Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата не извади преки доказателства срещу бившия военен министър

50 коментара
Прокуратурата не извади преки доказателства срещу бившия военен министър

Прокуратурата не извади преки доказателства срещу бившия военен министър Николай Цонев по обвиненията за подкуп, даден, за да се "смачка" разследване срещу него. Софийският градски съд даде във вторник ход на делото, в което Цонев и бившият главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов са обвиняеми за даването на подкуп от 20 хил. евро на следователя Петьо Петров.

Според обвинението целта е била да се "оправи" разследване срещу бившия министър по комуникационната система на армията "Странджа 2" на стойност 120 млн. лева. Обвинен за помагачество е съдията от градския съд Петър Сантиров, който е посочен като посредник в схемата.

Делото срещу арестувания на разпети петък (1 април тази година) като "абсолютен престъпник" Николай Цонев, започна с изчитането на обвинителния акт и "представление" на основния свидетел - Петьо Петров.

Той разказа как при първата среща Сантиров му обяснил, че "Николай Цонев ходил с няколко милиона из София" и търси начин да си оправи делата.

Първоначално, за да може разследването за Странджа-2 да бъде "потурчено" и "смачкано" се предвиждали 100 000 евро. След това обаче цената пада до 50 000 евро, след като Тенчо Попов изкарва железния аргумент, че наскоро Цонев си оправил едно дело за 30 000 евро.

По време на заседанието стана ясно още, че първоначално подкупът трябвало да бъде за друго разследване срещу Цонев – за закупуването на машина за изграждане на хангари, складове и казармени помещения, но то било напреднало и затова посредниците се насочили към разследването за "Странджа" 2.

"И по телепатия не съм говорил с Цонев"

Дъвчейки дъвка, следователят Петьо Петров обясни пред съда, че се познавал с подсъдимия съдия Петър Сантиров, но предположи, че вече не са в добри отношения. Няколко дни след първия контакт между двамата следователят съобщил за предложението на зам.-главния прокурор Бойко Найденов.

Раздразнен от въпросите на защитата, Петров обясни, че не се бил срещал и не бил разговарял по никакъв начин с Цонев, дори и "по телепатия". Само една от срещите била тристранна – в нея участвал и Тенчо Попов. Следователят каза пред съда, че по-късно говорил със Сантиров по телефона, но връзката била лоша. Тогава той отбелязал, че не се чува, а съдията му обяснил: "всички ни чуват, колега".

От обвинителния акт става ясно, че самият Николай Цонев не се е явил на една среща, свързана с подкупа, и не са записани негови разговори.

СРС-та може да се окажат незаконни 

Преди срещите си със Сантиров и Попов следователят Петьо Петров се виждал с агенти на ДАНС, с които планирали как да се движат разговорите, за да не стане така, че тези разговори после да бъдат изтълкувани като провокация към подкуп. Петров особено много държал на това. За да го потвърди, той изнесе любопитни нюанси от оперативната работа. Съобщи, например, че му била предоставена една голяма риза, с която трябвало да е постоянно, за да крие под нея подслушвателната техника. Свидетелят се оплакал, че така прилича на клошар, и им казал да си оправят техниката. Хората от ДАНС му обяснили обаче, че не могат да отговорят на изискванията му, тъй като бюджетът им бил малък.

Петьо Петров е подписал декларация, че е съгласен да бъде подслушван въз основа на текст от закона, който позволява намеса в личния живот само, ако има заплаха за живота на въпросното лице. По време на първия ден от съдебния процес обаче стана ясно, че такава заплаха не е имало, което дава основание на адвокатите да се опитат да докажат, че използването на специални разузнавателни средства в случая е било незаконно.

Самият Петров призна, че никой от подсъдимите не го е заплашвал. Заплахи бил получавал само от адвокатите на Цонев - Константин Симеонов и Васил Василев.

По-късно Петров обясни поведението си пред журналисти с това, че въпросите на адвокатите са били смешни и са го забавлявали.

"В Светлата седмица, които са разпнати, след това са невинни”,

коментира от своя страна Николай Цонев.

Цонев бе арестуван на първи април тази година заради уреждането на подкупа. Видео от ареста бе разпространено от МВР. В него зам.-градският прокурор Роман Василев нарича Цонев "абсолютен престъпник". След това пък в телевизионно интервю прокурорът се похвали, че на Разпети петък прокуратурата е "разпнала трима“.

Цонев каза, че осем месеца, след като заедно с адвоката си са поискали пълния запис от ареста му, все още не са го получили. Според него по време на ареста той е казал, че "могат да стрелят, но няма да падна на колене". Тази реплика обаче липсва от разпространения запис. От него, твърди бившият военен министър, бил спестен и побоят над другите двама подсъдими по делото.

"С този арест се целеше да бъде унижена Българската армия, както виждате сега на първа линия е полицията. Преди десети ноември милицията бе на първа линия преди армията", каза още Цонев.

Съветникът на Цонев по прозрачността се оплака от спецполицаите

Свидетелят Калин Томов пък, който бе съветник на Цонев по прозрачността, заяви пред съда, че на 1 април в дома му нахлули маскирани полицаи и го "проснали на земята".

Това се случило пред петмесечното му дете. Без да му обяснят за какво става въпрос, Томов бил заснет с видеокамера и отведен в Националното следствие, където бил разпитан като свидетел и след това освободен.

Деловодителка в кантората на съпругата на Тенчо Попов също се оплака от грубостта на спецполицаите. Елица Стоянова разказа пред съда, че когато спецчастите дошли да арестуват Тенчо Попов, позвънили на врата на нотариалната кантора. Когато отворила, срещу нея имало насочени няколко автомата, а маскираните започнали да блъскат, крещейки: "Горе ръцете, падни по очи".

Разпитан бе и бившият зам.-външен министър Радион Попов, който заяви, че се е виждал с Цонев в деня преди ареста му. Двамата уговаряли военен форум, на който трябвало да присъства един от съветниците на американския президент Барак Обама.

Името на Радион Попов излезе в делото срещу Цонев за купуването на поточна линия за нуждите на армията, по което на първа инстанция той бе обявен за невинен.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #52
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #51
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #50
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #49
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #48
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #47
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #46
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #45
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #44
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #43

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам