Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата е осъдена заради неразкрито убийство

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Прокуратурата е окончателно осъдена да плати 10 хил. лв. обезщетение заради неразкрито убийство. Това става ясно от решение на Софийския градски съд, за което съобщи "Капитал". Делото е заведено от дъщерята и внучката на жена от Видин. През 2015 г. тя е нападната и бита в жилището си от трима души. Няколко дни по-късно умира заради нанесените ѝ наранявания. Извършителят обаче не е разкрит. Вместо това един от участниците в престъплението е осъден за кражба.

Решението е важно, тъй като близки на пострадали изключително рядко получават обезщетение. Обикновено делата се водят по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. По него обаче съдят само пряко пострадалите, например несправедливо обвинен. Затова въпросното решение е ключово.

За "Капитал" адвокат Наташа Добрева пише:

"Решението на съда демонстрира една нереализирана досега възможност за създаване на вътрешноправно средство за защита на пострадалите, което замести подаването на жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)".

Основният мотив на съда са пропуските по време на разследването по време на грабежа. От материалите по делото става ясно, че видинската полиция е действала потресаващо некомпетентно. Не са извършени основни действия, за да не се изгубят „горещите следи“ - не е проведен разпит на нападнатата жена, нито разпознаване на заподозрените. Не са изследвани дрехите им за биологични следи. В крайна сметка дори обвиненията за грабеж отпадат, защото не е доказано кой е извършил насилие срещу жертвата.

По време на разследването са открити три пръстови отпечатъка, един от които не е годен за изследване. Въпреки това не са положени никакви усилия да се търсят още следи. Не е проверен дори прозорецът, през който извършителите са влезли. Не са търсени следи и в съседен апартамент, разбит по същото време. Това е не е направено, въпреки че основният заподозрян сам е разказал, че е влязъл и в съседно жилище, за да търси пари.

"В хода на досъдебното производство не е разпитана пострадалата. Действително непосредствено след инцидента същата е била объркана и не е била в състояние да даде информация във връзка с настъпилия инцидент. От показания се установи обаче, че в периода 18.10.2015 г. – 22.10.2015 г. пострадалата е била в състояние да даде показания за инцидента, но не е проведен разпит. Също така не е организирано разпознаване от пострадала, с оглед идентифициране на нападателите", пише в съдебното решение.

Друг сериозен гаф на разследващите е, че не са намерили видеозаписи от камери по улиците около жилището на пострадалата и от жп-гарата, където заподозрените са били по-рано. Те поискали запис от гарата, но оттам им отговорили, че трябва да ги търсят в Монтана, но това не е направено.

"Съгласно протокол за доброволно предаване от като веществено доказателство е приобщен оптичен носител с видеозапис от магазин, находящ се в района на местопроизшествието. На този диск обаче не е извършен оглед, нито е допусната техническа експертиза за установяване неговото съдържание, с оглед установяване на релевантната за извършеното деяние информация", пише в делото.

Освен всичко останало обвиняемият по делото е бил разпитван в нарушение на закона. Не са му разяснени правата, нито пък е извикан адвокат. Той направил самопризнания, но тъй като има нарушения на процедурата, съдът не ги взел под внимание.

Така в крайна сметка е осъден само един човек, въпреки че има подозрения, че друг е удрял починалата жена. Наказанието е само за кражба.

За да присъди общезетението съдът посочва, че именно прокурорът носи отговрност за ефективността на воденото разследване и дори полицията да не изпълни неговите указания, това не го освобождава.

"Това е така, защото кръгът от правомощия на наблюдаващия прокурор е много по – широк, като са предоставени възможности за предприемане на ефективни мерки за извършване на всеобхватно, обективно, задълбочено и законосъобразно разследване", пише в съдебното решение.

Това не е единственото дело, заведено от близката на нападнатата жена. Те успяха да спечелят такова и срещу МВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #5
    Отговор на коментар #2

    Присъединявам се към поздравленията за Присъдата. С този си модел на функциониране и с този си напълно неподходящ човек за главен прокурор, сегашната Прокуратура е вредна за държавата и за обществото и или трябва да бъде основно реформирана или закрита и изградена съвсем нова модерна европейска институция "Прокуратура". Пълна отговорност за допускането сегашното положение носят политическите послушковци от мнозинството на Висшия Съдебен Съвет

  2. асен
    #4

    вместо да обесят мръсните индобългари...

  3. Bлaдo
    #3

    този виц: 'прокуратурата е осъдена'???? не е виц, а е ... гротескова истина ... само в България и само при сегашната ни гЭшЭвТура... И преди имаше разни мошеничества, слугувания, далавери и дори престъпления в Прокуратурата ни..., ама да им се налага на обикновените жертви на престъпления да съдят "прокуратурата" за ОТКАЗ да си върши работата... - това е изцяло местно-гЭшэв патент и прАстАтия...

  4. АТ
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това си е техен проблем. Крайно време е прокуратурата да започне да плаща от бюджета си, а защо не и персонално, за да започне да работи както трябва, а не само да се дуе и пуе пред медиите, а в действителност да окепазява всяко дело, от което се интересува ръководството ѝ. Крайно време е и държавата да възвръща плащанията по присъди на международните съдилища от бюджета на виновната институция, а не ние като народ да плащаме за тяхната некадърност. Браво за тази присъда!

  5. обикновен
    #1

    Ако Прокуратурата започне да плаща за всяко калпаво обвинение или за бездействие, целият й многомилионен годишен бюджет няма да й стигне за обезщетения

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.