Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Чавдар Славов: Covid може да доведе до безплодие при мъжете, а не ваксините

3 коментара
Проф. Чавдар Славов

Коронавирусът може да засегне половата система при млади мъже, които боледуват в момента или са преболедували инфекцията. За това алармира акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". Вече има редица публикации в световните научни списания, които предупреждават за този, подценяван досега, страничен ефект на заразяването с Covid-19.

В тестисите се съдържат големи количества ангиотензин конвертиращ ензим 2 (АСЕ), който всъщност вирусът атакува и на базата на това взаимодействие човек се разболява. В резултат, пациентът може да развие възпаление на тестиса, а дори и да не го развие, нарушава се сперматогенезата, а по този начин и репродуктивните възможности на един мъж. Нивата на тестостерона намаляват при засягане на ренин-ангиотензи-алдестероновата система, а това води до последваща еректилна дисфункция (импотентност).

"Все още не можем да кажем дали тези изменения са преходни или могат да останат завинаги, тъй като това са първи публикации за такива случаи. Държа да подчертая, че при ваксинирани пациенти не се наблюдават нарушения в тези функции и няма дефекти в сперматогенезата. Което е точно обратното на това, което твърдят лъжливите новини. Чувал съм много млади мъже да казват, че няма да се ваксинират, защото се притесняват за своите репродуктивни функции. Точно обратното е! Ваксината предпазва от това, много травмиращо, усложнение за всеки мъж", обяснява акад. проф. д-р Славов, който е един от най-добрите български уролози.

Тепърва предстои да се наблюдава дали тези смущения преминават с времето. Учените правят аналогии с вирусния паротит (т.нар. заушка), която при деца-момчета или момчета в период на съзряване засяга тестисите и се стига до безплодие.

Смята се, че усложненията в мъжката полова система не зависят от това дали пациентът е прекарал леко или тежко заболяването. "Тежките форми ангажират сериозно дихателната система и водят до дихателна недостатъчност, докато засягането на половите органи може да протече и по-леко, с едни нехарактерни болки в тестиса, лека температура", обяснява проф. Славов.

Според него фертелитетните нарушения в следствие на Covid-19 са факт, което влошава още повече съотношение мъжe:жена, когато става въпрос за безплодие. (Преди години безплодието се дължеше основно на проблеми при жените, докато напоследък това съотношение е изравнено). "На фона на Covid-19 това означава, че процентът на безплодните мъже очакваме още да се повиши", предупреждава специалистът. Най-силната възраст при мъжете за създаване на поколение е между 20 и 50 години. Именно тази популация обаче беше най-засегната от Делта варианта, а сега и от Омикрон.

Проф. Славов цитира и изследване от преди няколко години за еректилната дисфункция в различните възрастови групи. Оказва се, че в групата 30-35 години се наблюдават същите проблеми, както при мъжете между 60 и 65 г., където очаквано вече могат да се появят проблеми с ерекцията. Обяснението: големият стрес, на който са подложени тези, млади мъже, и масовото използване на стимуланти и хранителни добавки за развиване на мускули. Те са нож с две остриета и са причина за фертилитетни нарушения и импотентност. Не рядко водят и до развитие на бъбречна недостатъчност.

"Ваксината е без алтернатива! Не бива да разчитаме на това, че ще бъде създадено добро лекарство, защото ефектите от болестта могат да бъдат много сериозни и разнопосочни, дори и при хора, които леко са изкарали вируса", коментира проф. Славов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #3

    Опасни вируси е имало винаги, винаги е имало и естествен имунен отговор и защитни сили !

    Ако човечеството спре да разчита на тях и започне да разчита само и единствено на изкуствено създадени илачи, спринцовки , подплатени с илюзиите, че с тях може да бъдат изчегъртани болестите , ще бъде огромна грешка, за която бъдещите поколения , а дори и сегашните ще плащат много скъпо.

    Ако една болест бъде изчегъртана по изкуствен начин на нейно място се появяват нови като рак и спин например .

    Проблемът

  2. Мармот
    #2

    Затова ли ще се внасят араби през летище Софие? Че са по-плодовити?

  3. Диана Илиева
    #1

    Ох, дано информация като тази да стреснат малко българите и да вземат да се ваксинират. Иначе горди деклариращи, че ще изкарат вируса и окото им няма да мигне, хайде сега да видим дали ще им се иска да бъдат импотентни до края на живота си?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.