Окръжната прокуратура в Бургас поиска кметът на Несебър Николай Димитров да бъде отстранен от длъжност заради извършено престъпление по служба при строителството върху дюни. Бургаският окръжен съд обаче не успя да се произнесе в четвъртък и отложи делото за 22 февруари, тъй като се съобрази с искането на защитата на кмета и главния архитект Валентин Димов да бъдат представени всички събрани доказателства по време на следствието за времето от 11 до 14 февруари включително.
Междувременно главния прокурор Сотир Цацаров обеща развитие по делото за дюните в Несебър. Няма да спрем само до сградата на Общината, заяви той. През следващата седмица в Бургас ще бъде изпратено подкрепление от прокурори от Върховната административна прокуратура, които да подпомогнат разследването с анализа на документите за строителство върху пясъците, каза Цацаров.
В края на миналата седмица прокуратура повдигна обвинение срещу кмета и главния архитект на община Несебър заради скандала с продадените 29 декара пясъчни дюни, върху които в края на декември 2012 г. започна строителство.
Кметът на Несебър Николай Димитров и главният архитект Валентин Димов бяха обвинени за нарушения при продажбата и разрешението за строителство.
Срещу Димитров има дело за това, че през декември 2012 г. с цел да набави облага за фирма "Сле груп", не е осъществил контрол върху дейността на Общинския експертен съвет по устройство на територията и така е било издадено строителното разрешително. Багерите навлязоха в пясъчните дюни ден преди Нова година и бяха спрени заради публичния скандал, избухнал по сигнал на еколога Тома Белев.
Главният архитект на община Несебър Валентин Димов е обвинен в това, че на 21 декември миналата година е нарушил и не изпълнил служебните си задължения като е одобрил инвестиционните проекти в защитената територия.
След като избухна скандалът “Дюнигейт“, бе освободен шефът на Агенцията по горите. Междуведомствена комисия на агроминистерството откри разминавания в документите на терени в държавния поземлен фонд, а за случая бе сезирана и анкетната антикорупкционна парламентарна комисия, ръководена от Яне Янев. Прокуратурата започна три проверки около скандала "Дюнигейт".
Докато Сотир Цацаров се заканваше да разшири кръга от обвиняеми за скандала, Тома Белев съобщи, че към имота на "Сле груп" вече се прокарва електричество. Той обвини управляващите от ГЕРБ и лично премиера Бойко Борисов, че не прави нищо за защита на последните останали незастроени кътчета по Черноморското крайбрежие. Природозащитниците предложиха създаване на национален парк "Черноморие", в който да бъдат включени незастроените територии.
"Резултатите от срещите с премиера и с експерти от министерствата са кръгла нула. Ангажиментите, които бяха поети, не се изпълняват. Има идея за промяна в законодателството, но това все още не е факт. Хората, които застрояват дюните, си продължават да ги застрояват", каза Белев
Той заяви, че организацията "За да остане природа в България" настоява държавата да си изпълни ангажимента обществения договор от 1 януари 2008 година, чрез който изпълнителната власт обеща да не се застрояват повече дюни.
"За нас е проблем, че нито прокуратурата, нито изпълнителната власт не желаят да се възстанови собствеността на дюните, които са продадени или чието предназначение е променено след 1-ви януари 2008-а година. Това е ангажимент на държавата. Държавата трябва да си спазва законите, които създава, а всъщност тя не го прави", допълни Белев пред БНР.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
подписах я току що. Благодаря за информацията !
"Биволъ" пусна петиция за изслушване в Европейския парламент по казуса "Буда"
Сайтът "Биволъ" започна да събира подписи под петиция за изслушване в Европейския парламент по казуса "Буда". Инициативата идва след отказа на българския парламент да образува анкетна комисия във връзка с разкритията.
Ето текстът на документа:
Петицията се стреми към организиране на публично изслушване на данните за криминалното минало на българския премиер г-н Бойко Борисов.
За съжаление парламентарната …
комисия CRIM отказа провеждането на такова изслушване с мотива за липсващи правомощия. На 14.11.2012 г. вносителите се обърнаха с подобно искане към Комисията по петициите.
След внасянето на молбата станаха известни факти и обстоятелства, които потвърждават документално връзките на г-н Бойко Борисов с подземния свят от средата на 90-те години.
