Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Мартин Вечев: Да създам център за изкуствен интелект в България, е моя мечта от 20 години

В подобни институти по света може да се роди "следващият Google", твърди българският учен

5 коментара
Проф. Мартин Вечев

България отваря световен център за изкуствен интелект и информатика към Софийския университет – ИНСАЙТ (INSAIT), обяви на церемонията по откриването авторът на идеята и създател на института проф. Мартин Вечев. Той е водещ световен учен в областта на компютърните науки и изкуствения интелект. Зад проекта застават с авторитета си два от водещите технологични университети в света – швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL. Инвеститори в проекта са българското правителство със 100 млн. долара (170 млн. лв.), както и водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services. Mediapool публикува интервю с проф. Мартин Вечев, в което са ползвани и въпроси на други медии.

Проф. Вечев, открихте института INSAIT с реплика в стил Мартин Лутер Кинг: "Имам една мечта". Бихте ли разказали за зародиша на идеята?

Това е моя мечта отпреди 20 години, но през тези 20 години никога не съм прекъсвал връзката си с България. Когато бях в изследователския център на IBM в Ню Йорк – това е най-големият изследователски индустриален център в света, създадох първата програма за българи, които искат да правят стаж през 2009 г. В една от статиите ми от 2009 г. казвам, че искам да направя научен център в България и заедно с партньорите ми продължаваме в тази насока вече много години. Интересувам се от бъдещето на децата ни, защото заради проекта и моите деца са в България и учат в нашите математически гимназии. Тоест, така да се каже, имам и личен интерес всичко това да се случи в България.

Разкажете повече за центъра за изкуствен интелект. Как ще привлечете учените? Колко са? Откъде са?

В INSAIT трябва да работят около 300 души, от които 25-30 професори и изследователи и 200-250 докторанти, младши изследователи и постдокторанти. Тук не броим магистрите, които може да са няколко хиляди. Тоест, това е огромен проект във всички сфери на компютърните науки – изкуствен интелект, машинното самообучение, обработката на естествен език, роботика, информационна сигурност, квантовите технологии, компютърни системи и мрежи и много други. Amazon дават почти 4 млн. долара за т. нар. формални метери, които могат да доказват, че системите са сигурни, математически доказуеми. Всички тези сфери ще бъдат в INSAIT. Това са сред най-модерните специалности в момента и е добре да се каже, че те всички са на едно място, защото са взаимосвързани.

Ще работите ли и в сферата на технологичните решения за борбата с дезинформацията?

Да, разбира се. Обработката на естествен език и машинното самообучение са едни от фундаменталните механизми и инструменти, които се използват за борбата с дезинформацията.

Има ли 300 души на това високо ниво в България? Откъде ще дойдат преподавателите?

Преподавателската дейност ще е само една от дейностите на института. Повечето от учените ще дойдат от чужбина – очакваме да дойдат и българи, и чужденци, но предимно хора от региона. Институтът е отворен и за български учени, които работят в България.

Да не се окаже, че държавата дава 170 млн. лв., а в същото време в института се обучават чужденци с парите на българския данъкоплатец?

Това е много добър въпрос – как да направим така, че проектът да носи полза за нашите деца, за нашите ученици. Тези екосистеми работят по един и същи начин. Те привличат най-добрите таланти, независимо дали са българи или чужденци, но както е в швейцарските политехники, това са местни студенти – в случая български младежи. От докторантите очакваме поне половината да са българи, а сред магистрите вероятно почти всички ще бъдат българи. Така че, това ще има огромен ефект върху България.

Ще дойдат ли професори от Швейцария, които да преподават в института?

Има програма, която се нарича INSAIT Fellows, където преподавателите от Швейцария в някакъв процент от времето си ще подпомагат да стартира работата на института. Това е едно от огромните конкурентни предимство на института – това, че сме близо до Цюрих и те могат да идват и да преподават тук.

Възможно ли е преподавателите от факултетите по математика и информатика да се прелеят при вас и това да създаде проблем?

Институтът е отворен. Всеки може да кандидатства и има комисия, която ще преценява кой да бъде приет.

А специалностите, които обявихте, ще бъдат и за бакалаври, и за магистри, така ли?

Ние започваме с топ изследователи, професори, след това отиваме към топ докторанти. Оттам - магистри, бакалаври и даже планираме големи програми за училищата. Защото искаме да променим мисленето, статута на изследователя, на професора, на знаещия, на можещия. Това ще е първият институт в Източна Европа, който предлага финансови условия на световно ниво. Имаме и програми с математическите, езиковите и другите елитни гимназии, където да предоставим възможност на учениците да се докоснат до световната наука още от самото начало.

За какви програми става дума?

Мен ме търсят много родители за съвет какво да правят и как децата им да се развиват в следващите 10-20-40 години. Искаме да дадем възможност на децата да се докоснат до световните иновации, дълбоко технологичните компании. Тоест, ние ще имаме програми за ученици, които ще идват да работят в института. До 1 година ще започнем програмите с училищата.

Освен образователна институтът ще има ли и приложни цели, тоест разработките му ще се прилагат ли на практика?

Разбира се. В световните топ институти има и фундаментални, и приложни изследвания. Там се създават тези прототипи, които после се превръщат в дълбоко технологични компании и впоследствие се продават. Например моят аспирант Веселин Райчев, когото споменах, създаде такава многомилиардна компания, а ние имаме много такива. Те се създават тъкмо в подобни институти. Това е първата програма в света, където ние формализираме процеса по създаване на високотехнологични компании. Това е процес, който се прави в Станфорд, в Цюрих, където работя аз. Там това се случва, но ние тук ще го формализираме и ще имаме специална програма за дълбока наука и на базата на тези знания да се създаде следващия Google. Нашият опит в тази сфера е вече 10 години.

Къде ще бъде сградата на института?

В София тех парк.

Кога ще заработи институтът?

Той вече е отворен и приема кандидати. Очакваме първите хора, които ще дойдат на пълен щат, най-късно в началото на септември.

Кандидатстването как ще се случва?

Отивате на уеб страницата на INSAIT и пускате документи.

Ще има ли определен срок за класиранията?

Специално за докторантите едно от предимствата, които ще взаимстваме от Швейцария, е, че те ще могат да кандидатстват по всяко време. Това важи, разбира се, и за изследователите.

Кога очаквате първите кандидатури?

Още утре.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #5

    В тази страна ако не се докара изкуствен, естествен със свещ да търсиш - няма да намериш.

  2. Обектив
    #4

    Винаги съм харесвал талантливите и дръзновени специалисти с въображение и размах ! Искрено Ви желая успех!

  3. Ганди
    #3

    Чудесна новина за България! Кадърните ни деца ще имат възможности за развитие в тази област и у нас!

  4. Ганди
    #2
    Отговор на коментар #1

    С такова мислене, естественият съвсем ще закърнее... :(

  5. Опълченеца Адамов
    #1

    Къде е Естествения, професорее?? Ти си тръгнал за Искуствен, ами то може и прав да излезеш, като няма друго, със Изкуствен ще заместваме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.