Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата иска сделките с мафиоти да бъдат законово уредени

Ася Петрова: Не сме започнали да печелим войната с организираната престъпност

4 коментара
Ася Петрова, Георги Петрунов и зам.-посланикът на САЩ Брайън Далтън. Снимка: БГНЕС

Държавното обвинение очаква от 42-ото Народно събрание да приеме законови промени, които да улеснят и подобрят работата на специализираната прокуратура по тежки разследвания срещу организираната престъпност.

 

Това стана ясно от думите на зам.-главния обвинител Ася Петрова и на ръководителя на спецпрокуратурата Светлозар Костов.

 

Тримата участваха в сряда в заключителната конференция по проект за обучение на прокурори на тема "Върховенство на закона и организирана престъпност", реализиран съвместно от фондациите "РискМонитор" и "Америка за България".

 

Сред промените, поискани от прокуратурата, бяха законово да бъдат уредени сделките с т.нар. сътрудничещи свидетели и обвиняеми, изолацията на заподозрени членове на организираната престъпност, създаването на екипи от експерти към спецпрокуратурата, както и разтоварването ѝ от разследването на по-леките форми на престъпни банди.

 

"Имаме нужда от специфични механизми, от специални правомощия и от особени форми на разследване тогава, когато говорим за разследване и предаване на съд на представители на организираната престъпност, и в тази посока ние благородно завиждаме на представителите на прокуратурата в много европейски държави, които имат такива специфични механизми за разследване на организираната престъпност", заяви Петрова при откриването на форума.

 

Тя не уточни какви специални правомощия и механизми са необходими на колегите ѝ в спецпрокуратурата. Добави обаче, държавното обвинение все още е длъжник на обществото по отношение на обществено-значимите дела срещу мафията.

 

"Трябва да си признаем, че обществените очаквания към българската прокуратурата за едно ефективно противодействие на организираната престъпност не бяха оправдани в цялост. С изключение на няколко епизодични, успешни обаче случаи на противодействие, на наказателно преследване на определени представители на организираната престъпност в останалите случаи българската прокуратура не съумя достатъчно ефективно да проведе наказателно преследване", обяви зам.-главният прокурор.

 

Тя отбеляза, че "не сме изгубили войната с организираната престъпност, за жалост обаче не сме започнали да я печелим".

 

Това мнение на Петрова сериозно противоречи на позицията, която тя споделяше по време на съвместните си публични прояви с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, който многократно е отбелязвал през последните години, че "гръбнакът на организираната престъпност е пречупен".

"Аз заявявам моето очакване към българския законодател за това час по-скоро да ни даде възможност чрез законодателни промени и ние да се въоръжим с всичките тези специфични механизми и целия този арсенал от способи, с които разполагат другите прокуратури в останалите европейски държави", добави още заместничката на Сотир Цацаров, който не присъстваше на конференцията.

В опит да поясни думите на Петрова ръководителят на проекта от "РискМонитор" Георги Петрунов уточни, че би трябвало спецпрокуратурата да бъде разтоварена от някои по-маловажни дела срещу престъпни групи, така че профилираните разследващи да се занимават само с най-тежките казуси.

"Да има не толкова количество на случаи, колкото – най-тежките случаи", обобщи експертът. Според него е добре да се ползва и опитът на Испания, където към спецпрокуратурата работят експертни екипи от данъчни служители, финансови инспектори, митничари и полицаи. Той посочи още, че в повечето западни страни има централизирани регистри на банковите сметки, които осигуряват много по-бърз и лесен достъп до данни, важни за разследването.

Като добър пример Петрунов определи и звеното, занимаващо се със специални разузнавателни средства (СРС) в Италия, чиято централа се намира в сградата на спецпрокуратурата "Антимафия" в Неапол. Така обвинителите разполагат с пълния контрол над резултатите от подслушването и следенето на заподозрените като членове на мафията.

Според федералния прокурор от Департамента по правосъдие на САЩ Робърт Ливърмор българската правосъдна система успешно се справя с преследването на членове на банди от по-ниските нива, "които си цапат ръцете", но "буксува" при разследванията на "хората в сянка".

Шефът на спецпрокуратурата Светлозар Костов наблегна върху нуждата от законова възможност за сключване на сделки с обвиняеми, желаещи да дадат уличаващи показания срещу свои съучастници. Практика, която и в момента се използва от нашите разследващи, макар че не е напълно уредена от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

"Ние в специализираната прокуратура завиждаме (на колегите си на Запад – бел. ред.) за тези правила, защото всеки ден ни обвиняват в неморални и нечестни сделки с обвиняеми", обясни обвинителят, който наблюдава делото срещу т.нар. банда за рекет и изнудване "Октопод".

Той доразви представените от Георги Петрунов допълнителни механизми за разследване на организираната престъпност, отбелязвайки, че колегите му в Германия, Испания и Италия разполагат със експертни звена, които значително улесняват работата им.

"В рамките на един час благодарение на тези експерти те могат да получат пълен финансов и имуществен профил на дадено лице... В България, за да го получим това, на нас ни отнема седмици", каза Костов.

Според него от голяма полза би било и въвеждането на практиката в рамките на разследването да се изготвят анализи на информацията от вещите лица. По думите му ставало въпрос за доклади, съставени от показанията на полицаите, които се занимават с подслушване и следене, както и от анализи на експерти.

В рамките на проекта "Върховенство на закона и организирана престъпност" са организирани 15 обучителни семинара с участието на прокурори, специализиращи в разследванията на тежката престъпност в САЩ, Великобритания, Испания, Италия, Франция, Германия и Холандия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Съгласен с No.3, тая война изобщо не е започвана.

  2. Анонимен
    #3

    Маце, тая война вие изобщо не сте я започвали.

  3. Анонимен
    #2

    ТАЯ СВИРКА ОЩЕ ЛИ НЕ СА Я МАХНАЛИ ??? Хайде, заедно с любимия Цоко в небитието или към затвора!

  4. Анонимен
    #1

    Няма какво да плаче шуменската хубавица с апартамент от МВР. Смяна на караула, смяна на любовниците. Няма вече Цецо да я води по американските хотели и да я издига. Тя си е вече достатъчно издигната. Ако цацаров не й скрои някой номер. Сега властват ханъмите на местан - специалистки по българск синтаксис и утвърждаващи турския език в училищата на България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам