноска на площадката на АЕЦ “Белене” и ще получи 51% от проекта, докато стратегически инвеститор ще получи 49% и ще трябва да гарантира дългосрочно изкупуване на електроенергията.
Възниква следният интересен въпрос – ако бъде гарантирано изкупуване на електроенергията, то тогава в проекта няма финансов риск, защото приходите са сигурни. В резултат, ако наистина се намери стратегически инвеститор, който да гарантира изкупуването на електричество, то държавна гаранция за проекта просто не би била нужна.
Това е противоречие, което, както с много такива досега, вероятно означава, че няма да се намери инвеститор, който да гарантира с дългосрочен договор изкупуването на електроенергия. В резултат, държавната компания НЕК вероятно ще сключи такъв договор, което ще възпрепятства либерализацията на пазара и ще натовари данъкоплатците в България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Моят млад приятел Георги Ангелов отново прави опит с няколко изречения и с няколко случайно хвърлени цифри да предизвика интерес. На мен ми е ясно че имат договор с медиапул и че трябва всяка седмица да пишат по нещо, колкото да не заспят тези младежи и девойки от Института по пазарна икономика, който всъщност не е никакъв институт, да не говорим че разработките му изобщо рядко тангират с проблемите на българското пазарно стопанство.600 милиона лева държавна гаранция на проект, който струва в завършен …
вид около 10 милиарда лева са 6%, и то не кеш, т.е. едно абсолютно нищо. Всеки истински инвеститор, па било то и мафиотско-руски или масонско-еврейски е нормално да постави това conditio sine qua non пред който ои да е реципиент на неговия проект и в този смисъл повечето чуждестранни инвеститори в България имат подобни калузи в договорите.Как тази гаранция от 300 М евро, водеща до инвестиции от 5 В евро ще намали кредитния рейтинг, респективно инвестиционния интерес за мен остава тема, която може да бъде развита, ако не в труд за нобелова награда по икономика, то поне за докторска титла в харвард или LBS.
Smiatam, 4e nai-goliamata korupcia v bg se sazdava ot samata darjava! ne ni pre4at nikakvi prestapni grupirovki!
Да, нормалната логика е такава, но това се получава в нормално действаща пазарна икономика!След като руснаците останаха единствения играч за строежа явно са накарали Овчаров да осигури тази държавна гаранция.По този начин ще избегнат ангажимента да си свършат работата както трябва /виж други сделки с Русия от последните години/
Нали гласувахте за тях (комунистите)! Какво се оплаквате!
Ами как хората да не искат държавна гаранция като ненормалните българи утре ще вземат да докарат на власт я Атака я нещо друго от този род.
Класация по наглост в България:1.Румен Петков2.Румен Овчаров3.Емилия Масларова4.Татяна Дончева-("дисидентка")5.Сергей Станишев6.Парламентарна група на БСП7.Георги Първанов(извън класирането)8.Всички,които твърдят,че БСП има някаква идеология.
Белене си е башка проект и сигурен съм има бая подводни камъни и шчекотливи проблеми. Ама кат погледнаш кво е изплюло авторчето малко ме досмеша. Ако пича наистина такива ги вижда проблемите освен в неправителствения сектор, другаде няма прокопса. Несериозен напън.
Който се интересува от провлема да види: http://bluelink.net/belene/
Свежото ядрено гориво ще поскъпне в пъти и тогава себестойността на ел.енергия на централата няма да е конкурентна на пазара. Съхранението на отработеното ядрено гориво също ще поскъпне в пъти което още повече ще увеличи нерентабилността на АЕЦ-Белене. Това не са мой прогнози а на специалистите в Русия които отговарят за ядрената енергетика. Просто уранът им свършва в находищата от които се добива в момента а нови няма разработени. Срока за които се говори е 15-25 години. Ние затворихме нашите уранови …
мини и е по добре така отколкото да замърсяваме околната среда. Някои от западните страни започват строителството на централа на принципа на ядрения синтез. Сами си направете извода какви централи трябва да се правят в бъдеще. Наистина, технологията ще е по скъпа на първо време, но определено ще е много по безопасна от сегашната. Против съм за построяването на АЕЦ-Белене а сигурно и много други мислят като мен. Турция също има намерение да строи ядрена централа и тогава почти се обезмисля построяването на нашата. Все пак, ако се вземе решение да се построи АЕЦ трябва да вземат участие Турция, Гърция, Македония и Сърбия, за да има сигурно изкупуване на добитата енергия и всички да са доволни, колкото и да е оскъпена ел. енергия добивана в новопостроената АЕЦ а всяко друго решение на проблема е грешка която трябва да се заплаща от българския данъкоплатец.
АБЕ БОКЛУК ТАКЪВ ЗАЩО ОЩЕ НЕ СИ УВОЛНИЛ РЪКОВОДСТВОТО НА АЕЦ КОЗЛОДУЙ,НАЧЕЛО С АЛКОХОЛИКА ИВАН ИВАНОВ.ТЕЖКАТА АВАРИЯ НА 5 БЛОК ПОКАЗА,ЧЕ РУСКИТЕ РЕАКТОРИ И АВТОМАТИКАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ Е ПЪЛЕН БОКЛУК.