Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Янко Янев: АЕЦ "Козлодуй" трябва задължително да мисли за нови мощности

14 коментара
Проф. Янко Янев, Снимка: БНР

Ядрената енергетика в България на този етап няма алтернатива. Особено след като Европейската комисия съобщи в началото на февруари, че е постигнала политическо решение да предложи газът и ядрената енергия да бъдат възприемани като преходни ("зелени") горива в преследването на целта за природосъобразна икономика до 2050 г. Тази теза разви в предаването "Неделя 150" на БНР проф. Янко Янев, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена.

"Не виждам да се е появила алтернатива на българската ядрена енергетика. През последните 50 години всеки анализ за състоянието на енергията в България започва с едно и също изречение - България е бедна на енергийни ресурси. По тази причина у нас беше развита ядрената технология. Ние сме една от 30-те държави, която има необходимата инфраструктура и човешки потенциал да експлоатира атомна енергетика. Поне 60 страни в света искат, но не могат", каза Янев.

Според него въпросът къде да бъдат новите ядрени мощности - в АЕЦ "Белене" или в АЕЦ "Козлодуй", е неправилен и се спонсорира от идеята да излезем от атомната енергетика.

"40 години наши и чужди институти са изследвали площадката за АЕЦ "Белене", предоставили сме цялата информация на Европа и сме готови да започнем реално строителство. Другата наложителност е сегашната атомна централа в Козлодуй задължително да мисли за поставяне на нови мощности заради изтичане на ресурса на съществуващите блокове", допълни Янев.

По думите му мантрата, че енергетиката ни е свързана с Русия, е "глупава" и е налице "примитивен политически разговор".

"Америка е велика ядрена нация, дълбоко ги уважавам, но през последните 30 години нищо не построиха, дори влязоха в задънени улица с големите блокове. Експортът на големи ядрени блокове е въпрос - може или не може това да се случи... Няма притеснение, ако технологията е руска", смята Янев. По думите му построяването на реактора в Белене ще е по-евтино и вероятно строежът може да се случи за шест години.

"Ако тръгнем да генерираме чрез газови централи, трябва да знаем, че 80% от цената на електроенергията е цената на газа и когато цената на газа "излети през покрива", тази електроенергия става непродаваема и няма кой да я плати и вътре в България... Основният компонент на природния газ е метанът, който има 85 пъти по-силно климатично влияние, отколкото въглеродния двуокис, за който ни гонят да затворим въглищните централи. Редица експерти и в Брюксел вече повдигат въпроса. Но има големи икономически и геополитически интереси", твърди експертът. 

Той допълни, че е отправил предложение към президента да се създаде сериозна експертна група, на която да бъде възложено енергийната стратегия на България да бъде разписана от гледна точка на експертите, а партиите да я анализират последствие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  2. Milenca
    #13

    Не знам що за човек трябва да си, за да планираш бизнес с Русия в тези дни. Не знам що за анализатори ни пробутват, за да правят паралелил с ядрената енергетика на 70 млн Франция с 6 млн България. Зад граница ръце радостно поръчва, и чак БГ да се набълбука с ядрени мощности, и да ги моли за импорт!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  4. velko
    #11

    Само посерковци и сополанковци, без какъвто и да било опит в енергетиката / да не говорим за принос/, могат да бъдат против ядрената такава.

  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #10
  6. ivand
    #9

    Извозването на отработеното ядрено гориво е доста скъп процес. Руснаците си пълнеха гушите до скоро с това гориво със стотици милиони долари. От няколко години България складира това отработено гориво в специални хранилища. Премиера Петков ясно заяви, че Белене няма да се строй. И сега руснаците чрез техната българска агентура търсят чрез президенството как да пробият за строежа на Аец Белене използвайки този задкулисен управленски лост за влияние над правителството. Аман от руски лакей и слуги. Жалки рублояди.

  7. ivand
    #8

    Професор Янев е поредния руски лакей. Които обслужва руските интереси за сметка на българските.Атомния Чернобил нанесе непоправими щети на природата и човека. Раковите заболявания след Чернобил са скочили десетки пъти в България. Някой от Радиоактивните частици които са в почвата се разграждат за стотици години, а този фалшив професор, ако е истински българин милее за Русия и нейните интереси, а не за българските. Руския проект Аец Белене е в земетръсна зона и ако се по строй ще постави българската

  8. Danko
    #7
    Отговор на коментар #4

    Има обосновани твърдения на един крупен руски ядрен специалист, който твърди, че нито Чернобил, нито Фукусима са случайни събития. И посочва чия е изгодата от това. А всичко е свързано с ограниченото количество уран 235 на планетата. Та не всичко е такова, за каквото ни го представят, май...

  9. Danko
    #6

    "Росатом" по правило извозва и прибира отработеното ядрено гориво. Какво прави с него, е друга, много по-обширна тема. Но хитреците от ЕК забраниха на страните от ЕС да позволяват извозването на ядреното гориво, с което създават пречки именно за "Росатом", защото само той прави това. А съхранението на тези отпадъци в малките европейски страни е скъп процес и сваля значително рентабилността на ядрените централи. Ама като гледаме сега как ЕК на равно място предизвика яка енергийна криза, ние вЕрваме, че може да измисли още много подобни хитрости.

  10. Ганди
    #5

    А нещо за радиоактивния отпадък? Съхранение къде, у нас ли? Цена, която българите ще плащаме?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.