Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Пламен Киров: България не може да прави черни списъци по чужди закони

19 коментара
Пламен Киров, снимка БГНЕС

Българското правителство не може да създава черни забранителни списъци за фирми, действайки по силата на законите в САЩ. Това коментира бившият конституционен съдия и настоящ преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров по повод инициативата за създаване на списък с фирми, които са санкционирани по закона "Магнитски".

"България е правова държава и се управлява по своите закони, а не по хрумването на едно или друго лице, пък било то и облечено във власт", коментира юристът.

Проф. Киров обясни пред БНР, че правителството няма никакво правно основание да прави черни списъци поради липсата на извънреден закон.

"Учудващо е, че сме загрижени да спазваме чужд закон - "Магнитски", а не спазваме собствените си закони. Да прилагаме чуждо законодателство, това идва малко в повече на хората, посветили се на правото и на отстояването на конституционните принципи и ценности. Не сме длъжни да изпълняваме закона "Магнитски", ние се съобразяваме, доколкото сме слаба политически, финансово и стопански държава", каза Киров.

Той разбира намерението на служебното правителство да избегне рискове за държавните фирми от попадане в неблагоприятно положение. Те могат да се окажат в ситуация да плащат глоби в САЩ за стопанските си връзки със санкционираните субекти.

В същото време Киров подчерта, че в условията на пазарна икономика, всички частни субекти имат право сами да решават какво да правят. Включително дали да поемат риск и да си платят бъдеща глоба в САЩ.

"Тези търговски дружества, които оперират в стопанския живот на страната, най-вероятно имат договори с български юридически лица и ако работим с "черни списъци", забраняваме на тези дружества да изпълняват договорните си задължения. Това не ни предпазва от бъдещи граждански и търговски спорове", предупреди Киров.

Юристът специално посочи банките, които работят постоянно с търговските дружества.

"Не можем да санкционираме със забранителни списъци български физически и юридически лица, които осъществяват стопанска дейност. Да не говорим за банките... Ние сме правова държава. Докато български съд не постанови, че са извършени корупционни престъпления, каквито и подозрения да има, не можем да предприемаме санкционни мерки и ограничаване на права. Всеки действа на своя отговорност", обясни проф. Киров.

В ЕС засега не съществува законодателство, което да прилича на глобалния закон "Магнитски" в САЩ. Най-тежката санкция по българското законодателство е конфискация на имуществото при постановяване на присъда за извършено умишлено престъпление. Още по-репресивен е антикорупционният закон, който позволява конфискация на необяснимо богатство дори и без да има извършено престъпления.

В България обаче няма репресивен закон, който да се меси директно в търговския оборот, да цели пълна изолация на определени физичезки лица и дружества чрез блокиране на всичките им възможности за правене на бизнес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #19

    Законът Магницки Zlatan(#14) не комфискува никакви пари, а ги замразява! Като пример, когато СССР окупира балтииски държави златото им беше замразено, не конфискувано и върнато, те са днес в НАТО!

  2. Мюнхен
    #18
    Отговор на коментар #13

    Първата работа на новото управление ще е : смяна на ръководството на БНТ, смяна на състава на ВСС, на КЗК, на всички държавни фирми и т.н. Тогава никой няма да реве, че това ставало от "чуждата държава". Някои му викат лустрация, чехите я направиха още през 1991г. до такава степен, че бившите комунисти нямаха право на държавна работа и повечето връщаха празни шишета от бира. Добре, че чехите пият доста бира, та покрай това и те имаха работа. А ние се движим поне с 30 години назад. Поне....

  3. Мюнхен
    #17

    Така ли ни учи социалистическата демокрация? Че САЩ са "чужда държава", а ние не сме член на НАТО, ние сме част от "славянското единство", със свои "особености", на които "чуждите" държави не само не трябва да обръщат внимание, но и да се бъркат в нашите работи. При Варшавския договор не само, че няма "чужди държави", но има "братски държави". Има и още постулати на "социалистическата демокрация", но щом и студентите в СУ ги знаят, значи ги знае и чичо на село. Нали знаете каква е разликата между демокрация и социалистическа демокрация? Каквато е разликата между стол и електрически стол.

  4. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #16
  5. анита хегерланд
    #15

    "В България няма репресивен закон, който цели пълна изолация...", да но в напредналите страни като САЩ имат такъв закон. Там се месят в чуждите държавни дела, определят кой режим какъв е, на кого ще внасят втечнен газ и на кого не, кой не е номер едно, кой е мутра и т.н. Някой от българските читатели, радетели и поборници за истината, знае ли кой финансира президента Клинтън? Как се финансира политическата система в САЩ? Не знае никой, но целият свят научи, кои хора и фирми са в черния списък на САЩ за България?! Какво знаем за корупцията в Америка???

  6. Zlatan
    #14

    Законът Магнитски има една единствена цел - конфискуване на чуждите пари в полза на Щатите

  7. gavril
    #13

    Аааа професоре :) Леко с тия изявления. Да не вземем да направим един списък по нашите закони, че ще ви се е** п***** м****** ;) Няма лошо да си леке, само не прекалявай, че Бог прощава, ама до време.

  8. ivancho ivanov
    #12

    България може да прави всякакви списъци професоре - напр. на разбойници за които няма значение от къде е научила - прост съм, не съм бивш конституционен съдия!

  9. Ген. Иван Колев
    #11

    А професорът какво мисли по въпроса: дали България може да прави черни списъци по СВОИ закони? А?

  10. levii
    #10

    къде беше този да говори за закони когато на всяка крачка законите у нас не се спазваха. Когато се печелиха обществени поръчки без конкурс, когато се харчеха пари по остмотрене на тиквата, когато Конституцията се заобикаляше, когато се гласуваха лобиски закони. Кого защитава сега. та всички тези под закона Магнитски имат пари в наши банки, а тези банки са клонове на чужди банки, следователно въпросните фирми ще подблежат на "черен" списък на банките, които няма да смеят да оперират с техните пари и да контактуват с тези фирми.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.