Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за ски зона “Перелик” пред провал

11 коментара
връх Перелик

Зародилата се в далечната 2003 г. идея за изграждане на ски зона в подножието на родопския връх Перелик е на път да пропадне окончателно. Върховният административен съд е прекратил делото, заведено от инвеститора в комплекса Спортно-туристически център “Перелик" Кирил Асенов срещу Министерство на околната среда и водите (МОСВ) заради отменената положителната екооценка на разширението на комплекса. Причината е, че Кирил Асенов сам е оттеглил преди дни жалбата си, съобщават от партия “Зелените”.

Проектът за ски зона, добил известност като “Супер Перелик” е замислен през 2003 г. от местната власт като комплекс, разположен на 2000 ха. През 2007 г. общинският съвет в Смолян взима решение да разположи ски инфраструктурата на площ от 14 хиляди хектара.

Основен двигател на проекта, чиято цел е да свърже Пампорово и Мечи чал с нов ски център, е смолянският бизнесмен Кирил Асенов. Той е в управата на фирмата – инвеститор в ски зоната и съдружник на Община Смолян – Спортно-туристически център "Перелик" АД.

Общият устройствен план на ски центъра "Супер Перелик" от 2007 г. предвиждаше урбанизирането на над 130 кв. км от девствената природа на Родопите, за да бъдат построени хотели с близо 20 хиляди легла, паркинги с близо 8 хиляди места и над 200 км ски писти. За нуждите на "Супер Перелик" между 2005 и 2008 г. държавата предоставя чрез заменки на инвеститорите над 10 хиляди дка гори на средна цена около 2 лв./м2. Замените под Перелик са част от тези, заради които ЕК стартира този септември наказателно производство срещу България.

Решението за разширението от 2000 на 14 хиляди хектара на комплекса бе отменено от община Смолян през 2009 г. след намесата на Европейската комисия. Причината е, че новият проект няма задължителната оценка за въздействие върху околната среда. В последствие Кирил Асенов внася в РИОСВ ново инвестиционно предложение за разширение на ски зоната под Перелик със ски влек, писти и ресторант – чайна със 150 места. РИОСВ Смолян одобрява проекта, но екоминистърът Нона Караджова отменя положителната оценка след жалба на природозащитници. Решението ѝ остава в сила, след като Асенов е оттеглил жалбата си преди дни. Положителния ОВОС на проектът от 2003 г. пък е морално остарял и трябва да се актуализира, следователно и той не може да се реализира.

През 2008 г. “Зелените” предупредиха, че изграждането на ски зона “Перелик” няма да донесе икономически просперитет на хората от Смолян, тъй като ще си остане празен. Всеки сезон фалират хотели в зимните курорти, тъй като туристите не искат да почиват в презастроени места с унищожена природа.

Голяма част от одобрения през 2007 г. проект "Супер Перелик" попада в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Ски курортът засяга територии с уникален ландшафт и изключително високо биологично разнообразие, което включва приоритетни за опазване растителни и животински видове с европейска значимост, сред които естествени гори от черен бор.

Смесеното дружество, с участието на общината, възнамеряваше да инвестира 400 млн евро в изграждането на ски зоната "Супер Перелик". Заради нея се планираше и строеж на летище, както и 100-километров трилентов път до Пловдив.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    я си ебете майката нещастници...заради такива като вас България тъне в мизерия...защото не използваме даденостите и се крием под псевдоекология...я се разходете до алпите да видите как ски зоните нямат нищо общо с развалянето на природата...половината от вас никога не са ходили и няма и да идат нито на вр. Ком нито на Вежен а надали и на Перелик...повръща ми се от вас...

  2. Анонимен
    #10

    Господа замислете се малко преди да направите супер унищожаване на Родопите!!! Аз съм супер запален скиор но въпреки това не одобрявам този проект. Няма смисъл. Туристите обичат Родопите заради девствеността им която вече започва да се заличава и затова няма да има туристи. А като се застрои всичко и изсече красивата гора ще стане супер грозно помислете само. Те туристите не са фенове на бетон, хотели и построики а търсят тишина и спокоиствие както беше някога в България. Ето вижте Австрийските комплекси

  3. Анонимен
    #9

    URA!!!

  4. alienvv
    #8

    радвам се и на "провала" и на коментарите - наи после хубава новина..

  5. Анонимен
    #7

    Опааа, първия обърнал в 'бяг' настъплението си!? Хаха, айде сега и Юлен

  6. Анонимен
    #6

    Браво, дано да се спре с дивотията в планините. За крайбрежието май е вече късно. Много мутра в тая малка страна. Аман от тъпи вифаджии.

  7. Анонимен
    #5

    Най-добрата новина за България, която съм прочел в последните 20 години!

  8. Анонимен
    #4

    Голямо "браво" на всички, които са се преборили да опазят природата!!

  9. Анонимен
    #3

    Радвам се ,че се запази чиста и девствена Природата на "Перелик". Единствено и само може да се мисли за писти до които да се извозват малкото идващи вече в Пампорово желаещи да карат ски и сноуборд.

  10. Анонимен
    #2

    майкъл браво за спасеното кътче природа, което ще си отдъхне!по същите причини(поскъпване, нерентабилност) ще се провали и "Мутроалея Първа"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.