Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проходът Бренер предизвиква напрежение между Австрия и Италия

0 коментара
Проходът Бренер предизвиква напрежение между Австрия и Италия

Заплахите на правителството във Виена, че ще затвори границата с Италия, за да намали бежанския поток, се превърнаха в поредния пример за липса на европейско единство и накараха властите в Рим да се оплачат, че не може да бъдат оставени да се справят с проблема сами.

Все повече се задълбочава конфликтът между правителствата на Австрия и Италия заради намеренията на Виена да върне граничния контрол на прохода Бренер. Ето защо се води спорът:

Какъв е проблемът?

Австрия обяви през февруари, че се готви да въведе строг контрол по южната си граница, за да спре кандидатите за убежище, в случай че главният миграционен маршрут се измести от Балканите към Италия и властите в Рим не съумеят да овладеят притока. Сред засегнатите от планираните мерки 12 гранични пункта е и планинският проход Бренер на австрийско-италианската граница. Тази седмица започнаха първите строителни работи за изграждането на инфраструктурата на граничен контролно-пропускателен пункт. "Моето правителство ще направи всичко възможно, за да избегне предприемането на драстични мерки в района на Бренер. При едно условие - Италия да се погрижи за новите бежанци", каза австрийският министър на вътрешните работи Йохана Микъл-Лайтнер (вече бивш – бел. ред.) в интервю за италианския вестник "Кориере дела сера".

Защо Австрия прави всичко това?

Ако Германия и Италия продължат сегашната си политика, Австрия ще бъде изправена пред възможно най-лошия сценарий - да се превърне в "чакалня" за бежанците от Италия, които не могат да преминат от австрийска на германска територия заради мерките за граничен контрол на германските власти, каза австрийският министър на отбраната Ханс Петер Доскоцил. Във върховата точка на бежанската криза миналата година въведените от Германия почасови миграционни тавани принудиха до 20 хиляди души временно да останат от австрийската страна на границата. Австрия, която прие 90 000 кандидати за убежище през 2015 г., втвърди позицията си към имиграцията, за да накара потенциалните мигранти да не идват на нейна територия. Освен това стратегията на Виена, която включваше затваряне на Балканския маршрут, бе да упражнява натиск върху другите страни от Европейския съюз да намират решения на бежанската криза. Австрия обаче е движена в тези действия и от ключов вътрешен фактор - антиимиграционната Австрийска партия на свободата доминира в социологическите проучвания вече близо година, като изпреварва управляващата коалиция на социалдемократите и консерваторите.

Кого го е грижа за Бренер?

Въвеждането на граничен контрол на Бренер ще създаде тапа по един от най-важните транспортни коридори в Европа по направлението север-юг. Планинският проход е най-важният граничен пункт в Алпите, а в огромната си част товаропотокът между Италия и останалата част от Европа преминава именно оттам. Австрийската Търговска камара предупреди, че нейните членове от спедиторския бранш ще губят по 2 милиона евро на ден. Същевременно оценките на сдружението на автомобилните превозвачи в Италия сочат, че щетите за представляваните от него фирми ще възлязат на 172 милиона евро годишно, ако камионите бъдат задържани на границата за един час. Освен това туризмът е ключов икономически отрасъл и от едната, и от другата страна на браздата, а компаниите от бранша се безпокоят, че туристите може да престанат да идват, ако преминаването през Бренер започне да предизвиква неудобство.

Как реагира Италия?

С безпокойство. Ако границата ѝ с Австрия бъде затворена, мигрантите, които искат да минат през Бренер, ще се окажат блокирани на италианска територия, което ще увеличи бремето за Италия, точно когато тя се очаква да приеме засилен миграционен приток по море от Либия. За голяма част от мигрантите Италия е само транзитна страна и те искат да отидат в по-богати северни европейски страни като Германия. Италианският министър на вътрешните работи Анджелино Алфано, който поиска от Европейската комисия (ЕК) да провери законността на действията на Австрия, заяви, че правителството във Виена сякаш повече се стреми говоренето му за миграцията да звучи безкомпромисно преди изборите, отколкото да постига "конкретни резултати". Министърът на външните работи Паоло Джентилони се оплака, че "не може да стоварваш на плещите на съседа си товари и отговорности" и предупреди, че "едностранните актове" ще компрометират италианско-австрийското сътрудничество в сферата на миграцията.

Какво е мнението на ЕС?

Говорителката на ЕК Наташа Берто каза тази седмица, че намеренията на Австрия предизвикват "дълбока загриженост" в комисията. "Ако тези планове бъдат приложени, ще ги разглеждаме много сериозно. Проходът Бренер е от съществено значение за свободата на движение в ЕС", заяви тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.