Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прогнилата гръцка олигархия

21 коментара
Журналистът Костас Ваксеванис

Демокрацията е като да караш велосипед. Ако не въртиш педалите, ще паднеш. За жалост велосипедът на гръцката демокрация отдавна е счупен. След  като военната хунта падна през 1974 г., Гърция създаде  единствено хибридна и размита форма на демокрация. В Гърция човек може да гласува, може да бъде член на някоя партия и да протестира. Но  в действителност само една малка клика държи истински политическата власт.

Толкова много неща се изговориха за гръцката криза, но двойно повече неща бяха премълчани. Кризата се превърна в бойното поле на интересите и на идеологиите. Залогът е ролята на политическия сектор и на социалната държава. Да, в Гърция ние имаме недобре работещ държавен сектор, а през последните 40 години управляващите партии поверяваха правителствените постове на техните привърженици, независимо от тяхната квалификация.

Но действителният проблем с държавния сектор произтича от малкия елит от бизнесмени, които живеят на гърба на гръцката държава, представяйки се за предприемачи. Те подкупват политиците, за да спечелят изгодни правителствени договори за обществени поръчки, като обикновено в тях цените са необичайно раздути. Те също така притежават много от медиите в страната и така си осигуряват мълчание относно своите действия. Понякога дори си купуват футболен отбор, за да привлекат подкрепата на обществото и да прикрият  престъпленията си зад обществената защита, подобно на наркобоса Пабло Ескобар в Колумбия или на паравоенния лидер Аркан в Сърбия.

През 2011 г. Евангелос Венизелос, който тогава беше министър на финансите и сега е лидер на социалистическата партия ПАСОК, създаде нов закон за данъците върху собствеността.. За имоти над 2000 квадратни метра данъкът беше намален с 60 процента. Венизелос по този начин създаде едно голямо изключение за единствените хора, които можеха да си позволят да плащат данъка - богатите. Същият този Венизелос е отговорен и за закона, предоставящ широк имунитет на министрите от гръцкото правителство.

Подобни тарикатлъци се извършваха в Гърция десетилетия наред. Хората са лишени от действителна информация за тях, защото телевизиите, вестниците и интернет сайтовете са контролирани от икономическия и политическия елит.

Друг скандал е свързан с така наречения "списък Лагард". През 2010 г. Кристин Лагард, тогава министър на финансите на Франция, а сега шеф на МВФ, даде на гръцкото правителство списък с около 2000 имена на гръцки граждани с швейцарски банкови сметки. Целта беше да помогне на гръцките власти да предотвратят евентуални данъчни измами.

Гръцките представители обаче в действителност не направиха нищо с този списък. Двама бивши министри на финансите Георгиос Папаконстантину и неговият приемник Венизелос били казали на парламента, че не знаели къде е списъкът на Лагард. През това време няколко медии неправомерно обвиниха някои политици и бизнес фигури, че са в списъка, за да прикрият грозната действителност, произтичаща от това, че богатите хора не плащат данъци, докато техните отчаяни сънародници ровят из кофите, за да намерят храна.

Когато Хот док, месечното списание, което аз издавам, направи списъка Лагард обществено достояние през октомври, аз бях арестуван и обвинен, че нарушавам правото на неприкосновеност на личния живот. Но бях оневинен. Този резултат не се хареса на онези, които са на власт. Така че аз съм подведен под отговорност по второ дело, датата на което все още не е определена. Обвиненията са точно толкова неясни, колкото бяха и първия път. По време на целия първи процес, от публикуването на списъка Лагард до ареста ми и до оневиняването ми, гръцките медии отсъстваха. Случаят беше водеща новина за международната преса, но не и за пресата на страната, в която се разиграваше.

Причината за това е проста. Списъкът Лагард засяга една корумпирана група, която се определя като демокрация, докато с лека ръка обезсилва тази демокрация. Това са официални представители с офшорни компании, приятели и роднини на министрите в правителството, банкери, издатели и онези, които са замесени в черния пазар.

След като моето списание публикува списъка, гръцкото правителство дори не направи изявление по въпроса. Когато Венизелос напусна поста на министър на финансите миналия март, той пропусна да предаде диска със списъка на приемника си. Той го отнесе със себе си. Едва когато неговият приемник Янис Стурнарас заяви пред в. "Файненшъл таймс" през октомври, че никога не е получавал списъка, Венизелос го върна в офиса на премиера. Но никой така и не го попита за това закъснение и лидерите на трите партии в управляващата коалиция не сезираха за поведението му парламентарната разследваща комисия.

