Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за АЕЦ "Белене" затъна в процедури

20 коментара
Проектът за АЕЦ "Белене" затъна в процедури

В поредица от процедури е затънал проектът за строеж на АЕЦ "Белене", които сегашният инвеститор НЕК няма намерение да претупва, стана ясно в петък.

Националната електрическа компания в момента води едновременно преговори по осигуряване на рамковото финансиране на проекта, чиято стойност е 3.997 млрд. евро, за включването на стратегически инвеститор, който да държи 49 на сто от бъдещата компания инвеститор, както и за съдбата на сегашното оборудване на площадката на централата.

Всички тези преговори не е ясно кога ще приключат, а преди два дни от компанията, избрана за изпълнител на проекта – руската "Атомстройекспорт",  заявиха, че основният договор за строежа ще бъде подписан в началото на 2008 г.

Когато през декември 2006 г. бe подписано споразумението за АЕЦ "Белене", от "Атомстройекспорт" (АСЕ)  посочиха, че основният договор ще се парафира в  средата на 2007 г., после се отложи за края на 2007 г., а сега остава за началото на следващата година. Руснаците посочиха като проблем забавянето на авансовото плащане от страна на НЕК и трудните преговори по закупуване от тяхна страна на реактора на площадката, който се планира да бъде инсталиран в Калининската АЕЦ.

В петък от ръководството на НЕК посочиха, че докато не се изчистят всички въпроси по финансирането на проекта и не се договорят с руснаците за оборудването, надали ще се сключи основният договор. Това обаче не било проблем за държавната компания, тъй като поетият от АСЕ ангажимент за сроковете на строежа на двата нови ядрени реактор тече от 1 януари 2007 г. в условията на тежки неустойки за забавяне и некачествено изпълнение на работата. 10 процента от стойността на договора е неустойката за неизпълнение на сроковете, а 12 процента – за проблеми с пуска в експлоатация. Санкцията от почти 400 млн. евро за забава  се изпълва някъде за 7-8 месеца, казаха от управата на НЕК.

Главният изпълнителен директор на дружеството Любомир Велков заяви, че компанията вече е направила авансово платила към "Атомстройекспорт", като било уговорено, че забавянето на транша няма да се отрази върху сроковете за изпълнение. Той обеща да коментира причините за отлагането на подписването на основния договор с руснаците след като приключи процедурата за подаване на оферти в конкурса за избор на стратегически партньор за 49 на сто от бъдещата компания, която ще е инвеститор, а после ще притежава ядрената мощност.

Крайният срок за подаване на предложения изтича на 17 октомври, след като веднъж бе удължен. Документация за участие в конкурса за инвеститор купиха десет кандидати, които бяха разделени на шорт листа и резервен списък. До идната сряда се очакват оферти от чешката CEZ, френската EDF, германските E.ON и RWE, белгийската "Електрабел" и италианската "Енел". Не е ясно обаче кога ще приключи изборът на партньор, от което зависело подписването на договора с АСЕ.

От друга страна пък трябва да се изясни и финансирането на проекта, по което НЕК води преговори с банки кредиторки, проявяващи интерес към проекта. Кои са те,  колко са и какви са им офертите, от НЕК категорично отказват да съобщят, преди да е окончателно избрана рамката за финансовото структуриране на проекта.

Възможно е изборът на стратегически  партньор да изпревари избора на банките, които ще кредитират с 4-4.5 млрд. евро строежа на атомната централа, каза Велков.

Резервът, който си оставя НЕК, е заради опасността от оскъпяване на проекта, каквато възможност съществува при всички подобни проекти, изпълнявани в дълъг период от време, обясниха от компанията. За подобна вероятност съобщиха и от АСЕ, като посочиха, че  международната практика била да се оскъпяват с до 30 процента такива проекти.

Крайната цена ще зависи и от това как се споразумеят НЕК и руснаците за наличното оборудване на площадката на АЕЦ "Белене", което АСЕ ще изкупи. Проблемът е, че оценката на НЕК е за около 300 млн. лв., а руснаците предлагат половината от тази цена. Най-вероятно обаче страната ни ще бъде принудена да се съгласи с предложението на АСЕ, защото нейната оценка е правена преди години и не от специализирани фирми. Поръчването на тази експертиза от българска страна обаче ще струва доста пари и е безсмислено да се губи още време, смятат специалисти от държавната компания.

