Заради забранено споразумение за определяне на цени при производство на олио, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби с близо 2 млн. лв. 14 фирми, съобщиха от антимонополния орган в сряда.
С максималната санкция от 300 000 лв. са наказани „Калиакра” АД, Добрич, „Бисер олива", Стара Загора и „Папас олио”, Ямбол. По 150 000 лв. ще трябва да платят софийските „Ню ойл” и "Зърнени храни България”, глоби от по 100 000 лв. отнасят “Звезда”, Долна Митрополия, “Олива” , Плевен, “Плиска” ,. Шумен и “Нива”, Костинброд. Санкционирани с по 80 000 лв. са “Роса”, Попово, “Гайтек олива”, Стара Загора и “Златна Тракия”, Кърджали Глобата за “Крис ойл 97”, Каспичан е 20 хил.лв., а Съюзът на производителите на растителни масла и маслопродукти в България е санкциониранс 5 хил.лв., тъй като именно на заседания на сдружението са правенидоговорките за цените.
Санкциите са определени според пазарния дял на всяка от фирмите, които на практика са най-големите в бранша и са диктували пазара. Останалите членове на съюза, в който са включени общо 26 производители на олио, просто са следвали общото поскъпване на пазара, диктувано от останалите участници, обясниха от КЗК.
Наказанията могат да бъдат ожалвани в 14-дневен срок пред тричленесъстав на Върховния административен съд, а припотвърждаването им — и пред петчленка. от комисията се надяват, че магистратите ще подкрепят санкциите, защото разполагат с конкретни доказателства за нерегламентири договорки на цените в периода 2005-2007 г.
Само за миналата година олиото поскъпна ръзка на два пъти — през май и през август до общо 70 на сто за цялата година, което според КЗК не е толкова в резултат на слабата реколта, колкото на предварителни уговорки между производителите. Ако повишението на цените бе само заради лошите добивина слънчоглед, то отражението би трябвало да се отрази след септември, а не още през лятото, коментираха от КЗК.
Заключенията на антимонополния орган за картелното споразумение са въз основа на лабораторни анализи върху иззети при претърсвания във фирмите и браншовите им организации документи и софтуер. Проучването показва, че в последните три години санкционираните компании са провеждали множество срещи, под формата на заседания на Управителния съвет на Съюза на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, на които уж независими конкуренти са обсъждали конкретни цени не само на олиото, но и на слънчогледа.
Безспорно е установено, че представителите на различните фирми са се споразумяли да фиксират изкупна цена на слънчогледовото семе на нива съответно около 300-320 и 550-600 лева за тон. Подобни заседания са провеждани при всяка изкупвателна кампания и на тях е обсъждано конкретното пазарно поведение на участниците.Фирмите са обменяли помежду си търговски тайни, за да координират пазарните си действия.
Това, че ответните дружества са фиксирали пряко изкупната цена на маслодайния слънчоглед, от което произтича и съгласуваното определяне на цената на слънчогледовото олио, нарушава и ограничава ефективната конкуренция на пазара, считат от КЗК.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
25 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Поредно потвърждение, че ако контролиращите институции са на мястото си и спазват законите, подобни спекулации биха били много по-малко.
На фона на реализираните печалби от нереално високите цени, глобите са капка в морето. При подобни смешни глоби на производителите не им остава нищо друго освен да продължат работата в картел.
Късно се сетиха за санкции. Те си направиха парите. Държавата като искаше да се намеси, да беше направила внос на дъмпингови цени. Кой знае чие лоби в парламента стои зад цялата тази пасмина. Не може в съседна Гърция олиото да е по-евтино. Трябва да си идиот, за да не вземеш мерки в подобна ситуация.(Става дума за Министерство на икономиката.)
а ти какъв мислиш е министъра на това министерство?
поредното замазване на очите на потребителя
Малко им е,да ги одрусат с по един милион евро,като в гърция,па да им гледаме сейра после !
Все пак е крачка напред
заради съзададената психоза тия трябва да ги разбият. мамка им! и КЗК да знае, че не само там има договорка за цените! и брашното и други работи. вчера слушах, че и в Германия имало сериозно поскъпване на хранителните стоки, но то било средно около 10% за една година, а на някои хранителни стоки до 30%! а при нас какво беше (е) това чудо?!
истината е следната: ако някой иска да направи нещо за хората е да определи диференцирано облагане на печалбата. Напр:ако имаш норма на печалба до около 30% - данъкът ти е 10%. между 30-50% например 50% данък. Ако нормата на печалба ти е над 50% - 100% данък. Нещо такова. Да видим тогава дали ще има такова лапане!
Представяте ли си какви мръсници са, щом мамят и грабят целия народ.