Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата е сезирана за вдигнатия от КОНПИ запор над 23 млн. лв. на изчезнала подсъдима

Властите вече седмица пазят пълно мълчание по скандалния случай

3 коментара
Прокуратурата е сезирана за вдигнатия от КОНПИ запор над 23 млн. лв. на изчезнала подсъдима

Неправителствената организация "Антикорупционен фонд" сезира в петък прокуратурата по случая с вдигнатия запор над активи за 23 млн. лв., собственост на издирваната в момента подсъдима за пране на близо 1.6 млрд. лв. финландка от руски произход Елизабет Елена фон Месинг.

Случаят бе описан преди седмица от "Капитал", но засега никой от компетентните органи не е проявил желание да го коментира.

Както е известно, отблокирането на въпросните средства е станало през 2015 г. по решение на тогавашната Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), която бе преобразувана в новата антикорупционна комисия. Случаят е от мандата на настоящия ръководител на органа Пламен Георгиев.

КОНПИ не само отблокира активите на Елена фон Месинг, но и прекратява производството срещу нея с мотива, че тя представила пред комисията документ от следствения комитет на Русия, че било прекратено разследването срещу нея за участие в организирана престъпна група за незаконни финансови операции. Преводът на документа обаче не е заверен.

Успоредно с това наказателното производство срещу нея и руснака Димитър Абрамкин стига до Софийския градски съд, който му дава ход още през 2011 г. През септември 2017 г. и двамата са осъдени на 10 години затвор. Елена фон Месинг е задържана под стража в съдебната зала.

На горната инстанция обаче следва обрат, след като Софийският апелативен съд в състав Стефан Илиев, Веселин Пенгезов и Калина Георгиева изненадващо решава, че задържането на Месинг е било неоснователно и я освобождава от ареста срещу гаранция от 5000 лв.

През януари т.г. Елена фон Месинг пусна молба до СГС да бъде вдигната забраната ѝ да напуска страната, представяйки фалшива медицинска бележка, че се нуждае от спешно лечение в чужбина. Това бе установено от градския съд чрез справка от службата за сътрудничество по наказателни дела в ЕС Евроджъст, откъдето отговарят, че един от лекарите е бил починал година преди издаването на представеното от Месинг удостоверение. Оттогава рускинята е в неизвестност.

В тази връзка от "Антикорупционния фонд" отбелязват, че "е важно да бъдат установени всички въпроси около процедурата по вдигане на запора на КОНПИ над активи на издирваната финландска гражданка от руски произход".

От неправителствената организация задават следните въпроси в сигнала си, входиран в прокуратурата:

- Извършена ли е обстойна проверка на автентичността на представените от Елена фон Месинг документи и какви са характеристиките им, въз основа на които КОНПИ приема, че същите представляват годни доказателствени средства, въз основа на които да се приемат за установени твърдените от нея факти?

- С оглед на това, че производството в Русия е отделяно по няколко наказателни производства, извършена ли е проверка от КОНПИ как действително е ставало това?

- Проследена ли е връзката между наказателните производства от 2008 г. до 2014 г., водени срещу фон Месинг в Русия по цитираните в решението състави?

- Извършена ли е самостоятелна и независима проверка от КОНПИ дали действително е прекратено производството срещу фон Месинг в Русия, във връзка с което е повдигнато обвинение в България и наложен запор на имуществото?

- Извършена ли е проверка за съответствие на фактическите и правни основания, по които е повдигнато обвинението срещу фон Месинг в България спрямо тези, въз основа на които е образувано производството срещу нея от КОНПИ?

До момента антикорупционната комисия категорично отказва да коментира казуса пред медиите. Затова няма и яснота дали Елена фон Месинг е успяла да прехвърли отблокираните ѝ активи преди съдът да наложи нов запор по искане на ДАНС и прокуратурата, които са били сезирани от редови служители на КОНПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1107a
    #3

    Те нали "фанаха" Прокопиев. Какво повече искате, мафията е разбита! Аз като се замисля, и медиапул плаче за проверка от КОНПИ!

  2. Видяли са как напуска България! Добре! А защо не са направили опит да я задържат?

  3. Nikola Nikolov
    #1

    Ха-ха-ха ! Даже бандити , като въпросната леночка , се срамуват от рушняшкия си произход и рушняшкото си име - станала , горката , финляндка и сложила едно Елизабет пред леночка.... Да , ама нашите майкопродавци явно са се впечатлили от нейния ИСТИНСКИ произход и са реагирали ....правилно! Така, де - няма да блокират милионите на братушка /сеструшка/, я! Пък и , за да дойде да върти далаверите тук - в "братска" България , съвсем не е било случайно , нали ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.