Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за парно от боклуци в София върви към неуспешен край

Общината губи 177 млн. лева еврофинансиране за инсталацията

2 коментара
Проектът за парно от боклуци в София върви към неуспешен край

Изграждането на инсталация в София за производство на ток и парно от отпадъци вероятно ще приключи преди да е започнало. "Топлофикация София" реши да прекрати поръчката за избор на фирма, която да направи съоръжението на територията на ТЕЦ "София". Еврофинансирането се губи, за следващия кмет остава решението дали въобще ще се реализира строежът на инсинератора и откъде ще се търсят пари.

До тук се стигна, след като Върховният административен съд отмени избора на победител в търга за 292 млн. лева и постанови, че вече посоченият за изпълнител не отговаря на условията и трябва да бъде отстранен.

По-късно на брифинг в екоминистерството министърът Росица Карамфилова и столичният кмет Йорданка Фандъкова обявиха, че европейското финансиране за точно този проект е окончателно загубено. Засега обаче не се губят пари от еврофондовете, тъй като те вече са преразпределени за други проекти. Остава опасността от налагане на сериозна финансова санкция за цялата програма, ако не бъдат предоговорени заложените в нея индикатори за изпълнение, които включват и работеща инсталация за производство на ток и топлинна енергия от отпадъци.

Фандъкова каза още, че след загубата на евросредствата, ще се търсят други варианти за финансирането на спорния проект, тъй като без него не е ясно как ще се оползотворява, произвежданото от завода за отпадъци RDF гориво. При това положение сроковете за евентуалното завършване на проекта се изместват с години. Не е ясно и дали следващият кмет на София ще иска да осъществи плановете за инсталацията.

Предизвестен край

През юли 2021 г. "Топлофикация" избра за строител на съоръжението консорциум около българската фирма "Микс констракшън". В него влизат турската компания "Осал Енержи Иншаат Чевре Текноложилери Санаий ве Тирджарет". В обединението участват и три китайски фирми. Едната е "Донгфанг електрик". За техническото оборудване за опазване на околната среда ще отговаря "Евърбрайт" (Чанжоу), а подизпълнител ще е "Чайна ГДЕ Енжинеринг".

Решението беше обжалвано от втория в класирането – обединение около фирмата "Джи Си Ар" на ядрения експерт Богомил Манчев и на сина му Петър Манчев.

Според окончателното съдебно решение по казуса избраният консорциум не отговаря на изискванията на поръчката и всъщност е трябвало да бъде отстранен. Процедурата беше върната на етап разглеждане на документите на избрания за изпълнител консорциум около "Микс констракшън". След като те отново са били прегледани от комисията по обществената поръчка, офертата е отхвърлена. Така единственият участник, който стига до крайния етап на процедурата, е обединението около фирмата на Богомил и Петър Манчеви.

Комисията, гледала офертите, определя именно това обединение за изъпълнител, но обръща внимание на ръководството на "Топлофикация София", че има вариант поръчката да бъде прекратена, тъй като четирима от петимата участници са отстранени и заради липсата на конкуренция не може да се избере най-добрата оферта. Този мотив посочва и ръководството на парното в решението си за прекратяване на поръчката, която се точи повече от две години.

Решението за спиране на процедурата може да се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията.

Без европари

Сигурно е, че Столичната община, която е собственик на "Топлофикация", губи изцяло европейското финансиране за проекта. То е за над 177 млн. лева и от месеци е ясно, че нямаше как да бъде усвоено изцяло. Още в сряда от общината са изпратили писмо до оперативната програма "Околна среда", че се отказват от еврофинансиране.

Общата сума на проекта е близо 370 млн. лева. Изборът на изпълнител не е единственият проблем. Поръчката за консултант и инженер по FIDIC също беше обжалвана. Единствено по дейността за избор на екип за организация и управление на проекта процедурата по обжалване е приключила. Договор обаче не е сключен, тъй като тази дейност се обуславя от избора на изпълнител по обществените поръчки за проектиране и строителство и за надзор.

Решението по Оценката за въздействие върху околната среда на инсталацията, с което се одобрява изграждането ѝ, също се обжалва.

