Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за финансова реформа на САЩ бе блокиран от Сената

42 коментара
Проектът за финансова реформа на САЩ бе блокиран от Сената

Републиканците в американския Сенат блокираха обсъждането на законопроекта на правителството на Барак Обама за финансова реформа, съобщават световните агенции. Това бе първото изпитание пред най-амбициозната промяна на американската финансова система от Голямата депресия насам.

Демократите не успяха да съберат нужните им 60 гласа, за да започне дебат. Сенаторът демократ от Небраска Бен Нелсън гласува заедно с републиканците срещу законопроекта.

Обама и демократите искат да затегнат правилата за банките и капиталовите пазари, за да предотвратят повтаряне на финансовата криза, която започна през 2008 г. Много републиканци също са на мнение, че е необходима реформа, но се противопоставят на законопроекта на демократите, тъй като според тях той дава твърде големи правомощия на правителството. Консерваторите твърдят, че искат да постигнат компромис с демократите по отношение на законопроекта.

"Дълбоко разочарован съм, че сенаторите-републиканци гласуваха против започването на публичния дебат за реформата на Уол Стрийт", се казва в разпространено изявление на американския президент Барак Обама..

"Някои от тези сенатори смятат, че това е добра политическа стратегия, други може би виждат възможност да пренесат дебата зад закрити врата, където финансовото лоби да размие или унищожи реформата", каза държавният глава. "Но американците не могат да си позволят това."

Около 2/3 от американците подкрепят въвеждането на по-стриктни правила, регулиращи дейността на банките и останалите финансови институции, показват резултатите от сондаж на "Вашингтон пост" и Ей Би Си.

Мнозинството от гражданите подкрепят двата главни компонента на законодателството: по-голям контрол от страна на държавата върху потребителските заеми и създаването на фонд, който ще покрива разходите по разпускане на компании, изложили на риск икономиката на страната.

Третият стълб на реформата предизвиква по-противоречиви реакции: 43% от анкетираните подкрепят федералните регулации на пазара на дериватите, а 41% са против тях. Почти един на всеки петима американци, или 17% от респондентите, нямат мнение по този сложен въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ANTIKOMUNIST
    #46

    Обама е време да осмисли популистките си левичарски ходове или да му подскаже, този който трябва.....

  2. комунист
    #45

    Какво означава "Твърде голям за да фалира". Това не е ли комунизъм в действие?

  3. азъ
    #44

    След Обама,шансът в близките 20 години САЩ да изберат демократ,левичар,или популист за президент става вече нулев.

  4. Стопер
    #43

    И кой щял да контролира банките - онези от финансовия контрол в САЩ, дето ги хванаха наскоро, че по цял ден висят в порносайтове ли?

  5. tt
    #42

    "популизъм" или не, но целият свят усети финасовата криза прераснала в икономическа.Нима ти се иска повторението в една или друга форма след няколко години на подобни събития?

  6. US man
    #41

    Какъв левичарски подход, какъв популизъм, какви 5 лева?Тук доста идиоти са се опитали да кажат нещо. Става дума за най-голямата финансова криза от поне половин век насам и за уроците от нея. Някой от изказалите се с лозунги досега случайно да знае днес какво предстои да става във Вашингтон (и кой ще се явява за изскушване пред Конгреса). Препоръчвам ви да намерите начин да разберете, а най-добре - да чуете и видите - и тогава се опитайте пак да е изкажете по темата.

  7. sharp
    #39

    Lobito na bankerite e mnogo silno. Kakvi finansovi reformi iska Obama!!!??? Pravi zdravna reforma, iska da pravi PVO za Evropa s rusnacite, usmihva se na kitaicite. Toya mai shte go spoleti uchasta na bratyta Kenedy.

  8. Рони
    #38

    с парите на банкерите. А тези "регулации" които предлага означават просто: по-малко конкуренция, повече власт за чиновниците!САЩ са това което са, точно защото не е имало държава която да пречи, същата дуржава с тъпи интервенции предизвика сегашната криза, а "банкерите" са просто удобната изкупителна жертва, за да не се посочат истинските виновници: Конгреса (заради Фани+Фреди), админисртацията (заради бюджетния дефиците) и ФЕД (заради ниските лихви 2002-4)

  9. Дони
    #37

    Рони, много си точен, но и в Америка ежедневно пристигат галфони от другаде, които искат да са на държавна "работа" с високи заплати, големи оспУтки и мнооого власт над работливите. Затова и избраха Обама. Дано, генетичните крадци - т.нар. "демократи", които искат да използуват ситуацията с неговото президентствуване срещнат сериозен отпор от сериозните хора в САЩ.

  10. B.A.
    #36

    Браво "Дони" - прекрасно определение за всички ляво мислещи безотговорници - демократи, социалисти, радикали и т.н.Такъв е и Обама!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.