В сайта Биволъ беше публикувано досието "Буда" - автентични документи на българската служба за борба с мафията ЦСБОП, от които става ясно, че г-н Бойко Борисов е вербуван като информатор на службата през 1996 г. заради контактите си с "лица, представляващи оперативен интерес". По-късно, през 1997 г., г-н Борисов е наблюдаван от същата служба като лице с "престъпна ориентация" за "пресичане на евентуална престъпна дейност" на представители на силовите групировки.
Изнесените данни за обвързаност с престъпния свят са шокиращи за един европейски премиер. Скандалът "Буда" показа безспорно зависимостта на висш европейски политик от представител на специалните служби със съмнителна почтеност.
Г-н Борисов е вербуван от офицера Младен Георгиев, отстранен от службата ЦСБОП през 1998 г. за връзки с представители на организираната престъпност. След това той работи на управленска позиция в охранителната фирма "ИПОН - Агенция за сигурност и охрана", собственост на г-н Борисов. Правителството на г-н Бойко Борисов идва на власт през юли 2009 г, а през август 2009 г. г-н Младен Георгиев е назначен за Главен секретар на ДАНС - най-мощната тайна служба на България.
Всички изложени факти пораждат въпроси за адекватността на взетите управленски решения от българския премиер, дали са били независими или повлияни от г-н Младен Георгиев и свързани с него лица от службите, запознати с тайните на досието "Буда"?
Особено тревожно е предположението, че такова влияние може да идва от нелоялни служители на специалните служби, свързани с организираната престъпност. То би могло да се отрази на позицията на българския премиер в Европейския съвет и да засегне интересите на Европейския съюз на най-високо ниво.
За съжаление, на 13 февруари 2013 г. българският парламент отхвърли предложението за анкетна комисия по казуса "Буда". Прокуратурата отказва да образува разследване за търговия с влияние, но обяви, че ще разследва как са изтекли в медиите секретните докумети от досието "Буда". По същия начин прокуратурата отказа да разследва злоупотреба с власт след огласяването на записи, уличаващи г-н Борисов в прикриване на акцизна злоупотреба на приближен до властта олигарх (случаят "Мишо Бирата"), но образува производство за изтичането на секретните записи.
Неотдавна българският премиер отправи двусмислено послание към журналисти, че може да нареди те да бъдат следени от тайните служби. Тези негови думи бяха осъдени от правозащитната организация "Репортери без граници". Журналистите от Биволъ, разкрили досието "Буда", получават анонимни заплахи. Те също така имат основателни подозрения, че са обект на следене от страна на българските служби.
Констатирайки, че не можем да разчитаме на нито една българска институция да защити интересите ни на европейски граждани, обявяващи се против организираната престъпност и нейното проникване в структурите на държавната власт, ние се обръщаме към Комисията по петициите със следните искания:
- новите данни от досието "Буда" да бъдат присъединени към петицията N°1776/2012;
- да се проведе изслушване, на което да бъдат поканени политическите и професионални лица, пряко отговорни за делото "Буда": г-н Младен Георгиев, бившият шеф на службата ЦСБОП г-н Кирил Радев, бившият вътрешен министър г-н Богомил Бонев;
- да бъдат изслушани и други лица, които разполагат с информация и пожелаят да свидетелстват, например бившият офицер от НСО г-н Николай Марков. Той оповести публично данни за миналото на Борисов като шеф на охранителна фирма, считан от НСО за човек от "другата страна".
- резултатите от изслушването да бъдат обобщени в предложение до Европейския парламент, да бъде възложено разследване на данните за криминално минало на премиера Борисов и казуса "Буда" от комисията CRIM, като за целта ѝ бъдат дадени съответните правомощия.
С уважение и надежда, че Европейските институции ще застанат на страната на гражданите, ще защитят обществения интерес и ще преодолеят омертата между българските публични институции, тайните служби и организираната престъпност.
Абе вие го пратете в затвора, а може и да не го отстранявате
КВО СТАНА С КУМЕЦО БЕ,ВИЕ НА ЛУДИ ЛИ НИ ПРАВИТЕ,ТИЯ СДЕЛКИ СА ЗАПОВЕДВАНИ НАЙ ОТГОРЕ,ЗАСРАМЕТЕ СЕ