Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата иска сама да сваля банковата и данъчната тайна

Разкриваемостта на престъпленията намалява за поредна година

2 коментара
Сотир Цацаров. Сн. БГНЕС

Прокуратурата поиска обвинителите сами да решават за свалянето на банкова и данъчна тайна. Предложението е включено в Доклада за дейността на прокуратурата за 2013 година. В момента това решение се взема от съда след внасяне на мотивирано искане от прокурор или разследващ полицай, като съдебният контрол е една от гаранциите за защита на правата гражданите.

Държавното обвинение обаче разглежда тази процедура като излишен формализъм в досъдебното производство и смята, че нейното премахване би се отразило положително на бързината при разследването на финансови престъпления.

Докладът за дейността на прокуратурата и разследващите органи за 2013 година е първият, който се изработва изцяло под ръководството на главния прокурор Сотир Цацаров. Една от основните разлики с докладите от времето на Борис Велчев е голямата активност на държавното обвинение при предлагането на законодателни промени.

Предложението за премахване на една гаранция за защита на личните данни се компенсира с друго – прокуратурата настоява гражданите да бъдат уведомявани всеки път, когато срещу тях са прилагани специални разузнавателни средства (СРС). Това би било голяма крачка напред в защита на човешките права, защото така хората биха получили право да съдят властите при всяка необоснована намеса в личния им живот. Властите на свой ред биха били много по-внимателни при употребата на СРС.

Предложението е взаимствано от германския закон. Изключение се прави само, ако разкриването на информацията би поставила в опасност нечий живот, здраве или значителни имуществени интереси.

 

Като цяло държавното обвинение отчита сериозно намаление на броя на делата, по които са използвани специални разузнавателни средства. Близо 220 души по-малко са подслушваните през 2013 година спрямо година по-рано (1435 срещу 1609 души).

 

Престъпността се увеличава, разкриваемостта намалява

 

Извън законодателните предложения в своя доклад прокуратурата отчита за трета поредна година спад на разкриваемостта на престъпността за трета поредна година. В същото време броят на регистрираните престъпления се увеличава. През 2011 година за разкрити се смятат 39.8% от престъпленията, а през 2013 година те са 37.3 процента.

 

За сметка на това през миналата година са регистрирани общо 122 080 престъпления, докато през 2012 година са били 120 558. В доклада на прокуратурата се споменава, че особено ниска е разкриваемостта на икономическата престъпност – под 34 процента. В отчета на държавното обвинение се казва, че негативните общи тенденции трябва да бъдат анализирани по-подробно в специално посветен на темата документ.

 

Положението не е по-добро, ако се прави анализ на делата от значим обществен интерес. По 372 такива дела, които са взети на специален отчет от ръководството на прокуратура, има само 55 осъдени и 54 оправдани лица.

 

Прокуратурата е спряла общо 640 627 дела до края на 2012 година, защото не може да направи нищо по тях. Най-тревожно е, че по малко над 7000 от тях извършителят е известен. Други над 3000 дела срещу известен извършител са спрени през 2013 година.

 

На този фон прокуратурата съобщава, че към края на 2013 година общо 1041 осъдени не са в затворите, защото не могат да бъдат намерени.

Декриминализация

 

Прокуратурата продължава да застъпва философията, че част от по-леките престъпления в настоящия Наказателен кодекс трябва да се декриминилизират и да се наказват единствено с глоба. Подобно мнение се поддържаше от държавното обвинение и по времето на Борис Велчев.

 

Прокуратурата предлага още да бъде предвиден имунитет за заподозрени лица срещу свидетелстване за тежки престъпления – убийства, организирани престъпни групи, отвличания и други тежки престъпления. Предложението е защитата от наказателно преследване да се дава на човек, който е готов да свидетелства срещу съучастниците си, за да получат по-сериозни наказания.

 

Софийската градска прокуратура създава най-много невинни

Статистиката показва още, че Софийската градска прокуратура, която се занимава с най-тежките дела в страната, е и рекордьор по "изработване" на оправдателни присъди. На всеки един прокурор от тази прокуратура се падат по четири пъти повече оправдани лица в сравнение със средното за останалите окръжни прокуратури.

Причините са различна трактовка при прилагането на закона, неговото непознаване, неправилни преценки на прокурорите и непълнота при разследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mad Dog
    #2

    Това предложение трябва да бъде отхвърлено. По-добре 2 банкови и данъчни бандити на свобода, отколкото и един невинен гражданин с разкрита банкова тайна. Кой ще гарантира, че прокуратурата няма да продаде тази информация на този който се интересува и хората няма да бъдат отвличани и изнудвани?

  2. докато не арестуват тиквата, няма какво да се коментира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.