Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Христина Вучева: Вложителите на КТБ да станат нейни акционери

6 коментара
Проф. Христина Вучева. Сн. БГНЕС

Най-рационалният подход е вложителите също да бъдат въвлечени в спасяването на КТБ, като един от вариантите е всеки от тях да стане акционер с до 20 процента от сумите си в банката. Това предложи в интервю пред Дарик радио икономистът проф. Христина Вучева, която е бивш финансов министър в служебното правителство с премиер Ренета Инджова.

Според проф. Вучева подобна стъпка би гарантирала, че поне една пета от сумите на хората с влог в КТБ няма да бъдат теглени.

Като заяви, че ликвидация на банката ще бъде най-скъпият вариант за изход от кризата с КТБ, проф. Христина Вучева посочи, че следващият парламент и новото правителство могат да се възползват от препоръките в новата европейска директива за преструктуриране на банките, която макар и приета, все още не е приложена в българското законодателство. Според нея, ако в началото на кризата с КТБ е можело да се намери изход без участието на политическата класа, вече не може без политическо решение с намесата на бъдещия парламент.

"Вече не може. Мисля, че в началото беше възможно, ако бяха само слуховете, щеше да бъде по-лесно. Но не бяха само слуховете, а началото за съжаление, самите слухове се породиха от действия на прокуратурата и това според мен усложни изключително много реакциите на всички заинтересовани страни. Министерството на финансите и БНБ са длъжни до края на тази година да имат становище по една нова директива на ЕС, която е от 2013 година, която касае точно нашия проблем - преструктуриране на банки, и те трябва да синхронизират нашето законодателство с тази директива. Тя може да им помогне и има специални текстове за това как се преструктурира най-добре една банка, която е заплашена от ликвидна криза".

На въпрос дали има нещо с днешна дата, което може да накара вложителите сами с парите си да подкрепят банката, Вучева отговори: "Тук, докъдето сме се докарали вече в развитието на нещата, за да се запази доверието според мен дори не е достатъчно банката да бъде национализирана, макар че това е важен ход. Обикновено хората имат доверие, когато се каже, че ето, вече това е държавна банка. Но в нашия случай пак казвам, дотук както сме стигнали вече, това няма да ни реши въпроса. Затова според мен трябва да се въвлекат акционерите, държавата и самите вложители. Вложителите според мен трябва да бъдат въвлечени по един нетрадиционен начин, това го няма в досегашния закон наистина, това би могло да се реши с новия парламент и това е моята идея - поне 20 на сто от влоговете на хората, на първо място разбира се, тези, които са над гарантираните, но дори и тези, които са гарантирани според мен трябва да участват, да получат срещу това или някаква предварителна договорка, че те няма да теглят всичките си суми, което е много по-трудно на практика да се напише в закона и да се реализира, или да станат акционери с до 20 на сто, за да се гарантира, че те няма да теглят и да разрушат тази банка, без да разбират, че го правят, като се втурнат отново на опашки да си изтеглят парите".

По думите на Вучева именно участието на вложителите в спасяването на банката е един от методите, който се препоръчва в новата евродиректива.

"Не е случайно и не е жест на глупост, че се спасяват банки по света", коментира проф. Вучева. Според нея опитът през последните години показва, че целта е така да се спаси икономиката, да се спаси растежът и да се запази доверието, защото системата на банкирането е изградена върху доверието и иначе не може да работи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #5
  3. И какво от това
    #4

    Браво! Точно така! Нека вложителите над 100 000 евро да станат или акционери, или облигационери в банката!

  4. И какво от това
    #3
  5. GMO
    #2

    "По думите на Вучева именно участието на вложителите в спасяването на банката е един от методите, който се препоръчва в новата евродиректива." ако това се окаже вярно (доколкото знам, не е - в такива случаи се очаква участието на АКЦИОНЕРИТЕ, но всичко на тоя свят е предпоследно), жална ни майка - внасяш си парите в банка, по някаква причина банката заминава, но за последно сбогом те карат и да си купиш акции от нея (за спомен, предполагам) с част от ГАРАНТИРАНИТЕ ти по закон (до) 196 000 лв. Няма нужда да споменавам колко ценни ще са тези акции и какви дивиденти ще получава "доброволния" акционер ... с една фраза - типична герберастка икономистка!

  6. Dr. Mancho
    #1

    Бабо, хайде стига си ръсила глупости, щом прочета нещо от теб и се хващам за главата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.