Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Ангел Димитров: Договорът с Македония не доведе до резултати

”България не само, че не е смятана за приятел, а че едва ли не е един традиционен враг, който е отнел историята им”

70 коментара
Ангел Димитров, сн. БГНЕС

Комисията, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между България и Северна Македония, досега е стигнала до съгласие само по отношение на праисторията и античността, съобщи съпредседателят ѝ от българска страна проф. Ангел Димитров.

”Дори за Средновековието още не сме стигнали до крайните резултати. Аз имам съмнения, че това ще се случи и през септември“, добави той.

По думите му един от големите проблеми в работата на комисията е в честотата и интензивността на заседанията.

Искаме да стигнем до реални резултати в обозримо време, иначе бихме могли с години да водим дискусии помежду си, които не са чак толкова плодоносни, обясни Димитров пред БНР.

”Вече минаха 2 години след подписването на Договора за приятелство и добросъседство, но някакви видими, сериозни резултати в приложението на този договор засега все още аз не виждам. Това се отнася не само за работата на комисията, а и за други сфери на междудържавното общуване. … Интерпретацията на миналото в двете страни, големите, фундаменталните различия, всъщност са свързани с дълбинните нагласи, които се проявяват във всички сфери на общуване. Когато в нашата млада съседка все още анализът на миналото е такъв, че България не само че не е смятана за приятел, че имаме обща история, а че едва ли не е един традиционен враг, който е отнел историята и е направил още куп неща, гледани с лошо око – нещо, което е исторически невярно, тогава тези нагласи няма как да не се отразяват и в общуването във всички сфери“, коментира проф. Ангел Димитров.

Той каза, че в Северна Македония не бързат с изпълнението на договорите. Според него Скопие смята, че самият акт на подписване на договорите е достатъчна гаранция. България обаче не е готова чак толкова дълго да чака.

Той коментира, че предложението от македонска страна - да отбелязваме заедно паметта на Гоце Делчев, е съгласувано политически.

”Това беше опипване на терена, макар и грубо направено, за това до каква степен България е готова да признае постулатите на македонизма“.

Причина за разминаването е предложението на македонската страна да се чества 7 октомври – денят, в който костите на Гоце Делчев са предадени от комунистическата власт в София на Скопие.

Политическата криза в Скопие чука на вратата, посочи проф. Ангел Димитров във връзка с липсата на покана за преговори за европейско членство.

Ако през лятото не получат покана, трябва да се тръгне или към ремонт на кабинета, или към предсрочни избори, както заяви самият премиер Зоран Заев.

”Искрено се надявам, че те ще намерят най-верният отговор, а той според мен минава и в една по-категорична и самокритична оценка на отношенията с България. От друга страна се притеснявам, че обстановката на Балканите може да се усложни“, коментира проф. Димитров.

По думите му Западните Балкани са политически най-сеизмичната част на Европа.

Вицепремиерът и военен министър в редица солови акции заплаши Македония, че България може да я спре по пътя ѝ към ЕС и НАТО. Засега премиерът Бойко Борисов и външната министърка Екатерина Захариева са далеч по-дипломатични, но не се изключва втвърдяване на тона им.

Острата реторика към Скопие е популярна в България и тези, които я възприемат, печелят политически дивиденти.

Преди два дни президентът Румен Радев коментира, че България трябва да мисли и да подходи много генерално към проблема с историята.

"След като пропусна шанса да го заложи в т.нар. договор, защото той по формата е декларация, а не договор за добросъседство с Македония, оттук нататък правилната стъпка е залагането на допълнителна актуализация", каза той,

Тя трябва да бъде приложена в глава 35 в преговорите за присъединяване на Македония към ЕС, посочи той.

Според президента България най-много трябва да помага на Македония да стане член на ЕС, но трябва и да следи европейските критерии да се изпълняват.

Разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани бе и основен приоритет на българското ротационно председателство на ЕС. 
 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #70
    Отговор на коментар #51

    Разбира се, че нация не може да се роди за една нощ! Точно затова няма северомакедонска нация! Има изкуствено/измислено понятие "македонска нация", което служи само и единствено за политически цели.