Общината ще трябва да върне и преведения още през 2018 г. аванс от европрограмата в размер на 70 млн. лева. Фандъкова обясни, че общината ще предложи алтернативни проекти, които да бъдат финансирани с евросредствата, които вече не могат да се използват за инсталацията за парно и ток от отпадъци. Тя спомена евентуалното изграждане на жп линия до циментовите заводи, които в момента горят RDF горивото, произвеждано в София, както и проект за подобряване на разделното събиране. Малко вероятно е обаче да се получат пари за толкова сериозен проект като жп линията, тъй като договорите с евентуалните изпълнители трябва да са сключени до 1 април, а парите да бъдат усвоени до края на 2023 г.

Алтернативи

Фандъкова обяви, че не се отказва от спорната инсталация, въпреки че към момента пари за нея няма. "Този проект е важен за София, но среща съпротива на всяка крачка. Подготвяме кандидатстване по други механизми", коментира кметът и добави, че възможните варианти са средства от Плана за възстановяване и устойчивост, както и от механизма REPowerEU. Водили се вече преговори с Министерството на енергетиката за кандидатстване за финансиране от Фонда за модернизация на ЕК. Той е насочен към 10 европейски държави с по-ниски доходи.

Дори и тези планове да бъдат успешни, ще се наложи обявяването на нови обществени поръчки, което измества евентуалното завършване на инсталацията с години.

Така реално съдбата на този спорен проект ще трябва да се реши от следващия кмет на София. Отсега е ясно, че на поста ще застане нов човек, тъй като дългогодишният кмет Йорданка Фандъкова няма да се кандидатира за нов мандат.

Какво да се прави с горивото от боклук

Който и да е новият градоначалник, ще трябва да намери решение за произвеждания от завода за отпадъците на София RDF, който трябваше да се използва в новата инсталация за парно и ток. В момента той се гори в циментовите заводи, но от години интересът към него спада и се налага горивото да се складира.

Заводът за отпадъци може да произвежда до 180 000 тона RDF на година, но реално до момента не е достигал тези количества, тъй като няма къде да се оползотворяват. В момента общината има договор с циментовия завод "Холсим България". Той е за 80 000 тона на година, обясни зам.-кметът по екологията Десислава Билева. Обявена е обществена поръчка за изгаряне на останалите 100 000 тона RDF и от общината се надяват на интерес и от "Девня цимент". През годините обаче подобни поръчки се проваляха частично заради липса на интерес. Освен това общината плаща милиони за изгарянето на произвеждания от завода за боклук гориво. Билева обясни, че в момента се плаща по 160 лева на тон и в цената не влиза транспортът до циментовите заводи.

Фандъкова пък припомни, че решение RDF горивото да се изгаря там, е временно и трябва да се намери устойчива алтернатива. 

По неофициална информация преди месеци имало идея RDF горивото да се гори в държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", която работи с въглища. Дори е започнала процедура за издаване на разрешение за експериментално горене на гориво от отпадъци, но е замразена заради политическата несигурност.

Коментари

"Упорството на ГЕРБ-СДС да защитават този провален проект доведе до 6 пропилени години за града ни и загуба на огромен финансов ресурс - 180 млн. лв. европейско финансиране. Към сметката добавяме още 300 млн. лв., с които София построи другия завод за производство на RDF и стотиците милиони, които плащаме на няколко добре познати играча в обществените поръчки, за да извозват боклука ни. Тези изхвърлени на вятъра средства трябваше да използваме за промяна на целия процес по сметосъбирането и можехме отдавна да сме започнали да разделяме, преработваме и използваме отпадъците като суровина, вместо да ги горим в циментовите заводи или да ги зариваме в сметищата на Враждебна и Челопечене", коментираха от "Демократична България" в позиция по казуса.

"Ние от "Демократична България" сме убедени, че следващият кмет на София и новите общински съветници изцяло ще променят политиката по управление на отпадъците в града ни в полза на по-чиста околна среда, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живот за всеки гражданин", допълват от формацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #2

    Помните ли, че някога мутротиквата беше кмет на София? А поните ли, че проекта за горене на боклук започна по негово време?

  2. ABV
    #1

    Чудесна новина! Знаете ли, че при горенето на боклук се отделя канцерогенния Диоксин, който не може да се улавя от филтрите? Да се гори боклук е престъпление от което отново печели мутромафията!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.