Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Петрова, БАН: Далеч сме от българска ваксина срещу Covid, да разчитаме на вече одобрените

9 коментара
Проф. Петрова, БАН: Далеч сме от българска ваксина срещу Covid, да разчитаме на вече одобрените

Доста сме далеч от създаването на българска ваксина срещу коронавируса. Затова не трябва да я чакаме, а да разчитаме на вече одобрените от Световната здравна организация (СЗО)." Това заяви проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология на БАН в понеделник пред БНР. Преди ден проф. Андрей Чорбанов, който е директор на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН, каза, че на 5 октомври ще бъде представена българската разработка за ваксина срещу коронавируса на световен научен конгрес.

Оказва се, обаче, че няма да бъде представена самата ваксина, а научен доклад за нея.

"Засега нямаме истинска ваксина, която да може да се тества, особено на различни групи хора, защото с това трябва да се заеме фармацевтична компания", обясни Петрова.

Тя поясни, че ще бъдат представени "научните данни за инвитро тестове към клетъчни линии" на световен конгрес по имунология.

Иначе Петрова обясни, че разработката върви добре и по план, а проектът с института "Пастьор" за ваксината завършва с добри научни резултати.

Петрова изрази учудване от слабото имунизационно покритие у нас.

"Аз наистина се учудвам на това, което се случва у нас. Ако бяхме достигнали нивото на ваксиниране на страните от Европа, можеше да започнем да отпускаме мерки. В Норвегия вече всички мерки са свалени, само че те имат над 75% ваксинационно покритие. В Дания и в Норвегия ограничиха заболяването напълно, тъй като успяха да ваксинират своето население", коментира проф. Петрова.

"Ние сме много интересни в това отношение – нито искаме да се ваксинираме, нито да спазваме мерки, искаме до продължим да живеем, все едно че няма такъв проблем".

В България Covid 19 се оказа много смъртоносно заболяване, подчерта микробиологът. Смъртност от 4% е огромна за нашата страна, допълни Петрова.

Пенка Петрова е на мнение, че имунният отговор при преболедували е доста стабилен, но намалява с времето и предположи, че "може би в продължение на година-две той ще се запази".

Тя съветва след известен период от време след преболедуване хората да се ваксинират, за да бъдат защитени срещу нови варианти.

При ваксиниране скоро след преболедуване има риск от по-бурна имунна реакция, уточни специалистът.

"Според мен няма нужда да се ваксинират тези, които скоро са преболедували.", допълни тя.

Относно третата доза ваксина проф. Петрова отбеляза, че лабораторно изследване на антителата би показало дали има отслабнал имунен отговор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Антиковидист
    #9

    Напротив. Българска ваксина има и тя е от няколко века. Има различни марки - Гроздофайзър, Сливофарма, Джанка-Зенека, Модерна Кайсия. Приемат се наведнъж първа и втора доза. Бустерна доза - според организма или след консултация с личен лекар. Противопоказация - няма, ако не се прекали с дозите. Може да се приема заедно с рем-туршисивир. Лично съм пробвал първата ваксина - дава 100% ефект. Нямам ковид, а не спазвам НИКАКВИ противоепидемиологични мерки.

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #8
  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #7
  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #6
  5. Stefan
    #5

    Поредната статия на професор, която е пълна с лъжи.
    ВЕРвайте, ама:
    - смъртността била 4%? А как установих те броят на преболедувалите, които са необходими за да се снетне % смъртност? Не, не са тези 400 000, дето сте ги установили с писиар. Ако бяха само толкова, сега делтата да е заляла болниците. Преболедувалите у нас са милиони.
    - след преболедуване хората да се ваксинирали, за да са защитени от нови варианти:)))) - само дето ковид "ваксините" са срещу шипчестият протеин на старият вариант,

  6. Big Bang
    #4

    Ситуацията е пределно ясна - директорът на Института се предпазва да не бъде изместена на поста си от по-млад и по-напорист колега. Едва ли има Институт на БАН в който това да не се е случвало вече (поне няколко пъти)....

  7. рептилиан
    #3
    Отговор на коментар #2

    Прав си. До месец- два 8годишната ми внучка ще бъде ваксинирана (в Ню Йорк ) благодарение на такива като сънарродника ми Бурла. Благодарение на твоите сънародници "професорите" Петрова и Чорбанов в България ваксинациите скоро ше стигнат 20%.

  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  9. Иван Козов
    #1

    Тоест чорбаровите приказки се оказаха въздух под налягане, както и се очакваше.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.