Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Производители на "зелена" енергия пак протестираха: Законът ни докара до фалит

2 коментара
Производители на "зелена" енергия пак протестираха: Законът ни докара до фалит

Представители на 274 малки централи, произвеждащи електроенергия от възобновяеми източници, в четвъртък протестираха за пореден път – този път пред Министерския съвет. Поводът за недоволството им са орязаните миналата година от парламента изкупни цени на т.нар. "зелена" енергия и неуредиците с финансирането на зелените централи по Програмата за развитие на селските райони.

Десетки собственици твърдят, че са докарани до фалит. Те се събраха пред сградата на Министерския съвет, блокираха движението и настояха за среща с премиера.

Въпреки че са ползвали евросредства за изграждането на ВЕИ-съоръженията, производителите са участвали и със съфинансиране. Заради намалените изкупни цени сега не могат да обслужват кредитите си.

Те настояват парламентът да отмени параграф 18 в Закона за енергетиката и КЕВР директно да определи изкупни цени на електроенергия от засегнатите фирми.

"Днес сме тук, защото се чувстваме крайно ощетени от държавата. Държавата в лицето на председателя на енергийната комисия Делян Добрев ни излъгаха. Накараха ни да инвестираме, след което се мъчат да ни фалират. С промените в Закона за енергетиката се въведе параграф 18, който ни намали цената, по която ни изкупуват енергията 8 пъти. Това беше предложение на Делян Добрев, което ни води до абсолютен фалит. Вече 8 месеца се мъчим да се срещаме с президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов и Делян Добрев, но никой не ни обръща внимание”, каза пред БГНЕС Красимир Стефанов.

Според него президентът е могъл да сезира Конституционния съд.

"Параграф 18, освен че ни убива, е противоконституционен, защото държавата е определила правила-гарантирала е, че 20 години ще ни изкупува енергията. На тази база сме си направили бизнес планове, взели сме заеми и сме инвестирали, като сме гарантирали пред банките, че с тези пари, които държавата ни е обещала да получаваме, ще си върнем кредита. В момента нямаме възможност да си върнем кредита и нямаме възможност да си плащаме текущите разходи”, обясни Стефанов.

Той поясни, че всички фирми, които са кандидатствали по програмата "Развитие на селските райони” са застрашени от фалит. Всеки е вложил между 30 и 50% собствена инвестиция. Някои фирми вече са фалирали.


"Ако няма чуваемост занапред, ще продължим отново с гражданско неподчинение. Лъжите на депутатите, че сме завишавали сметките и че сме работили нощно време, безкрайно много ни обиждат”, подчерта Красимир Стефанов.


Александър Тодоров също заяви, че ВЕИ централите са изправени пред фалит, което не може да продължава вечно. "Създаде се погрешно мнение, че фотоволтаиците са супер богати, което няма нищо общо, защото сме изправени пред фалит, изтеглили сме кредити. Заложени са ни и двата апартамента и банката иска да ни ги взема, защото не може да си изплащаме кредита. Създаде се едно погрешно мнение, че фотоволтаичните централи са много лоши, а целият свят върви натам”, заяви Тодоров.


"В момента искат да ни купуват енергията на 0.10 ст., но няма зелена енергия, която да се изкупува на тази цена. Защитихме проекти във Фонд "Земеделие”, а правилата се промениха. Ще продължим с протестите-друго не ни остава”, зарече се той.

"Протестирам заедно с моите колеги срещу параграф 18, който ни обрича на фалит. Ние сме тук, за да се борим КЕВР да има право да определи изкупните ни цени, които да гарантират нормална възвращаемост на нашите инвестиции”, заяви и Светла Радоева. Тя обясни, че в момента приходите на ВЕИ централите са нулеви, защото изкупната им цена е намалена с 80%. В най-слънчевите месеци нейната стокиловатова централа реализира приходи от 1000-1200 лв., а разходите ѝ са между 1000-1400 лв. "Една година се борим управляващите да ни чуят, но към момента няма развитие на казуса ни”, каза още Радоева.

С промени в Закона за енергетика през 2015 г. 274 малки централи са прехвърлени към ценово решение спрямо инвестиционните им разходи от 2014 г., а реалните им инвестиции са в периода 2009, 2010, 2011 г. В периода 2009 - 2014 г. цената на инсталираната мощност пада драстично - между четири и пет пъти. Малките централи за тази година ще трябва да намерят начин да финансират оперативните си загуби между 7 и 10 000 лева. Цената, определена в Закона за енергетиката от 2015 г., не покрива изискванията на КЕВР за минимум 9 процентна възвращаемост на самоучастието и покриване на оперативната себестойност, посочи по-рано тази седмица Мирослав Тошкин, собственик на малка ВЕИ централа.


При фалит на тези фирми в рамките на мониторинговия период от пет години по Програмата за развитие на селските райони България ще трябва да връща 100 млн. лева.

Протестиращите бяха приети от вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, който единствено се ангажира заетите в сектора да получат максималната необходима информация за предстоящите реформи в сектор енергетика и по-специално при възобновяемите източници по време на обсъждането в планираните корекции в Закона за енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rotos
    #2

    Зелена, бежова и каквато и да е друга енергия е стока и, ако некой прояви интерес, може да я купува. Но насила да ни карат да купуваме скъпата им енергия противоречи на основните принципи на пазарната икономика. Така, че в случая на пртестиращите може да се даде стандартния отговор: "Га едохте кифтетата не ривахте, а сига – ривети!"

  2. Калико Джо
    #1

    Важното е Ковачки да е добре...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.