  2. fantom
    #69
    Отговор на коментар #49

    Много си зле с историята. Прочети "Кръвта вода не става" от самия В. Марковски, чиято кръв се е превърнала във вода. Веднага след приемането на азбуката, В. Марковски търчи при Т. Павлов в сградата на "Литературен фронт" с патлак на кръста и му обявява създаването на македонски език. Изказва му и благодарност за помощта. А Т. Павлов е Председател на Македонския център и главен редактор на органа му. Прави рецензия на поема на В. Марковски и сравнява езика му със симфониите на Бетовен!!! Само с отричане и опорни точки не става! Трябва да се чете историята!

  3. Божka
    #68

    Панайоте, Панайоте, превех си майтап с Филка Русофилка, която извади огромен ферман на македонски диалект. Исках да и покажа, че има и други, които го владеят. Иначе, интересно защо се плашите от генетичните анализи. Академикът, който ни свърза генетично с италианците, явно не познава пътешествията на синовете на Кан Кубрат. Така един от тях Алцек се настанил с племената си на Апенините, тогава Римска империя, направили го римски гражданин и си останал там, а днес смущава исторически невежия БГ академик. Ердоган поръчал генетична карта на Турция и когато се оказало, че населението от Истамбул насам има повече български, сръбски и други подобни гени, взел че засекретил иследванията.

  4. Панайот
    #67
    Отговор на коментар #64

    Божка, колкото до "бугарите" и "баш македонците", ти препоръчвам да прочетеш "Спомени" от Иван(Ванче) Михайлов, и четерите тома. Надявам се знаеш кой е Иван Михайлов и каква е била ролята му във ВМРО по времето на Тодор Александров.Там ДНК не ти трябва! Там от първа ръка, детайлно и подробно ни биват представяни обстоятелствата и събитията за Македония през турско, а после и през гръцко и сръбско владение! Достъпни са за сваляне от Библиотека Струмска, както и много друга разнообразна и безценна информация, книги със спомени на революционери и дейци на ВМРО, архив с вестници по онова време и др.

  5. Панайот
    #66
    Отговор на коментар #64

    "Най-убаво ке биде „Филке Русофилке“ да му удриме един генетичен анализ на бугарите и баш македонците па да видиме кои сме?!"Божка, такива генетични анализи има правени, виж в нета.Един от последните такива анализи показват, че българите до голяма степен генетично сме близки с населението на централна Италия! Съществуват редица сайтове които срещу скромно заплащане и малко слюнка, предоставят географска и друга разнообразна информация за твоето ДНК. Всеки сам може да си направи, препоръчвам ти да пробваш.

  6. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #65
  7. Божka
    #64
    Отговор на коментар #62

    Най-убаво ке биде „Филке Русофилке“ да му удриме един генетичен анализ на бугарите и баш македонците па да видиме кои сме?!

  8. Панайот
    #63

    Дрън, дрън ярини. Цялата тази комисия и тези дискусии са не само безсмислени, а са и вредни. Целта е да се върне фокусът върху различията и се започнат безкрайните нелепи спорове, което е благодатен извор за дестабилизация за Московските гасудари и техните предателски сърбомански слуги в България! Целият подход е грешен, а изходът обречен, безмисленни, безпочвенни спорове безкрай!
    Как да излезе нещо позитивно, като в самата България, историята за дейността на ВМРО за периода след смъртта на Гоце

  9. Филка Русофилка
    #62
    Отговор на коментар #56

    Из интервюто на „живата енциклопедия на македонското движение“ Георги (Джордж) Лебамов за в. "Капитал"-Скопие, бр. 300: - „До 90-та година МПО во себе содържи два идеолошки симболи.Първиот е симболот на слободна, самостойна и назависна Република Македонийа. Вториот е симболот за етничкото бугарско население во Македонийа. МПО смета дека целото македонско население е етнички бугарско население. Политичката идейа на оваа организацийа е формиране на македонска държава од типот "Македонийа-Швайцарийа

  10. Обектив
    #61
    Отговор на коментар #60

    Като пишете за "неграмотни" според Вас "драскачи" на българския сайт, защо не отварчте и дума за опашатите пропагандни лъжи, които се разпространяват отново по македонските сайтове ?Ето, прочетее например по какъв начин (като герои-мъченици за освобождение от бугарските асимилатори) са представили наемните убийци на българския премиер Стефан Стамболов: https://denesen.mk/video-junak-od-poznatata-makedonska-pesna-poslushajte-patrioti-e-ispeana-za-karagjule-koj-bil-machen-i-ubien-od-bugarite-vo-sofija/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.