Забавя се и становището на Европейската комисия по предлаганата от руснаците технология на трето поколение реактори ВВЕР-1000, въпреки че организацията на европейските ядрени регулатори EUR я одобри. Мнението на Брюксел е важно за заема от около 300 млн. евро, за които страната ни кандидатства пред "Евратом". От НЕК се надяват до края на 2007 г. ЕК вече да се произнесе по въпроса, но не изключват и вероятността да остане за по-нататък във времето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #21

    Да се затъкнат, дано!

  2. свидетел
    #20

    Не затъва в процедури , а в далавери.Все по-големи и по-големи.

  3. Аз
    #19

    Изключително капиталоемък и бавновъзвращаем проект.За финансирането му под формата на данъци ще изсмучи капитал за (50-150) хиляди работни места. До 30% рушвети/така се говори/.Ново оскъпяване,но не последно.Руски технологии-не най-добри и фективни.. ИМА ЛИ СИЛНО НЕИЗГОДНИ СДЕЛКИ В ЕНЕРГЕТИКАТА Р. ОВЧ. Е ВИНАГИ НАБЛИЗО!Високи лихви 10-12% за 25г.на 5млрд. Евро. Купуваме от страна обявила търговска война на България преди 17г.,която не внася нашите качествени стоки,а ни пробутва своите технологично изостанали!Не са виновни те,а тези които ги купуват.

  4. Нерон Велики
    #18

    ами си е голямото насиране! Едно постепенно но обилно изпущане! Този проект е икономически нежизнеспособен и абсурден! Банките които се полакомят да финансират това безумие ще понесат големи последствия от обществеността в Западна Европа, а ще изгубат и сума пари! С една дума ще се затъкнат в собствените си лайна!Дрогарите забравят че не е 1977, а 2007 и реалностите са други и ще се посерат стабилно! Но аз няма да плащам за измиването на червените гъзове след това, така ще си ходят насрани!

  5. обикновен
    #17

    За да не страдат и пра-внуците ни

  6. СТЕФАН Д ЧОЛАКО
    #16

    СЛЕД ПРАЗНИЧНИ РАЗМИСЛИ ![img]http://www.stefan-tcholakov.com/pic/4835.JPG[/img] Пуснах множество де-пешиНова Електронна мода за народа смешкиОпитах контакти да създам За нов чудесен смях за Вас !---Роби не-разбират от приветиВъв стихотворна форма и куплетиИ не-знаят вече да се смеятМного значи, Те са одъртели !---Простете ми за тез словаС който ще Ви наградяОмраза имате към менВ изпратеният с рими скеч !---И ако нявга прегърбени се срещнемПо друмищата спортни преживениБях Ви пуснал някога де-пешаКолко

  7. Kompetenten
    #15

    Edinstvenata vuzmojnost na BG da se prevurne v energien tzentur na Iztocna Evropa e iadrenata energetika. Vsichko e drugo e politicheska propaganda i zalagalka za absoliutno nesvedusht po tezi vuprosi elektorat.

  8. П. Петров
    #14

    Когато БГ стане енергиен център на Балканите, всички бг граждани ще лежат в къщи, и ще получават месечно по 300 евро заради привилегията, че имат български документи.Т.е. ще построим комунизЪма!

  9. разочарован
    #13

    ама мноооого

  10. поп Грую
    #12

    център на Балканите,но от това полза има само проруската енергийна мафия.Съседните страни са енергийни вампири ,по отношение на България.Гърците защо не си направят една или две АЕЦ ?Да не би да са по-прости от нас,след като в продължение на десетилетия лапат безвъдмездни помощи от Еврофондовете и то без конкуренция от по-бедни страни като България или Румъния. ТЕ СИ КУПУВАТ БЪЛГАРСКА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ И СИ Я ПЛАЩАТ ПО-ЕФТИНО ОТ НАС .ДОКАТО В БЪЛГАРИЯ,КОГАТО РАБОТЕХА ВСИЧКИ БЛОКОВЕ НА АЕЦ "КОЗЛОДУЙ"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.