Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектопромени в закон предвиждат строг съдебен контрол на подслушванията

0 коментара

По-малко от седмица след констатацията на подкомисията за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС), че в момента те могат да се използват за политически цели, защото в нормативната уредба има пропуски, които позволяват това, в деловодството на парламента бе внесен законопроект за промяна в Закона за електронните съобщения (ЗЕС), с която да се отстранят тези слабости.

Вносител е зам.-председателят на ДПС и член на подкомисията Христо Бисеров. Проектопромените предвиждат да не може да се избягва съдебният контрол върху трафичните данни.

Според действащия закон специалните служби и органите на предварителното производство могат да заобикалят изискването за предварителен съдебен контрол при достъп до информация от мобилните и интернет оператори - разпечатки от разговори и интернет трафик. Целта на промяната в ЗЕС е да се отстрани тази възможност и съдебният контрол да стане незаобиколим.

"Преди последните промени на ЗЕС през март 2010 достъпът до трафични данни на мобилните и интернет доставчици ставаше по реда на Закона за СРС. Чрез промяната в ЗЕС този ред беше отменен и беше създаден нов, значително по-облекчен за нуждите на службите за сигурност и обществен ред. Прави впечатление, че сред органите, които имат право на контролиран от съда достъп до тази информация, липсва прокуратурата. Трябва да припомним, че преди промяната, когато режимът беше по Закона за СРС, службите за сигурност и прокуратурата бяха под един режим. Сега има режим само за първите, а вторите са извън предварителния съдебен контрол“, пише в мотивите за проекта. Според Бисеров тази непълнота дава възможност за заобикалянето на закона.

"По образуваните досъдебни производства наблюдаващите прокурори имат възможността да изискват от мобилните и интернет доставчици информацията директно", продължават мотивите. "Позовават се на липсата на специален ред, който да се отнася до правомощията на прокурора и до общото задължение на всички органи, юридически и физически лица, да съдействат на прокуратурата".

Според Бисеров по този начин оперативните органи в МВР, ДАНС и другите служби получават възможност да заобикалят задължението си да мотивират своите искания и да ги подлагат на предварителен съдебен контрол. Чрез възможностите на наблюдаващия прокурор достъпът до тази информация става лесен и практически безконтролен, смята той.

"Изводът е, че идеята на закона, органите на обвинението в наказателния процес при боравенето със специфична информация да бъдат подлагани на предварителен съдебен контрол, е лесно заобиколима. Впрочем, за съжаление, такава практика вече съществува“, се казва още в мотивите на законопроекта.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам