Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата е осъдена да плати рекордно обезщетение от 1 млн. лв.

14 коментара
Прокуратурата е осъдена да плати рекордно обезщетение от 1 млн. лв.

Прокуратурата е осъдена да плати рекордно обезщетение от близо 1 млн. лв. по Закона за отговорността на държавата заради повдигнато незаконно обвинение, съобщи изданието "Сега", като се позова на съдебните регистри.

Софийският градски съд присъжда на лицето Г.Т.200 000 лв. за неимуществени вреди и още 737 889 лв. за имуществени. Прокуратурата, т.е. данъкоплатците, трябва да ги платят с лихвите.

Г.Т. твърди в исковата си молба, че му е било повдигнато обвинение за това, че е управлявал фирма, изпаднала в несъстоятелност, но не е поискал от съда да открие производство по несъстоятелност.

През февруари 2017 г. той е бил привлечен като обвиняем, а през април 2018 г. прокуратурата внася обвинителен акт срещу него в Районния съд в Търговище. Съдът обаче връща делото на прокуратурата заради допуснати съществени процесуални нарушения. След това прокуратурата повече не внася делото, а го прекратява с мотива, че не е извършено престъпление. Това постановление било потвърдено и от съда.

Мъжът обяснява в съда, че от незаконното му привличане като обвиняем и воденето на дело срещу него повече от година и половина, са му причинили изключително големи и невъзстановими имуществени и неимуществени вреди - стрес, довел до сериозни увреждания на здравето, уронване на престижа му и доброто му име в професионалните среди и препятстване на всякаква възможност в бъдеще да работи в сферата на банковото и финансово дело.

Фирмата му имала лиценз за пощенски и парични преводи в България, а Г.Т. имал сертификат от БНБ за професионален опит и квалификация в банковото дело, позволяващ му да управлява банкови институции и финансови дружества, извършващи банкова и застрахователна дейност.

След като бил обвинен, всички договори на фирмата били прекратени. Това обстоятелство причинило рязко влошаване на финансовото състояние на дружеството и се стигнало до обявяването му в несъстоятелност.

Прокуратурата оспорва исковете както по основание, така и по размер, който определя като прекомерен. Според прокуратурата няма доказателства, че Г.Т. е търпял трайни и интензивни неблагоприятни последици, че бил потиснат и социалната му активност била понижена, че отношенията на страх и несигурност се пренесли и в семейството му. Държавното обвинение се оправдава и че не е давало официална информация по воденото срещу Г.Т. дело, затова не отговоря за накърняване на доброто му име.

Съдия Богдана Желявска обяснява в решението си, че за година и половина - от момента на образуване на наказателното производство до окончателното му приключване, Г.Т. е бил обвиняем и подсъдим за престъпление, което не е извършил. Според съда действията на прокуратурата "противоречат на основните принципи на Европейската конвенция за правата на човека, ратифицирана от българската държава".

В резултат на несправедливото обвинение Г.Т. е понесъл морални болки и страдания, изразяващи се в уронване на престижа и доброто си име пред обществото, пред колегите, семейството и приятелите, стрес и притеснения, бил е принуден да се оттегли и прекрати работата и дейността си - както своята, така и на ръководеното от него дружество - психически травми, които не са отшумели и до момента, а полученият стрес е довел и до заболявания, се казва в съдебното решение.

За болките и страданията съдът определя 200 хил. лв. обезщетение от исканите от Г.Т. 500 000 лв. Колкото до неимуществените вреди от 737 889 лв., те са заради пропусната печалба от търговската дейност на дружеството на Г.Т., пряка загуба от обезценяване на акциите, пропусната полза от неполучено възнаграждение по договор за управление за 44 месеца, пропуснати ползи от неполучените възнаграждения като физическо лице за 4 години, както и пряка вреда, в резултат на загуба и продажба на жилището му.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #14

    Лицето Гешев (като главен прокурор) не трябва ли да плати безобразията на прокуратурата. Защо бедните пенсионери да плащат?

  2. gay2n3055bg
    #13
    Отговор на коментар #12

    Определено , има логика в това, което казвате!

  3. Nikola Nikolov
    #12

    Да ви предложа нещо за размисъл : Възможно ли е това да е нова схема за източване на народните пари - дали , пък , пркурорът , повдигнал абсурдното обвинение , не е бил сигурен , че то ще падне в съда , но ще бъде присъдено и обезщетение ??!! В случая , милионът може да претърпи всякакво преразпределение - важното е да бъде измъкнат от нашите джобове …

  4. Сикаджун
    #11

    А мутрата с каскета и дългите уши пак ще се прай на луд, глух и сляп...

  5. Сикаджун
    #10

    Тиквата ще каже ли кой олигарх - баща оглавяваше Кинтекс тогава?
    В изрезките от вестници имаше една статийка, където пишеше за българския Вълк от Уолстрийт.
    Дали беше съвпадение в имената или този олигарх - баща, който почти не е познат в публичното пространство, не е този Вълк от Уолстрийт?

    Когато Ружа Игнатова е ограбила американските данъкоплатци с 5 милиарда долара, е била на 22 години.
    На тази връзка нито е имала много акъл, нито е имала голям опит във финансите.
    Логично е Цв. Карагьозова

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  7. John Doe
    #8

    Държавата трябва да заведе регресивен иск и да си вземе парите от съответните прокурори, които с некадърните си или корумпирани действия са създали този казус.

  8. Сикаджун
    #7

    Мутрата с каскета и корпоративно - търговската сикаджийска цаца са рецидивисти в това отношение. И двамата са слуги на Тиквата, Шиши и Доган. Не бих се учудил, ако тази съществена новина бъде скрита от босфор тв и кошлук тв!? Вместо това ще ни манипулират как според цоциоложките от харема в зайчарника рейтингът на Тиквата вече е 200 %.

  9. Бай Кольо
    #6

    Уточнявам, че тука конкретно е виновна Районна Прокуратура Търговище. При това положение, какви ли пък колосални обезщетения можем да очакваме тепърва заради Спец-Каскетурата?! Макар и вече закрита, всички ние още дълги години ще и плащаме масрафа!! Не е ли така, Иване?!? Кажи си бе, Иване!! Аз лично се сещам за едни 5 милиона лева заради “Осемте Джуджета” и “Златото на Любена”. И това е само върхът на айсберга, за съжаление…

  10. Джелсомино
    #5
    Отговор на коментар #1

    Ами правилно е осъден данъкоплатецът, защото освен данъкоплатец е и избирател. Сегашната България е резултат от волята на гражданите осъществена чрез избори. Има народни поговорки: Кой каквото прави на себе си го прави, и: Прост народ-слаба държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.