Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата обвини четирима за взривовете в Горни Лом

На съд отиват шефът на завода, инспектор, бившият директор на КОС и чиновник в МИЕТ

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Окръжна прокуратура - Видин обвини четирима души за взривовете в завода "Миджур" край Горни Лом преди две години, при които загинаха 15 души, а двама бяха ранени.

Обвиняеми по делото са четирима души: Валери Митков – собственик и проектант на завода, Палма Иванова - инспектор в него, Божидар Василев – бивш шеф на служба КОС към МВР и Ивелина Бахчеванова от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕТ).

Допуснатите нарушения показват системни проблеми в регламентацията и контрола на бизнеса с оръжия и обработване на стари муниции. 

Още през март тази година главният прокурор Сотир Цацаров и директорът на Националната следствена служба Евгени Диков съобщиха за резултатите от разследването, но внасянето на обвинителния акт се забави досега. 

Лош проект 

Митков ще отговаря за това, че още при изготвянето на проекта за завода не е предвидил мерки за безопасност, както и за документно престъпление. Според прокуратурата тези нарушения са в причинно-следствена връзка с възникналия взрив, при който загина и синът му Емил.

Палма Иванова, която е била инспектор в предприятието, е нарушила законови разпоредби за охрана и безопасност на труда на работниците в цеха, твърди държавното обвинение.

Липса на адекватна регулация 

Пред съда ще бъде изправена и Ивелина Бахчеванова, която е била шеф на дирекция "Международно контролирана търговия и сигурност“ при МИЕТ.

Тя е била длъжна да запознава председателя на комисията и нейните членове с всички заявления за даване на разрешение за сделки с оръжия, както и с приложените към тях документи. От приложените към заявлението документи междуведомствената комисия взема решение, с което разрешава или не конкретна сделка с оръжия.

През 2008 година Валери Митков е сключил договор с АКМОН С.А. за безопасна ликвидация и разснарядяване на противопехотни мини на стойност 510 786 евро. За да се реализира този договор, е трябвало "Видекс“АД да получи надлежно разрешение от междуведомствената комисия, чийто секретар е Бахчеванова, за трансфер на противопехотните мини.

Разследването е установило, че през август 2008 г. Митков е предоставил на Бахчеванова заявление с искане за трансфер на противопехотни мини, към което е приложил договор с АКМОН С.А. и други документи. В договора и останалите документи обаче липсвали вписани технически параметри на противопехотните мини и не е била включена задължителна клауза за недопускане на реескпорт от купувача без писмено съгласие на междуведомствената комисия.

Не били приложени изискваните от закона копие и заверен превод на български език на документи, удостоверяващи произхода, придобиването и функционалното предназначение на противопехотните мини. Липсвало и изискваното от междуведомствената комисия положително становище от служба КОС на МВР за създадени условия за съхранение и технология на утилизация.

Според държавното обвинения Бахчеванова нарушила и не е изпълнила служебните си задължения като не е уведомила комисията за липсата на документите, а вместо това предложила комисията на даде разрешение за трансфер.

Същото престъпление Бахчеванова е извършила и през 2010 година, твърди прокуратурата.

Безконтролност 

Божидар Василев, който е бил началник на отдел "Контрол върху общоопасните средства“ в Дирекция "Охранителна и пътна полиция“ при Главна дирекция "Охранителна полиция“, е нарушил служебните си задължения.

Той е дал без да е спазена разписаната в закона процедура разрешение на "Видекс“АД за утилизиране на противопехотните мини, въпреки че същите са били боеприпаси с експлозивно действие. Тъй като те не са били загубили способността си да се детонират, е следвало да се унищожат чрез взривяване.

Божидар Василев, Ивелина Бахчеванова и Палма Иванова са с мерки за неотклонение "Подписка“.

В хода на разследването са изготвени множество експертизи - 20 съдебно-медицински, 120 ДНК - експертизи, 3 компютърно–технически, ситуативно–техническа, техническа и допълнителна техническа експертизи и пожаро–техническа експертиза. Назначена е комплексна седморна взриво-техническа експертиза на експерти от БАН. Разпитани са повече от 50 свидетели. Материалите от разследването са общо 160 тома.

Предстои Окръжен съд – Видин да насрочи разглеждането на делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.