През това време от нова версия на списъка стана ясно, че някой е махнал оттам имената на трима роднини на господин Папаконстантину, който беше министър на финансите от 2009 г. до 2011 г. преди Венизелос. Миналия месец Папаконстантину беше изгонен от ПАСОК. Сега той е изправен пред парламентарно разследване, пред вероятността за отнемане на имунитета му от съдебно преследване, който той имаше в качеството си на бивш министър, както и пред обвинения, че е подправил официални данни. Както изглежда, той може да се превърне в новата Ифигения, принесена в жертва, така че корумпираната политическа система да може да оцелее.

И всичко това се случва в момента, когато Гърция върви по обтегнатото въже над бездната на фалита, когато коалиционното правителство  въвежда нови данъци за по-низшите класи. Половината от младите гърци са безработни. Икономиката се стопява с 6,9 процента на година. Хората просят храна. А неонацистката партия Златна зора е във възход, експлоатираща горчивината и гнева на народа към управляващата класа.

Гръцкият народ трябва да се качи отново на велосипеда на демокрацията, като призове за край на разочарованието и на корупцията. Журналистите трябва да устояват на манипулациите и да преоткрият своите журналистически задължения. А правителството трябва да съживи бившето демократично наследство на Гърция, вместо да убива вестоносеца.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Няма как да не си "мязаме"! Дали източно православието няма нещо общо стова !? Такива са нещата и в Румъния ,Сърбия,Македония ,Русия,Молдова ,Украйна . С една дума във Византийската империя. Винаги начелото е императра ,царя,някъде краля и неговите "боляри".Независимо как се наричат сега по различните страни.Добре ,е че 1 милион ги няма. Въпроса е как и останалите 3-4 милиона ,които не са психясали и зимбирани да офейкат. Очевидно - тук управия няма !

  2. Анонимен
    #20

    Само дето пропусна #№#№#№#№18,че когато в БГ се строеше новото соц.стопанство,парарът го нямаше.А в Гърция,както и Португалия и други от периферията го имаше,макар и някой от периферията да си беха дълго под диктаторски контрол(Франко и Салазар).И в тази връзка как ти се виждаше в началото на 90-те:Бързо при нас в Еу и те ви пари да се оправяте. и да видиш какво става. А,че Гърция в последствие тръгна надолу през глава,видим го сега.Държат ги.Не ги изпускат.

  3. Анонимен
    #19

    Май че Костас го е писал за БГ-ето,дето е забравил да спомене за прокурори ,виши полицай ,съдии,елитни доктори,виши чиновници ,общинари и арх.към общините.

  4. Анонимен
    #18

    До 17
    "Да ама мустакатите гъркини си мъкнат кошерите и не работят а българките се изгърбват от работа без пари.А да видим колко гъркини ще дойдат тук в България да работят", твърди 17.
    Гърция е една банкрутирала държава и живее в момента само от подаяния от ЕС. Ето как Гърция стигна до това окаяно положение:
    Гърция е последната икономика от съветски тип в Европа, твърди гръцкият учен-икономист г-н Янис Стурнарас, директор на Фондацията за икономически и индустриални изследвания в Атина и днешен финансов

  5. Анонимен
    #17

    Да ама мустакатите гъркини си мъкнат кошерите и не работят а българките се изгърбват от работа без пари.А да видим колко гъркини ще дойдат тук в България да работят.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  8. Анонимен
    #14

    ДрОгарю №5, ако седнем да правим списък на олигарсите и богаташите от любимата ти Партия, ще ни трябва отпуск. Ама ако вземем за помощник детенцето на дрОгарите Станишеви, ще свършим бързо тая работа щото това детенце знае много работи. Ама дали ще иска да помогне това детенце? Или ще си върти г.за като тебе и ще се прави на улав? Второто май е по-вероятно...

  9. Анонимен
    #13

    Подкрепям напълно № 1 и 4.
    А на позабравилия явно стар номенклатурчик № 5 ето няколко истини, каквито сигурно такива като него не желаят да им се припомнят.
    На пленума на БСП през октомври 2009 г. голямата новина беше, че делегати и именити партийни лидери отвориха дума за най-строго пазената тайна в БСП: за куфарчетата с пари, раздавани в началото на прехода. За първоначалния капитал, с който стартираха строителите на новата посткомунистическа България – който им позволи да възпроизведат собственото

  10. Анонимен
    #12

    Устойчивост и степен на свобода. В една материална система , нейните съставни части имат степен на свобода. Например в един часовник колелата и стрелките му могат да се въртят около една ос и само толкова. Трябва да е добре смазан и навит. Ако е добре направен ще показва точно времето и ще може да прави само това. Дали частите му са добре. Е те са неодушевени, но ако е разбрицан , частите му се износват повече и дори и за тях е по добре да няма много свобода. Ако е робот има повече степени на свобода

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.